Ваше передплачене видання Читайте on-line

Баланс группа компаній

Бухгалтерія - це любов!

(056) 370-44-25
Замовити дзвінок

Новий порядок ведення касових операцій

January 22, 2018

Із цієї статті ви дізнаєтеся: у чому полягають зміни вимог та порядку ведення касових операцій у нацвалюті та як адаптуватися до них бухгалтерам підприємств.

Нещодавно НБУ унормував свої нормативно-правові акти з питань ведення касових операцій у національній валюті в Україні у зв’язку з оновленням українського законодавства. Відповідні зміни затверджено постановою Правління НБУ від 29.12.17 р. № 148 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» (далі – Постанова № 148). Отже, Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні (далі – Положення № 148) викладено в новій редакції.

Одночасно втратила чинність постанова Правління НБУ від 15.12.04 р. № 637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» (далі – Постанова № 637).

Постанова № 148 набула чинності з 05.01.18 р. Тож підприємствам слід подбати про дотримання вимог нового нормативного акта. Сподіваємось, що наша консультація вам у цьому допоможе.

Тож розглянемо, у чому полягають зміни та як вони вплинуть на бухоблік підприємств.

Новації та лібералізація від НБУ

Як повідомляє НБУ у своєму офіційному повідомленні, Положення № 148 передбачає низку новацій, а саме можливість:

  • здійснення підприємством збору готівкової виручки (готівки), отриманої від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), для подальшого її здавання до банку з використанням комплексу технічних та програмних засобів, розташованих у місці здійснення готівкових розрахунків, які б забезпечували безпечне передавання коштів із робочих місць касирів до спеціально обладнаного приміщення для зберігання та подальшого здавання готівки до кас банків (так звана «пневмопошта»);
  • здавання готівкової виручки (готівки) до банку через підприємства, які отримали ліцензію НБУ на надання банкам послуг з інкасації;
  • застосування електронного цифрового підпису юридичної особи під час надання послуг в електронній формі або під час здійснення інформаційного обміну з іншими суб’єктами електронної взаємодії;
  • покладення функцій касира на працівника іншого підприємства, залученого на підставі укладеної угоди на надання послуги з надання персоналу.

Крім того, дещо лібералізовано деякі вимоги щодо ведення касових операцій. Зокрема, відтепер підприємствам надано можливість самостійно визначати особливості:

  • оприбуткування готівки в касах підприємств та відокремлених підрозділів залежно від графіка роботи, способів здавання готівки;
  • установлення лімітів каси.

Щодо ліміту зупинимося детальніше.

Як відтепер визначати ліміт каси?

Ліміт залишку готівки в касі (ліміт каси) – це граничний розмір суми готівки, що може залишатися в касі в позаробочий час та забезпечити роботу на початку наступного робочого дня. Питанню його визначення присвячено п. 50–56 Положення № 148.

Як і раніше, ліміт каси встановлюють на підставі розрахунку середньоденного надходження готівки до каси або її середньоденної видачі з каси за рішенням керівника підприємства. Однак тепер підприємство зобов’язане розробити та затвердити внутрішнім документом власний порядок розрахунку ліміту каси. Адже, на відміну від Положення № 637, уже не вимагається складання Розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі типової форми (та й форми цього документа нове Положення не містить).

Підприємствам слід розробити свій порядок розрахунку ліміту, опираючись уже на звичну практику та свої організаційно-технологічні особливості діяльності. А щоб обґрунтувати методику такого розрахунку, радимо його закріпити у внутрішньому документі, наприклад у Положенні про порядок розрахунку залишку готівки в касі.

Крім того, як і раніше, внутрішні документи (розрахунки) підприємства, затверджені (підписані) керівником або вповноваженою ним особою, на підставі яких переглянуто ліміт каси та строки здавання готівкової виручки (готівки), додаються до договорів банківського рахунка підприємства (п. 55 Положення № 148).

Отже, щоб розрахувати ліміт каси, підприємство має виконати такі дії (див. табл. 1).

Таблиця 1.
Послідовність розрахунку ліміту каси підприємства

Порядок розрахунку ліміту каси

за середньоденним надходженням готівки до каси

за середньоденною видачею готівки з каси

1

2

Крок 1. Обираємо спосіб розрахунку

Використовують середньоденні показники за три місяці* з останніх 12 місяців (п. 50 Положення № 148). Зрозуміло, що краще взяти більшу із цих сум. А щоб це взнати, потрібно проаналізувати рух коштів у касі за останні 12 місяців

Крок 2. Визначаємо види надходжень у касу (або виплат з каси), які можна включити до розрахунку ліміту каси

До розрахунку ліміту каси слід включити всі надходження готівки. Наприклад:
– виручку від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг);
– суми, отримані від реалізації основних засобів, нематеріальних активів, продукції допоміжного та обслуговуючого виробництва;
– суми погашення дебіторської заборгованості;
– відшкодування матеріальних збитків;
– внески до статутного капіталу (лист НБУ від 21.11.05 р. № 11-113/3952-11534);
– повернені підзвітні суми (лист НБУ від 02.11.06 р. № 11-213/4081-11692);
– платежі за надане в оренду майно;
– виручку від реалізації товару комітента (лист НБУ від 26.02.07 р. № 11-113/731-1992);
– відсотки, роялті тощо.
Важливо: до розрахунку ліміту каси не включаються суми, отримані в банку та передані до каси підприємства

Ураховуються суми, видані з каси на різні потреби, у т. ч.:
– виплата засновникові частки у статутному капіталі (лист НБУ від 16.10.07 р. № 11-113/3889-10550);
– видача готівки під звіт на господарські потреби;
– гроші, видані з каси для їх здавання в банк (лист НБУ від 29.02.08 р. № 11-113/818-2372, далі – Лист № 2372);
– видача готівки на витрати на відрядження (Лист № 2372).
Не включаються: виплати, пов'язані з оплатою праці, пенсії, стипендії, дивіденди (п. 18 Положення № 148)

Крок 3. Розраховуємо середньоденний показник (надходження або видачі) готівки**

Для цього сумарну величину надходжень (видачі) готівки за вибраний (тримісячний*) період ділимо на кількість робочих днів підприємства в цьому періоді. Для визначення кількості робочих днів ураховуються дні, установлені правилами внутрішнього розпорядку для вашого підприємства

Крок 4. Оформлюємо розрахунок установлення ліміту залишку готівки в касі*** та наказ про встановлення ліміту каси на підприємстві

* Положення № 148 не містить вимоги щодо застосування показників саме трьох місяців, а тому підприємство може обрати й інший термін на власний розсуд, зазначивши це у своєму Положенні про порядок розрахунку залишку готівки в касі.
** Для підприємств, які мають строк здавання готівкової виручки (готівки) в банк, передбачений пп. «3» п. 48 Положення № 148 (не рідше ніж один раз на 5 робочих днів, далі – р. д.) – у розмірах, що залежать від установлених строків здавання готівки та її суми, але не більше п’ятикратного розміру середньоденних надходжень готівки.
*** За формою, наведеною в додатку 8 до Положення № 637, або розробленою самостійно, оскільки альтернативного документа на сьогодні немає.

Повний текст консультації див. у "Баланс-Агро" № 4, який вийшов з друку 22.01.18 р.

Приєднуйтесь до нашої сторінки та отримуйте новини першими!

Дякую, я вже з вами!