Як прийняти на роботу сумісника у воєнний час

Чи можна прийняти на роботу зовнішнього сумісника, якщо за основним місцем роботи працівникові оформлено простій або він перебуває у відпустці за свій рахунок на період дії воєнного стану?
Так, можна. Якщо за основним місцем роботи оголошено простій або працівник оформив відпустку за свій рахунок, дія його трудового договору не припиняється. Тому, якщо він бажає працевлаштуватися на інше підприємство, потрібно прийняти його на роботу за сумісництвом.
Нагадаємо: сумісництво – це виконання працівником, крім своєї основної, іншої регулярної оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час (п. 1 Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ та організацій, затвердженого спільним наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінфіну від 28.06.1993 № 43, далі – Положення № 43).
Сумісництво буває двох видів:
- внутрішнє – виконання додаткової роботи на одному і тому самому підприємстві (наприклад, одна людина вдень працює адміністратором, а ввечері – диспетчером). На практиці внутрішнє сумісництво часто плутають із суміщенням, але це абсолютно різні поняття. Суміщення передбачає, що працівник виконує на тому самому підприємстві додаткову роботу за іншою професією/посадою або заміщає тимчасово відсутнього працівника разом зі своєю основною роботою протягом робочого дня (ст. 105 КЗпП);
- зовнішнє – робота одночасно на двох (або більше) підприємствах.
Підприємство припинило дію трудового договору з працівником з 24.03.2022 до закінчення воєнного стану. Зараз він хоче влаштуватися на інше підприємство. Як його оформити – як основного працівника чи як сумісника?
У такому разі його треба прийняти на роботу сумісником. Пояснимо докладніше.
З 24.03.2022 набув чинності Закон від 15.03.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі – Закон № 2136), яким запроваджено таке поняття, як призупинення дії трудового договору. Згідно зі ст. 13 Закону № 2136 це тимчасове увільнення роботодавця від обов’язку забезпечувати працівника роботою і тимчасове увільнення працівника від обов’язку виконувати роботу згідно з укладеною трудовою угодою. При цьому трудові відносини між сторонами не припиняються, а це означає, що працевлаштуватися на інше підприємство співробітник може як сумісник.
Як правильно призупинити дію трудового договору на період воєнного стану, див. докладніше в матеріалі: «Як призупинити трудовий договір на період воєнного стану: відповідаємо на ваші запитання».
Важливий нюанс: роботодавець не зобов’язаний запитувати у кандидата документ, яким він може підтвердити наявність у нього основного місця роботи, адже ця вимога не прописана в трудовому законодавстві. Перелік документів, які слід подавати при працевлаштуванні, наведено в ч. 2 ст. 24 КЗпП та п. 3 Положення № 43. Довідки про працевлаштування за основним місцем роботи в цьому переліку немає. Тобто якщо потенційний кандидат говорить, що в нього є основна робота, то перевіряти цю інформацію роботодавець не зобов’язаний.
Співробітник працює на підприємстві за сумісництвом. У зв’язку з бойовими діями в іншому районі міста він звільнився з основного місця роботи за угодою сторін. Чи можна перевести сумісника на основне місце роботи?
Чи можна встановлювати сумісникові випробувальний строк у разі прийняття на роботу?
Чи передбачено законодавчі обмеження щодо тривалості робочого часу сумісника?
На що слід зважити під час укладення трудового договору із сумісником?
Як оплачується робота сумісника?
Повний текст консультації див. у "Баланс-Агро" № 17 від 26 квітня 2022 року