Ваше передплачене видання Читайте on-line

Баланс группа компаній

Бухгалтерія - це любов!

(056) 370-44-25
Замовити дзвінок

Договірні зобов’язання і воєнний стан: чи завжди форс-мажор?

April 13, 2022

Про що стаття? Після запровадження воєнного стану багато суб’єктів господарювання (далі – СГ) опинилися у складній ситуації, не маючи можливості виконати свої договірні зобов’язання. У зв’язку із цим у них виникає велика кількість запитань. Зокрема, СГ хочуть знати, чи є воєнний стан форс-мажором, чи звільняються вони на цій підставі від зобов’язань перед контрагентами тощо. Сьогодні ми відповімо на ці запитання.

Що таке форс-мажор?

Визначення форс-мажору знаходимо у ст. 14-1 Закону від 02.12.1997 № 671/97-ВР «Про торгово-промислові палати в Україні» (далі – Закон № 671).

Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об’єктивно унеможливлюють виконання зобов’язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов’язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи, але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, воєнні дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, піратство, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, карантину, встановленого КМУ, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання й зсув, інші стихійні лиха тощо.

Як бачимо, нинішня ситуація в Україні цілком відповідає визначенню форс-мажорних обставин.

Чи потрібно СГ документально підтверджувати форс-мажор для звільнення від договірних зобов’язань? І як це зробити?

Посвідчують форс-мажорні обставини Торгово-промислова палата та її територіальні органи (далі – ТПП) (ст. 14, 141 Закону № 671). Як посвідчувальний документ ТПП видає сертифікати про форс-мажорні обставини.

У звичайних умовах для отримання такого сертифіката СГ потрібно було звернутися до ТПП із заявою і пакетом документів, що підтверджують форс-мажорні обставини за кожним договором (окремим податковим або іншим зобов’язанням), виконання якого унеможливлене внаслідок обставин непереборної сили. Питання видачі таких сертифікатів визначені Регламентом, затвердженим ТПП (розміщений на сайті ТПП). Там же ви можете знайти зразки заяв для отримання сертифіката (це додатки до Регламенту).

Проте наразі ситуація украй складна. Адже в Україні постраждали практично всі СГ (хто більшою, а хто меншою мірою), а фізична можливість звернутися до ТПП за отриманням сертифіката зараз є далеко не в кожного. Саме тому ТПП на своєму сайті опублікувала інформацію про те, що було винесене рішення спростити процедуру посвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) у період дії воєнного стану.

Із цією метою на сайті ТПП розміщено загальний офіційний лист ТПП України про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) від 28.02.2022 № 2024/2.0-7.1 (далі – Лист № 2024). Скачати його можна, перейшовши за посиланням).

У листі зазначено, що ним засвідчуються форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): воєнна агресія Російської Федерації проти України, що стала підставою для запровадження воєнного стану з 05.30 24.02.2022 відповідно до Указу Президента від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану» (далі – Указ № 64). ТПП підтверджує, що зазначені обставини з 24.02.2022 до їх офіційного закінчення є надзвичайними, невідворотними та об’єктивними обставинами для СГ та/або фізосіб за договором, окремими податковими та іншими зобов’язаннями/обов’язками, виконання яких настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих та інших нормативних актів і стало неможливим у встановлений строк внаслідок настання таких форс-мажорних обставин.

Як бачите, наразі в СГ немає необхідності отримувати сертифікат ТПП, щоб підтвердити неможливість належним чином виконати договірні зобов’язання. Достатньо пред’явити контрагентам зазначений лист ТПП (дати посилання на цей лист).

Проте! Наявність Листа № 2024 не означає, що будь-якому СГ зараз можна не виконувати свої договірні зобов’язання за принципом «війна все спише». Це не так.

Розглянемо цей момент докладніше у відповідях на ваші запитання.

Детальніше див. в Баланс-Агро № 14-15 від 15 квітня 2022 року

Приєднуйтесь до нашої сторінки та отримуйте новини першими!

Дякую, я вже з вами!