Обираємо назву посади для бухгалтера

Національним класифікатором ДК 003:2010 «Класифікатор професій», затвердженим наказом Держспоживстандарту від 28.07.10 р. № 327 (далі – ДК 003:2010), пропонується низка назв бухгалтерської професії. Розглянемо відмінності між ними та що враховувати, обираючи ту чи іншу назву.
Згідно зі ст. 8 Закону від 16.07.99 р. № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належить до компетенції його власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи) відповідно до законодавства та установчих документів.
Щоб забезпечити бухгалтерський облік, установа самостійно обирає форми його організації, зокрема вводить до свого штату посаду бухгалтера або створює бухгалтерську службу на чолі з головним бухгалтером.
Відповідно до Типового положення про бухгалтерську службу бюджетної установи, затвердженого постановою КМУ від 26.01.11 р. № 59 (далі – Типове положення № 59), бухгалтерську службу створюють як самостійний структурний підрозділ бюджетної установи, вид якого залежить від обсягу, характеру та складності бухгалтерської роботи (департамент, управління, відділ, сектор або спеціаліст, на якого покладається виконання обов’язків бухгалтерської служби).
Якщо в бюджетній установі не створено бухгалтерської служби, повноваження головного бухгалтера покладаються на спеціаліста, якого призначено на виконання завдань та функціональних обов’язків бухгалтерської служби. |
Керівник бюджетної установи затверджує Положення про бухгалтерську службу або посадову інструкцію фахів спеціаліста, на якого покладено виконання обов’язків ведення бухгалтерського обліку. Водночас у штатному розписі установи має бути чітко визначено назву посади для цього спеціаліста.
ДК 003:2010 містить назви професій: «головний бухгалтер» з кодом 1231, «бухгалтер (з дипломом магістра)» з кодом 2411.2, «бухгалтер» з кодом 3433 і «спеціаліст-бухгалтер» з кодом КП 2419.3. Як бачимо, назв посад багато. Як же обрати потрібну?
Якщо установа належить до державної служби, то підійде професійна назва роботи «спеціаліст-бухгалтер» із кодом 2419.3, яка належить до професійного угрупування «Професіонали державної служби», для якої передбачено кваліфікаційні категорії: «головний спеціаліст – бухгалтер», «провідний спеціаліст – бухгалтер», «спеціаліст (I, II категорії) – бухгалтер».
Якщо ні, тоді прийнятними є «бухгалтер (з дипломом магістра)» (код 2411.2) або «бухгалтер» (код 3433).
У чому різниця між «бухгалтером (з дипломом магістра)» та «бухгалтером»?
«Бухгалтер (з дипломом магістра)» стоїть на щабель вище за «бухгалтера» – він належить до професійного угрупування «Аудитори та кваліфіковані бухгалтери», а «бухгалтер» – до «Бухгалтери та касири-експерти». Відкидати частину назви, наведену в дужках, якщо ви бажаєте зазначити у штатному розписі саме цю посаду з кодом 2411.2, не можна, адже ця характеристика бухгалтера дозволяє присвоїти назві посади цей код. Зауважимо, що слова в дужках визначають кваліфікацію працівника, який обійматиме зазначену посаду, яка також визначається рівнем освіти та спеціалізацією. Тож без дужок професійна назва роботи «бухгалтер (з дипломом магістра)» (код 2411.2) уже матиме нижчий статус та іншу назву – «бухгалтер» (код 3433).
Хай вас не бентежить той факт, що у вашого бухгалтера диплом спеціаліста, а тут ідеться про магістра. Після набрання чинності Закону від 01.07.14 р. № 1556-VII «Про вищу освіту» вища освіта за освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліста (повна вища освіта) прирівнюється до вищої освіти ступеня магістра (п. 2 розд. XV «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону).
Точність у назві посади бухгалтера може мати значення для обґрунтування різниці в посадових окладах працівників у штатному розписі або якщо за кваліфікаційними характеристиками посади бухгалтера вимагається наявність саме диплома спеціаліста в цій професії.
Повний текст консультації див. у "Баланс-Бюджет" № 15, який вийшов з друку 13.04.20 р.