Ваше передплачене видання Читайте on-line

Баланс группа компаній

Бухгалтерія - це любов!

(056) 370-44-25
Замовити дзвінок

Відшкодування ПДВ в Україні

August 2, 2016

Як повинен відшкодовуватися ПДВ

Початок дії ПОДАТКОВИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ викликало деяку зміну механізму бюджетного відшкодування ПДВ. Так, з 1 березня 2011 р введена процедура автоматичного відшкодування податку на додану вартість.
Остання редакція ПОДАТКОВИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ (п. 200.7.1) від 24 грудня 2015 року передбачає, що в Україні з 1 лютого 2016 р формуються і ведуться два хронологічні реєстри сум податку на додану вартість, заявлених до відшкодування.
Передбачається, що перший з них містить заяви платників, які відповідають критеріям, встановленим Податковим кодексом (п.200.19). У другій йдуть заяви інших платників. Порядок ведення органами ДФС таких реєстрів затверджений постановою Кабінету Міністрів від 22 лютого 2016 р № 68.
Крім наявності від'ємного значення податку на додану вартість для права на відшкодування ПДВ необхідно ще відсутність податкового боргу у платника. При дотриманні цих умов платник податків подає разом з податковою декларацією заяву про намір отримати відшкодування ПДВ.
До критеріїв, що дозволяє отримати відшкодування "автоматом", відносяться відсутність процедури банкрутства або судових процедур щодо оскарження установчих документів щодо заявника, а також перебування заявника за місцем реєстрації.
Ще один важливий критерій - наявність необоротних активів, залишкова балансова вартість яких триразово перевищує суму ПДВ, заявлену до відшкодування. Простіше кажучи, потрібно щоб вартість майна підприємства була втричі більше тих сум, які воно хоче отримати з бюджету.
Для компаній, чиї активи не дотягують до цього критерію (наприклад, IT-компанії, де головний "капітал" - знання, вміння програмістів) передбачений варіант наявності банківської гарантії строком дії понад один рік. При цьому обсяг експортних поставок компанії за останній рік повинен перевищувати 40% від загального продажу.
За умови відповідності зазначеним критеріям щодо підприємства проводиться камеральна перевірка. Далі в хронологічному порядку згідно з даними Реєстру відшкодування ПДВ повертається податок.
Якщо камеральна перевірка (вивчення поданих платником документів) підтверджує право на відшкодування, ГФС дає вказівку Держказначейству на перерахування коштів. Вони можуть бути спрямовані на: зменшення податкового боргу; поточний рахунок платника податку; сплату грошових зобов'язань або погашення податкового боргу за іншими платежами до держбюджету.
На всю процедуру - від подачі декларації до відшкодування податку - відводиться місяць. Однак на практиці все виявляється складніше.

Відшкодування ПДВ: що на практиці

Основними підводними каменями на шляху відшкодування ПДВ юристи називають неправильний розрахунок суми відшкодування (він повинен відповідати встановленою формулою), наявність податкового боргу або відкриття щодо платника податків кримінального провадження.
Застопорити відшкодування може проведення податкової перевірки, яка виявить невідповідність критеріям, необхідним для відшкодування ПДВ.
Податкові органи також можуть провести документальну перевірку, але лише в двох випадках, чітко визначених ПОДАТКОВИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ.
Наприклад, якщо сума до відшкодування сформована за рахунок операцій, проведених до 1 липня 2015 р. без документального підтвердження. Або за операціями з контрагентами, які використовують спецрежим оподаткування, за період до 1 січня 2016 р
Тоді ДФС має право провести документальну перевірку, за результатами якої зазвичай сума відшкодування ПДВ знімається через виявлення істотних порушень податкового законодавства.
Нарешті, всі юристи відзначають проблеми з коректністю роботи реєстрів заявок на відшкодування. Вони вважають, що саме "ручне втручання" податківців у формування реєстрів про відшкодування ПДВ, які відправляються Державній казначейській службі - головна проблема.
Наприклад, до цих пір не визначена якась пріоритетність отримання відшкодування при включенні заяви в один з реєстрів. Це відкриває корупційні можливості для маніпулювання черговістю відшкодування. Тому вельми своєчасно Мінфін вирішив розробити зміни нормативних актів для об'єднання двох реєстрів.

Джерело: https://uteka.ua/ua/publication/Vozmeshhenie-NDS-v-Ukraine

Приєднуйтесь до нашої сторінки та отримуйте новини першими!

Дякую, я вже з вами!