Ваше передплачене видання Читайте on-line

Баланс группа компаній

Бухгалтерія - це любов!

(056) 370-44-25
Замовити дзвінок

Верховний Суд зробив висновок про переважні права наймача житла

April 15, 2016

Верховний Суд України дійшов висновку, що за своєю правовою природою договір позики в силу безоплатного характеру не є договором оренди, але до нього застосовуються положення Кодексу про найм (оренду), в т.ч. положення ст. 777 Цивільного кодексу України (ЦК).
Крім цього, згідно з ч. 4 ст. 778 ЦК України, якщо в результаті поліпшення, зробленого за згодою наймодавця, створена нова річ, то наймач стає її співвласником. Частка наймача у праві власності відповідає вартості його витрат на поліпшення речі, якщо інше не встановлено договором або законом.
На підставі ч. 1 ст. 362 ГК України у разі продажу частки у праві спільної часткової власності співвласник має переважне право перед іншими особами на її купівлю за ціною, оголошеною для продажу, а також на інших рівних умовах. Про це йдеться в Постанові Судової палати в цивільних справах ВСУ від 30 березня 2016 року № 6-107цс16.
Так, до вступу в силу Цивільного кодексу України (ЦК) з 2003 року ЦК УРСР, майно безоплатного користування регулювалися главою 27 ГК Української РСР 1963 роки (безоплатне користування майном).
З 1 січня 2004 року набрав чинності ЦК України 2003 року. Відповідно до ч. 4 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України положення цього Кодексу застосовуються до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності. Щодо цивільних відносин, які виникли до набрання чинності ЦК України, положення цього Кодексу застосовуються до тих прав і обов'язків, які продовжують існувати після набрання ним чинності.
Якщо спірні правовідносини виникли до набрання чинності ЦК України 2003 року і продовжують існувати і після його вступу в силу, то до таких правовідносин застосовуються положення глави 60 ЦК України (позика).
Згідно ст. 827 ГК України, за договором позики одна сторона безоплатно передає або зобов'язується передати другій стороні річ для користування протягом встановленого строку. Якщо сторони не встановили строку користування річчю, то він визначається відповідно до мети користування нею (ст. 831 ЦК України).
Відповідно до ч. 3 ст. 827 ГК України до договору позики застосовуються положення глави 58 цього Кодексу, яка містить загальні положення про найм (оренду) і якій, зокрема, встановлено переважні права наймача перед іншими особами.
Ч. 2 ст. 777 ГК України передбачає наявність переважного права наймача, який належно виконує свої обов'язки за договором найму, перед іншими особами на придбання речі, в разі її продажу.
З повним текстом судового рішення можна ознайомитися за посиланням.

Джерело: http://uteka.ua/ua/publication/Verxovnyj-Sud-sdelal-vyvod-o-preimushhestvennyx-pravax-nanimatelya-zhilya.

Приєднуйтесь до нашої сторінки та отримуйте новини першими!

Дякую, я вже з вами!