Баланс группа компаній

Бухгалтерія - це любов!

(056) 370-44-25
Замовити дзвінок

Соціальні відпустки: правила надання

29 березня 2017 р.

Як відомо, Закон України від 15.11.96 р. № 504/96-ВР (далі - Закон № 504) передбачає декілька видів відпусток. Працівникам, які відповідають за оформлення відпусток, важливо знати правила надання не тільки щорічних, але й інших, зокрема соціальних, відпусток. Тим більше що тут є чимало особливостей, які ми й розглянемо в цій консультації.
Види соціальних відпусток
Закон № 504 передбачає такі види соціальних відпусток:
• відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами;
• відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
• відпустка у зв'язку з усиновленням дитини;
• додаткова відпустка працівникам, які мають дітей.
Зупинимося докладніше на кожному із цих видів відпусток.

Відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами
Тривалість відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами (у побуті її називають декретною) визначається ст. 17 Закону № 504 (див. таблицю).

Тривалість декретної відпустки

[p3625]

Порядок оформлення цієї відпустки такий:
1. Тривалість відпустки вказується в листку непрацездатності, який видається для оформлення відпустки медустановою на 30-му тижні вагітності (при багатоплідній вагітності – на 28-му тижні).
2. Комісія із соціального страхування, створена на підприємстві (уповноважена особа із соціального страхування, якщо на підприємстві 15 і менше працівників), приймає рішення щодо призначення допомоги й оформляє його протоколом за формою, затвердженою Постановою ФСС з ТВП від 23.06.08 р. № 25.
Зазначимо, що відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами наказом зазвичай не оформляється, а надається на підставі лікарняного (на практиці деякі підприємства оформляють ще й наказ, що, загалом, не є правопорушенням).
Відпустка для догляду за дитиною до трьох років
Після закінчення декретної відпустки жінка має право взяти відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Порядок оформлення відпустки такий:
1. Мати дитини подає відповідну заяву на ім'я керівника підприємства і подає йому копію свідоцтва про народження дитини.
Якщо відпустку оформляє не мати, а інша особа, яка має на це право, то крім заяви і свідоцтва про народження дитини ця особа подає роботодавцю документи, що підтверджують її право на відпустку:
• довідку з місця роботи матері дитини про те, що вона стала до роботи до закінчення відпустки для догляду за дитиною;
• довідку органу праці та соціального захисту населення за місцем проживання матері про те, що виплату допомоги по догляду за дитиною припинено;
• документ, що підтверджує ступінь споріднення (усиновителі – документи, що підтверджують факт усиновлення).
Зверніть увагу: якщо мати дитини, перебуваючи у відпустці для догляду за дитиною, стає до виконання своїх посадових обов'язків на умовах неповного робочого дня, відпустка не переривається і виплата допомоги по догляду за дитиною не припиняється. При цьому законодавство не обмежує тривалість неповного робочого дня. Але тоді інші родичі не мають права на оформлення такої відпустки.
2. Роботодавець видає наказ про надання відпустки для догляду за дитиною (див. зразок). При оформленні наказу слід ураховувати, що, оскільки особа, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до трьох років, може в будь-який час перервати її і стати до роботи, у наказі не слід указувати точну дату закінчення відпустки. Період відпустки доцільно визначити так: «З (дата початку відпустки) до фактичного виходу на роботу».
Законодавством не передбачене зазначення в даному наказі відомостей про дитину, для догляду за якою надається відпустка, у тому числі дати народження, П. І. Б., а також статі.

Особливості надання даної відпустки такі:
• відпустка може бути використана повністю або частинами;
• право на неї має не тільки мати дитини, але й інші особи, перелічені в ст. 18 Закону № 504, а саме: батько дитини, її баба, дід або інші родичі, які фактично доглядають за дитиною, або особа, яка всиновила чи взяла під опіку дитину, один із прийомних батьків або батьків-вихователів;
• працівник має право неодноразово переривати відпустку для догляду за дитиною й виходити на роботу, а потім брати її знову;
• відпустку можна оформити не тільки відразу після закінчення декретної відпустки, але й у будь-який інший зручний для працівниці час. Наприклад, працівниця може вийти після декретної відпустки й пропрацювати три місяці, а потім оформити відпустку для догляду за дитиною;
• незалежно від того, коли була оформлена відпустка для догляду за дитиною і скільки разів працівниця переривала її, вона буде тривати рівно до досягнення дитиною трьох років (якщо, звичайно, працівниця не вирішить завершити її раніше цього строку);
• записи про надання та переривання відпустки для догляду за дитиною до трьох років до трудової книжки не вносяться.
Якщо дитині потрібен домашній догляд, матері надається відпустка без збереження зарплати на строк, зазначений у довідці медустанови, але не більш ніж до досягнення дитиною 6 років (ст. 179 КЗпП і п. 3 ч. 1 ст. 25 Закону № 504). Для отриання такого виду відпустки мати пише заяву і подає медичну довідку про стан здоров'я дитини. Дана відпустка оформляється наказом роботодавця.

Відпустка у зв'язку з усиновленням дитини
Додаткова відпустка працівникам, які мають дітей

из

Приєднуйтесь до нашої сторінки та отримуйте новини першими!

Дякую, я вже з вами!