Ваше передплачене видання Читайте on-line

Баланс группа компаній

Бухгалтерія - це любов!

(056) 370-44-25
Замовити дзвінок

Шляхи трансформації інфраструктури ринку капіталів з її учасниками

September 2, 2016

Вчора відбулася зустріч робочої групи за участі представників Національного банку України, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Національного депозитарію України з учасниками ринку капіталів, присвячена підготовці Концепції розвитку депозитарної та розрахунково-клірингової інфраструктури фінансового сектору. Учасники зустрічі зосередили увагу на питаннях концепції створення ефективної інфраструктури клірингу та розрахунків за угодами з цінними паперами, укладеними на біржовому та позабіржовому ринках, послідовності проведення змін в інфраструктурі.
На сьогодні виконання укладених біржових угод гарантується шляхом 100% попереднього депонування цінних паперів та грошей з обох сторін. Цей підхід є простим та надійним, але низько ефективним. Він не відповідає світовій практиці та не в змозі гарантувати виконання угод укладених на умовах Т+N.
Окрім того, поставка проти оплати цінних паперів в Україні відбувається через депонування коштів на рахунках в комерційному банку, що також не відповідає світовим практикам розрахунків через платіжну систему центрального банку. Як наслідок, маємо додаткову ланку у процесі розрахунків за угодами з цінними паперами, використання якої призводить до зайвих часових та трансакційних витрат і є архаїзмом з точки зору міжнародного досвіду розвинутих фінансових ринків.
Іншим важливим напрямком для розвитку вітчизняної інфраструктури є відкриття рахунків для провідних міжнародних центральних депозитаріїв в депозитарії НБУ та НДУ. Це значно спростить доступ іноземним інвесторам до українського ринку капіталів.
З огляду на це регулятори запропонували реформувати інфраструктуру розрахунків та гарантування угод з цінними паперами, поступово відмовившись від використання послуг Розрахункового центру з обслуговування договорів на фінансових ринках. На першому етапі функції цієї установи пропонується частково передати НДУ, зокрема з попереднього депонування коштів і цінних паперів для проведення торгів на організованому ринку. Окрім того, біржам буде надана можливість забезпечувати виконання укладених угод. В подальшому в міру розвитку ринку капіталів в Україні його учасники зможуть самостійно визначити модель, яка буде застосовуватись для гарантування зобов’язань за угодами з цінними паперами та, зокрема, потребу у створені вітчизняного або залученні іноземного центрального контрагента.
Також учасники зустрічі обговорили перспективи передачі цінних паперів, облік яких віднесений до компетенції НБУ, на депозитарне обслуговування до НДУ в якості Центрального депозитарію. Існування двох депозитаріїв – депозитарію НБУ та Національного депозитарію – не є доцільним за поточного розміру фондового ринку в Україні і створює складності для депозитарних установ, яким доводиться поєднувати різні системи депозитарного обліку. Але, ефективно здійснити передачу державних цінних паперів в НДУ можливо лише за виконання двох умов. По-перше, за гарантії безперешкодного проведення монетарних операцій Національним банком, зокрема операцій з рефінансування комерційних банків. По-друге, за умови забезпечення надійності зберігання та проведення розрахунків за угодами з державними цінними паперами. Після забезпечення цих умов здійснити передачу державних цінних паперів, номінальна вартість котрих становить понад 500 млрд грн., можна буде протягом одного року.
Ознайомитися з матеріалами, які було презентовано під час зустрічі, можна у підрозділі «Публікації» розділу «Фінансові ринки» на офіційному веб-сайті Національного банку, за посиланням:
1. Розвиток інфраструктури ринку капіталів в Україні (Проект до обговорення) (англ.мовою).
2. Умови та етапи створення єдиного депозитарію (Проект до обговорення).

Джерело: https://uteka.ua/ua/publication/Puti-transformacii-infrastruktury-rynka-kapitalov-s-ee-uchastnikami.

Приєднуйтесь до нашої сторінки та отримуйте новини першими!

Дякую, я вже з вами!