Баланс группа компаній

Бухгалтерія - це любов!

(056) 370-44-25
Замовити дзвінок

Підприємство збирається орендувати приміщення у фізособи: чи потрібно договір оренди посвідчувати нотаріально?

21 липня 2014 р.

За загальним правилом, якщо строк оренди будівлі або іншої капітальної споруди або їх частин  становить:
- менше 3 років – договір оренди може бути укладено у простій письмовій формі, тобто без нотаріального посвідчення (зокрема якщо однією зі сторін договору – орендарем або орендодавцем – є фізособа);
- 3 роки і більше – тоді договір оренди підлягає обов`язковому нотаріальному посвідченню, а право користування орендованим майном – державній реєстрації.
Але ніхто вам не заважає нотаріально посвідчити і договір, укладений на строк менше 3 років. Якщо ви це зробите, то надалі вам буде простіше підтвердити укладення договору і вберегтися від ризику визнання договору нікчемним на підставі ст. 215 ЦК.
Що саме посвідчує нотаріус своїм підписом на договорі оренди?
По-перше, нотаріус – це особа, уповноважена державою посвідчувати факти, які мають юридичне значення. А фактами, що мають юридичне значення, є дії, у результаті яких виникають, змінюються або припиняються права й обов`язки фізичних або юридичних осіб. У нашому випадку таким юридичним фактом є укладення договору оренди приміщення, оскільки після його укладення:
- у підприємства виникає право використовувати орендоване приміщення у своїй господарській діяльності та обов`язок сплачувати фізособі орендну плату;
- фізособи виникає обов`язок передати підприємству приміщення в оренду та право отримувати від підприємства орендну плату.
По-друге, нотаріус установлює і підтверджує, що при укладенні договору оренди приміщення підприємство і фізособа:
- мали право і хотіли укласти договір оренди приміщення;
- сторони підписали зазначений договір добровільно в цілях настання наслідків, передбачених цим договором;
- договір підписаний саме цією фізособою та уповноваженими особами саме цього підприємства.
Тому, витративши час і кошти на відвідання нотаріуса, підприємство-орендар збільшить свої шанси захиститися від можливих претензій із боку як фізособи, так і державних органів, якщо вони поставлять під сумнів законність укладення договору.

Більш детальну консультацію з описом важливих умов при укладенні договору оренди приміщення у фізособи див. у журналі «БАЛАНС» № 57-58 від 21.07.14 р.

Новини за темою:
Розмір орендної плати та порядок внесення змін до договору оренди. Порада від експерта редакції.
Витрати на аренду житла працівнику обкладаються ЄСВ.
Процедуру реєстрації юридичних осіб – лізингодавців буде спрощено.

Приєднуйтесь до нашої сторінки та отримуйте новини першими!

Дякую, я вже з вами!