Баланс группа компаній

Бухгалтерія - це любов!

(056) 370-44-25
Замовити дзвінок

Пеня при несвоєчасній сплаті узгодженої суми грошового зобов`язання

30 серпня 2016 р.

Як нараховується та сплачується пеня у разі, якщо платник податків несвоєчасно сплачує узгоджену суму грошового зобов’язання, у т.ч. з граничним строком сплати до 01.09.2015?

Відповідно до п.п. 129.1.1 ПОДАТКОВОГО КОДЕКСУ УКРАЇНИ  (далі – ПКУ) пеня нараховується після закінчення встановлених ПКУ строків погашення узгодженого грошового зобов’язання на суму податкового боргу.
Нарахування пені розпочинається: 
а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов’язання платником податків - після спливу 
90 днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов’язання, визначеного ПКУ;
б) при нарахуванні суми грошового зобов’язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов’язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із ПКУ.
Нарахування пені закінчується зокрема, у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов’язань (п.п. 129.3.1 ПКУ).
У разі часткового погашення податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку (п. 129.3 ПКУ). 
Пеня, визначена п.п. 129.1.1 ПКУ, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120% річних облікової ставки НБУ, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті (п. 129.4 ПКУ).
Нараховані контролюючим органом суми пені самостійно сплачуються платником податків
(п. 131.1 ПКУ).
Згідно з п. 131.2 ПКУ при погашенні суми податкового боргу (його частини) кошти, що сплачує такий платник податків, у першу чергу зараховуються в рахунок податкового зобов’язання. У разі повного погашення суми податкового боргу кошти, що сплачує такий платник податків, в наступну чергу зараховуються у рахунок погашення штрафів, в останню чергу зараховуються в рахунок пені. 
Якщо платник податків не виконує встановленої п. 131.2 ПКУ черговості платежів або не визначає її у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеного порядку), контролюючий орган самостійно здійснює такий розподіл такої суми у порядку, визначеному п. 131.2 ПКУ. 
Суми пені зараховуються до бюджетів або державних цільових фондів, до яких згідно із законом зараховуються відповідні податки (п. 131.3 ПКУ).
Відповідно до п.п. 129.1.1 ПКУ у редакції, що діяла до 01.09.2015, пеня нараховувалась, зокрема, при самостійному нарахуванні суми грошового зобов’язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов’язання, визначеного ПКУ.
Таким чином, у разі несплати платником податків самостійно нарахованих сум грошових зобов’язань, на суму податкового боргу, що виник до 01.09.2015, пеня нараховується відповідно до вимог п.п. 129.1.1 ПКУ, у редакції, що діяла до 01.09.2015, а саме від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов’язання, визначеного ПКУ.
У разі, якщо податковий борг при самостійному нарахуванні суми грошового зобов’язання платником виник після 01.09.2015, нарахування пені розпочинається після спливу 90 днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов’язання, визначеного ПКУ.
Таку відповідь розмістили фіскали у ЗІР, категорія 138.02.

Джерело: https://uteka.ua/ua/publication/Penya-pri-nesvoevremennoj-uplate-soglasovannoj-summy-denezhnogo-obyazatelstva.

Приєднуйтесь до нашої сторінки та отримуйте новини першими!

Дякую, я вже з вами!