Баланс группа компаній

Бухгалтерія - це любов!

(056) 370-44-25
Замовити дзвінок

Пенсійне забезпечення – 2017: що змінилось?

6 лютого 2017 р.

Із прийняттям Закону від 06.12.16 р. № 1774-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі – Закон № 1774) починаючи з 01.01.17 р. змінилися правила, за якими здійснюється пенсійне забезпечення громадян. Розглянемо, що саме змінилося й осіб яких категорій це стосується.

Обмеження розміру виплачуваної пенсії та повна заборона її отримання
Основна зміна, що відбулась у пенсійному забезпеченні поточного року, – це надана пенсіонерам деяких категорій можливість працювати та водночас одержувати пенсію. Про це поговоримо далі, а зараз – про збереження дії норм стосовно обмеження розміру одержуваної пенсії (або ж повну заборону одержання одночасно і пенсії, і заробітної плати працюючим пенсіонером).
Отже, у «базовому» нормативно-правовому акті, а саме у ст. 85 Закону від 05.11.91 р. № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі – Закон № 1788) з унесенням до нього змін Законом № 1774 продовжено встановлену ще з 01.04.15 р. (див. Закон від 02.03.15 р. № 213-VІІІ) заборону одержання пенсії чи щомісячного довічного грошового утримання, якщо особа працюватиме. Це стосується держслужбовців, а також прокурорів, суддів.
Деталізуємо вищевикладене. Особам, які працюють на посадах та на умовах, установлених Законами від 10.12.15 р. № 889-VІІІ «Про державну службу» (далі – Закон № 889), від 02.06.16 р. № 1402-VІІІ «Про судоустрій та статус суддів» (далі – Закон № 1402), від 14.10.14 р. № 1697-VІІ «Про прокуратуру» (далі – Закон № 1697), призначені пенсії або щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються.
Особливо актуальним є зазначене через те, що згаданим особам виплата зарплати та пенсії здійснюється за рахунок коштів, затверджених у держбюджеті відповідного року.
Тож колишньому, наприклад, держслужбовцеві чи прокуророві необхідно визначитись – звільнитись із посади, що дає право на одержання пенсії держслужбовця чи прокурора та одержувати в повному обсязі призначену йому пенсію, чи залишитись на роботі (причому саме на посаді, що дає право на згадану пенсію), однак пенсію не отримувати взагалі – лише заробіток відповідно до займаної посади.
Ще звернемо увагу: відтепер згідно із Законом № 1774 тимчасове призупинення одночасного одержання призначеної пенсії та заробітку стосується осіб, які є пенсіонерами відповідно до норм уже нового держслужбового законодавства. Раніше припинення пенсійного забезпечення для працюючих стосувалося тих, кому пенсію призначено за Законом від 16.12.93 р. № 3723-ХІІ «Про державну службу» (далі – Закон № 3723).
До речі, аналогічні зміни в цій частині внесено й до ст. 37 Закону № 3723. Щоправда, не змінилися норми щодо поновлення виплати пенсії відповідно до Закону № 1788 після звільнення з вищезгаданої роботи.
Тобто, наприклад, держслужбовцеві, який звільниться з посади, що дає право на держслужбову пенсію, відновлюється виплата призначеної йому пенсії. Практично це виглядає так.
Скажімо, держслужбовцеві, який вирішив припинити трудові стосунки в державному органі та звільнитися з обійманої ним посади, необхідно подати заяву про звільнення до кадрового підрозділу за місцем роботи. Після оформлення наказу чи іншого розпорядчого документа про його звільнення він має взяти копію цього наказу (документа) або зробити виписку із трудової книжки задля підтвердження факту свого звільнення. Далі треба звернутися до відділення Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії, пред‘явити їм згадані документи. Після цього Пенсійним фондом поновлюється виплата призначеної пенсії держслужбовця.
У період роботи на інших посадах чи роботах (тобто не згаданих у вищенаведених законах) особи, як і раніше, можуть одержувати пенсію в обмежених розмірах. Тож якщо призначена пенсія становить понад 150 % прожиткового мінімуму, установленого для осіб, які втратили працездатність (далі – ПМ), то вона виплачуватиметься в розмірі 85 %. Водночас законодавство передбачає, що розмір виплачуваної пенсії не може бути меншим ніж 150 % розміру цього ПМ. Із 01.01.17 р. це 1 870,50 грн. (1 247 грн. х 150 %).
Це означає, що продовжено ще до 31.12.17 р. установлене з 01.04.15 р. обмеження пенсії, яку може отримати працюючий пенсіонер.
Наприклад, держслужбовець чи суддя, яким пенсію призначено на умовах та в розмірах, установлених Законами № 889 та № 1402 відповідно, залишать роботу на посадах, що дає право на таку пенсію (щомісячне довічне грошове утримання). Якщо вони вирішать працювати на іншій посаді (не держслужбовця чи судді, а, наприклад, на посаді патронатної служби – консультант чи помічник заступника керівника держоргану, або ж на посаді з числа працівників обслуговуючого персоналу), то вони мають право отримувати крім свого заробітку за посадою ще й пенсію держслужбовця (судді). Звісно, розмір цієї пенсії обмежується 85 % від призначеної пенсії, якщо пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) особи перевищує 150 % ПМ (з 01.01.17 р. це 1 870,50 грн.).
Оновлена згідно із Законом № 1774 редакція ст. 85 Закону № 1788 передбачає виплату пенсії без урахування одержуваної зарплати (доходу) починаючи з 01.01.18 р.
Обмеження розміру виплачуваної пенсії та неможливість одночасного отримання і призначеної пенсії, і заробітної плати повною мірою стосується осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону від 20.09.01 р. № 2728-ІІІ «Про дипломатичну службу» (далі – Закон № 2728). Річ у тім, що згідно зі ст. 29 цього Закону працівник дипломатичної служби користується всіма правами, визначеними законодавством про держслужбу, тобто таким особам пенсія призначається на засадах, установлених для держслужбовців.
Отже, у період роботи на посаді дипломата пенсія, призначена відповідно до законодавства, не виплачується. Вищезгадана норма діятиме до 31.12.17 р.
Звернемо увагу: у Законі № 2728 не йдеться лише про пенсії держслужбовців. Тож якщо дипломату призначено пенсію не за спеціальним законом, а на загальних засадах, то й тоді в період його роботи на дипломатичній посаді пенсія йому не виплачуватиметься.
Нагадуємо: відповідно до ст. 90 Закону № 889 держслужбовцям пенсія призначається на загальних засадах, тобто згідно із Законом від 09.07.03 р. № 1058-ІV «Про загальнообов‘язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон № 1058).

Повний текст консультації у безкоштовному доступі див. "Баланс-Бюджет" № 6, який вийшов з друку 06.02.17 р.

Приєднуйтесь до нашої сторінки та отримуйте новини першими!

Дякую, я вже з вами!