Баланс группа компаній

Бухгалтерія - це любов!

(056) 370-44-25
Замовити дзвінок

Чи обкладається ПДВ сума компенсації збитків?

20 липня 2016 р.

На землі, що знаходиться у користуванні сільгосппідприємства, стороння організація провела геологорозвідувальні роботи, унаслідок чого було знищено частину посівів. Розмір збитків був обчислений та узгоджений сторонами шляхом оформлення відповідного акта. Узгоджену суму збитків організація сплатила на поточний рахунок сільгосппідприємства. Чи виникають у даному випадку у сільгосппідприємства податкові зобов’язання з ПДВ?

ВІдповідно до п. 185.1 Податкового кодексу (далі – ПК) об’єктом обкладення ПДВ є такі операції платників податку:
• постачання товарів на митній території України (далі – МТУ);
• постачання послуг на МТУ відповідно до ст. 186 ПК;
• увезення товарів на МТУ;
• вивезення товарів за межі МТУ;
• постачання послуг із міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським, річковим та авіаційним транспортом.
Отже, під обкладення ПДВ підпадають лише операції з постачання товарів та послуг (виконання робіт).
ПК (пп. 14.1.191) визначає постачання товарів як будь-яку передачу права на розпорядження товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, і постачання товарів за рішенням суду. Постачанням товарів також уважаються:
• фактична передача матеріальних активів іншій особі на підставі договору про фінансовий лізинг;
• передача права власності на матеріальні активи за рішенням органу держвлади або органу місцевого самоврядування чи відповідно до законодавства;
• будь-яка із зазначених дій платника податку щодо матеріальних активів, якщо платник податку мав право на віднесення сум ПДВ до податкового кредиту у разі придбання зазначеного майна чи його частини: безоплатна передача майна іншій особі; передача майна у межах балансу платника податку, що використовується у господарській діяльності платника для його подальшого використання з метою, не пов’язаною із господарською діяльністю такого платника; передача у межах балансу платника податку майна, що планувалося для використання в оподатковуваних операціях, для його використання в операціях, що звільняються від оподаткування або не підлягають оподаткуванню;
• передача (внесення) товарів (у т. ч. необоротних активів) як внесок у спільну діяльність без утворення юридичної особи, а також їх повернення;
• ліквідація платником податку за власним бажанням необоротних активів, які перебувають у такого платника;
• передача товарів згідно з договором, за яким сплачується комісія (винагорода) за продаж чи купівлю.
Отже, як бачимо, операція з отримання компенсації збитків не підпадає під визначення постачання товарів (послуг) та не є об’єктом обкладення ПДВ. Тобто сума компенсації збитків не включається до бази оподаткування. Водночас нагадаємо, що на вартість товарів (послуг), які були використані під час вирощування знищених посівів та щодо яких був сформований податковий кредит, слід нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ відповідно до п. 198.5 ПК [детальніше про таку операцію див. у консультації на с. 14 "Баланс-Агро" № 28].

Джерело: "Баланс-Агро" № 28, який виходить з друку 25.08.16 р.

Приєднуйтесь до нашої сторінки та отримуйте новини першими!

Дякую, я вже з вами!