Ваше передплачене видання Читайте on-line

Баланс группа компаній

Бухгалтерія - це любов!

(056) 370-44-25
Замовити дзвінок

Податкова консультація, що суперечить нормам ПК, може бути скасована судом

May 22, 2015

Позивач – ТОВ, відповідач – державна податкова інспекція (ДПІ).
ТОВ звернулося до ДПІ за отриманням податкової консультації щодо практичного застосування пп. 98.1.4 та 196.1.7 ПК  у разі реорганізації ТОВ шляхом виділення частини майна (основних засобів) до статутного капіталу (далі – СК) нової юрособи, що створюється згідно із законодавством іншої держави, тобто нерезидента, в обмін на корпоративні права цього нерезидента. При цьому нерезидент здійснюватиме госпдіяльність в Україні через своє представництво, зареєстроване платником ПДВ, і основні засоби залишаться у розпорядженні представництва на території України. У податковій консультації ДПІ вказала на необхідність обкладення ПДВ операції з унесення основних засобів до СК нерезидента. Проте ТОВ визнало, що податкова консультація суперечить нормам ПК, оскільки згідно з:
– пп. 196.1.7 ПК не є об`єктом оподаткування операції з реорганізації (злиття, приєднання, виділення або перетворення) юросіб;
– пп. 98.1.4 ПК під реорганізацією платника податків розуміється зміна його правового статусу, яка передбачає виділення (передачу) частини майна реорганізовуваного без ліквідації платника податків до СК іншого платника податків.
Тому ТОВ звернулося до адміністративного суду з позовом, у якому просило визнати недійсною і скасувати вищезгадану податкову консультацію та зобов`язати ДПІ надати нову податкову консультацію про те, що операція з унесення ТОВ основних засобів до СК іншої юрособи підлягає обкладенню ПДВ.
На чиєму боці суд
Рішення прийнято на користь ТОВ. Ухвалою ВАСУ залишена в силі постанова апеляційного адміністративного суду, якою скасовано постанову окружного адміністративного суду і прийнято рішення про визнання недійсною наданої ДПІ податкової консультації та покладання на ДПІ обов`язку надати ТОВ нову податкову консультацію з урахуванням висновків суду.
Аргументи суду
1. У ПК відсутнє поняття «реорганізація юридичної особи», але існує поняття «реорганізація платника податків» (пп. 98.1.4). Тому при оподаткуванні юридично значущою є реорганізація юрособи саме як платника податків.
2. Згідно з пп. 98.1.4, 196.1.7 ПК операція з реорганізації платника податків шляхом передачі частини його майна до СК іншого платника податків, що є платником ПДВ, в обмін на його корпоративні права, звільняється від обкладення ПДВ.
3. Платником ПДВ може бути представництво нерезидента, що провадить господарську діяльність на території України.
4. Операція з унесення частини майна до СК нерезидента в обмін на корпоративні права цього нерезидента звільняється від обкладення ПДВ у тому випадку, якщо представництво нерезидента на території України зареєстроване платником ПДВ.

Більш докладну консультацію див. у журналі „БАЛАНС” від 25.05.15 р. № 41-42.

Приєднуйтесь до нашої сторінки та отримуйте новини першими!

Дякую, я вже з вами!