Баланс группа компаній

Бухгалтерія - це любов!

(056) 370-44-25
Замовити дзвінок

На одне постачання оформили дві податкові накладні: як виправити?

30 грудня 2015 р.

14 грудня 2015 року сільгосппідприємство помилково оформило на одну й ту саму операцію з постачання сільгосппродукції дві податкові накладні з різними номерами і зареєструвало їх у Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН). Помилку було виявлено на початку січня 2016 року. Як її виправити? Чи потрібно сільгосппідприємству в декларації з ПДВ за грудень відображати «подвійне» податкове зобов’язання?
Нагадаємо, що згідно з п. 185.1 Податкового кодексу (далі – ПК) об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку, зокрема, з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України. Датою виникнення податкових зобов’язань із постачання товарів/послуг уважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбулася перша з подій:
·          або зарахування коштів від покупця/замовника як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню,
·          або відвантаження товарів (надання послуг).
Отже, у разі здійснення операції з постачання (перша подія) податкове зобов’язання виникає на суму та в момент такого постачання. На кожне повне або часткове постачання товарів/послуг складається податкова накладна в електронній формі, яка підлягає обов’язковій реєстрації в ЄРПН.
Тому в разі оформлення на одну операцію з постачання двох податкових накладних одна з таких накладних має бути скасована. Однак на сьогодні порядку скасування помилково оформлених та зареєстрованих в ЄРПН податкових накладних не існує. Тому сільгосппідприємству доведеться в декларації з ПДВ за грудень відображати «подвійне» зобов’язання з ПДВ, тобто в тому числі і за зайво оформленою податковою накладною. Адже показники декларації автоматично звірятимуться з показниками ЄРПН, і розбіжності між ними не допускаються. Однак для уникнення подвійної сплати ПДВ рекомендуємо такі дії:
1. Оформити розрахунок коригування до зайвої податкової накладної, зазначивши в ньому причину коригування «зміна кількості». При цьому всю кількість відображених у зайвій податковій накладній товарів слід указати зі знаком «–».
2. Відправити зазначений розрахунок коригування покупцеві для реєстрації в ЄРПН (адже згідно з п. 192.1 ПК розрахунки коригування реєструються отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику).
Як передбачено пп. 192.1.1 ПК, якщо внаслідок перерахунку суми податкових зобов’язань відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку – постачальника, то постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов’язань за результатами податкового періоду, протягом якого було проведено такий перерахунок. При цьому постачальник має право зменшити суму таких зобов’язань лише після реєстрації розрахунку коригування в ЄРПН.
Тому датувати зазначений розрахунок коригування доцільно останнім днем грудня. Адже в разі його своєчасної реєстрації покупцем (до 15 січня 2016 року) його можна буде відобразити в декларації з ПДВ за грудень, а значить «компенсувати» зайво нараховане в цьому місяці податкове зобов’язання. В іншому разі за грудень доведеться сплачувати завищену суму ПДВ.

За матеріалами журналу „БАЛАНС-АГРО” від 11.01.16 р. № 1.

Приєднуйтесь до нашої сторінки та отримуйте новини першими!

Дякую, я вже з вами!