Ваше передплачене видання Читайте on-line

Баланс группа компаній

Бухгалтерія - це любов!

(056) 370-44-25
Замовити дзвінок

На касовому документі підпис отримувача зроблено чорнилом світлого фіолетового кольору: чи є порушення?

September 30, 2014

Отримувач розписався за отримання готівки у відомості гелевою ручкою з чорнилом світлого фіолетового кольору. Перевіряючі записали порушення п. 3.5 Положення, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.04 р. № 637 (далі – Положення № 637). У цьому пункті сказано, що підпис повинен бути зроблений чорнильною або кульковою ручкою з чорнилом темного кольору. Через «не той» колір підпису визнано непідтверджену видачу готівки. Чи мають рацію перевіряючі?

Ні, не мають.

Головна мета – зробити запис таким, щоб його було чітко видно і щоб написане збереглося надовго (тому писати треба саме ручкою, а не олівцем).

Щодо кольору чорнила: який саме колір слід уважати темним? Якщо папір білий – то колір чорнила має бути контрастним. Тобто синім, чорним, фіолетовим, червоним, зеленим. У Положенні № 637 не написано, що темний – це лише синій або чорний.

Якщо навіть дійде справа до суду, то будь-який суд дивитиметься на наявність підпису і записів, а не на те, яким кольором чи ручкою вони зроблені.

У нашій ситуації колір чорнила і вид ручки – суто формальна умова. Пишіть хоч зеленим, хоч коричневим чи червоним, аби тільки кошти реально були видані чи отримані. І аби напис не було зроблено чорнилом, яке зникає на очах за кілька хвилин після написання. Адже буває й таке.

Та навіть із формальних підстав причепитися до записів не тією ручкою не того кольору проблематично. Тому що відсутнім є юридичне поняття «темний колір». Наприклад, фіолетовий – це з якого відтінку він темний, а з якого відтінку вже світлий? Де межа між світлим і темним? Яким чином це визначити – на око чи приладом? Але ж око в кожного різне, і мозок, який інтерпретує сигнал від ока, також у кожного свій. Якщо приладом, то яким, де це написано?

Щодо виду ручки, то гелева ручка є різновидом кулькової ручки, а гель у таких ручках – різновид чорнила.

Більш детально див. «БАЛАНС» № 80, який виходить з друку 02.10.14 р.

Приєднуйтесь до нашої сторінки та отримуйте новини першими!

Дякую, я вже з вами!