Люстрація влади: це як?
З 16 жовтня набуде чинності Закон „Про очищення влади”.
Цей Закон визначає правові та організаційні засади проведення очищення влади (люстрації) для захисту та утвердження демократичних цінностей, верховенства права та прав людини в Україні.
Очищення влади (далі - люстрація) - це встановлена цим Законом або рішенням суду заборона окремим фізичним особам обіймати певні посади (перебувати на службі) (далі - посади) (крім виборних посад) в органах державної влади та органах місцевого самоврядування.
Зокрема, визначено посади, до яких застосовуватиметься люстрація. Це Прем`єр-міністр та інші міністри, керівники держорганів, Генпрокурор, посадові особи прокуратури, голова та посадові особи СБУ, податкової, члени ВРЮ, судді, члени ЦВК, керівники держпідприємств і т.д.
Встановлено, що особи, які обіймали сукупно не менше 1 року вищезазначену посаду (посади) у період з 25.02.10 р. по 22.02.14 р., будуть звільнені з займаних посад протягом 10 днів після набрання чинності Законом. При цьому, протягом 10 років вони не зможуть займати посади чиновників.
Ця заборона застосовується також до осіб, які:
1) були обрані і працювали на керівних посадах Комуністичної партії Радянського Союзу, Комуністичної партії України, Комуністичної партії іншої союзної республіки колишнього СРСР починаючи з посади секретаря районного комітету і вище;
2) були обрані і працювали на керівних посадах починаючи з посади секретаря ЦК ЛКСМУ і вище;
3) були штатними працівниками чи негласними агентами в КДБ СРСР, КДБ УРСР, КДБ інших союзних республік колишнього СРСР, Головному розвідувальному управлінні Міністерства оборони СРСР, закінчили вищі навчальні заклади КДБ СРСР (крім технічних спеціальностей);
4) співпрацювали із спецслужбами інших держав як таємні інформатори в оперативному отриманні інформації;
5) своїми рішеннями, діями чи бездіяльністю здійснювали заходи (та/або сприяли їх здійсненню), спрямовані на підрив основ національної безпеки, оборони чи територіальної цілісності України;
6) закликали публічно до порушення територіальної цілісності та суверенітету України;
7) розпалювали міжнаціональну ворожнечу;
8) своїми протиправними рішеннями, дією чи бездіяльністю призвели до порушення прав людини та основоположних свобод, визнаних рішенням Європейського суду з прав людини.
Заборона також застосовується до осіб, перевірка стосовно яких встановила недостовірність відомостей щодо наявності майна, зазначеного у поданих ними за попередній рік деклараціях про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру та/або невідповідність вартості майна доходам, отриманим із законних джерел.
Не застосовується люстрація до Президента (крім Януковича), народних депутатів, суддів КСУ, виборних посад місцевого самоврядування тощо.
Закон України від 16.09.14 р. № 1682-VII набуде чинності з 16.10.14 р. („Голос України” від 15.10.14 р. № 198).