Баланс группа компаній

Бухгалтерія - це любов!

(056) 370-44-25
Замовити дзвінок

Як сільгосппідприємству-спецрежимнику відобразити «умовний продаж» у звітності з ПДВ?

2 червня 2016 р.

Сільгосппідприємство в минулому періоді придбало добрива, призначені для використання в сільгоспдіяльності (для вирощування сільгоспкультур), і відобразило ПДВ з їх вартості у складі податкового кредиту спецрежимної декларації з ПДВ (0121–0123). У травні 2016 року виявилось, що частина добрив під час зберігання на складі була зіпсована й не може бути використана за призначенням. Які наслідки з ПДВ матиме операція зі списання таких добрив?

Зіпсовані та списані в бухобліку добрива (або інші матеріали) вважаються такими, що не були використані в господарській діяльності сільгосппідприємства. У такій ситуації згідно з п. 198.5 Податкового кодексу (далі – ПК) сільгосппідприємство повинне нарахувати податкові зобов’язання виходячи з вартості придбання відповідних товарів (послуг) (п. 189.1 ПК), скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду податкову накладну та зареєструвати її в ЄРПН.

Як відомо, починаючи зі звітності за січень 2016 року декларація з ПДВ подається за новою формою, затвердженою наказом Мінфіну від 28.01.16 р. № 21 (далі – Наказ № 21). Сільгосппідприємства – суб’єкти спецрежиму з ПДВ відображають весь податковий кредит та податкові зобов’язання, які стосуються сільгоспдіяльності, у спецрежимній декларації з ПДВ (0121–0123).

У формі декларації з ПДВ для операцій, що здійснюються відповідно до п. 198.5 ПК, передбачено окремі рядки. Але згідно з п. 3 розд. V Порядку, затвердженого Наказом № 21, ці рядки можуть заповнюватися лише в загальній декларації з ПДВ (0110).

Отже, сільгосппідприємству в наведеній ситуації необхідно:

·          на підставі п. 198.5 ПК визначити податкові зобов’язання виходячи з вартості зіпсованих добрив та відобразити їх у рядку 4.1 загальної декларації з ПДВ, а також скласти податкову накладну на таку операцію (номер цієї податкової накладної має бути без «/2») та зареєструвати її в ЄРПН;

·          суму податкового кредиту, визначену виходячи з вартості зіпсованих добрив (у нашій ситуації вона відповідатиме сумі податкового зобов’язання, визначеного на підставі п. 198.5 ПК), перенести зі спецрежимної декларації з ПДВ до загальної через рядок 13 на підставі бухгалтерської довідки. А саме: у рядку 13 спецрежимної декларації слід зазначити відповідну суму ПДВ зі знаком «–», а в цьому самому рядку загальної декларації – зі знаком «+».

Слід звернути увагу: при заповненні рядка 13 спецрежимної декларації у відповідній таблиці (таблицях) додатка 10 має бути заповнений рядок 8. Якщо придбання добрив здійснювалося у 2016 році, то рядок 8 заповнюється в тій таблиці додатка 10, у якій було відображено податковий кредит під час придбання добрив.

Наприклад, якщо добрива призначалися для зернових та технічних культур і податковий кредит відображався в рядку 5.1 таблиці 1 додатка 10, то при їх списанні відповідну суму ПДВ слід навести (зі знаком «–») у рядку 8 саме цієї таблиці. Якщо під час придбання добрив податковий кредит розподілявся між кількома видами діяльності (наприклад, між першою та третьою таблицями), то під час списання добрив коригування також слід здійснювати у двох таблицях у відповідній пропорції.

Якщо добрива було придбано до 01.01.16 р., то вибір відповідної таблиці додатка 10 залежатиме від того, для використання в якій діяльності призначалися добрива, або ж у якій діяльності була фактично використана решта добрив, що не були зіпсовані. Обгрунтування вибору таблиці для відображення коригування сільгосппідприємству доцільно навести в бухгалтерській довідці.

НЕВРЕГУЛЬОВАНЕ ВИТАННЯ РОЗ’ЯСНЕНО

Питання відображення сільгосппідприємствами – суб’єктами спецрежиму операцій з умовного постачання у звітності з ПДВ з початку 2016 року перебувало у стані «неврегульованого». Це пов’язано, насамперед, зі зміною форми декларації з ПДВ, у якій передбачено окремі рядки (4.1 та 4.2) для відображення таких операцій, але ці рядки можуть бути заповнені лише в загальній декларації з ПДВ. І ось, нарешті, представник ДФС роз’яснив, як відображати зазначені операції сільгосппідприємствам-спецрежимникам.

 Джерело: «БАЛАНС-АГРО», 2016, № 21.

Приєднуйтесь до нашої сторінки та отримуйте новини першими!

Дякую, я вже з вами!