Ваше передплачене видання Читайте on-line

Баланс группа компаній

Бухгалтерія - це любов!

(056) 370-44-25
Замовити дзвінок

Як поводитися під час обшуку: радить досвідчений юрист

June 10, 2016

Как себя вести во время обыска: советует опытный юрист
Акценты этой статьи: как должностным лицам и сотрудникам нужно действовать во время обыска на предприятии, чтобы защитить и себя лично, и свое предприятие.
О том, в каких случаях могут прийти на предприятие с обыском; кто и на каком основании вправе провести обыск; какие документы дают право на проведение обыска; какие права имеет следователь или прокурор, а какие – предприятие и его работники; в чем следователь или прокурор отказать не вправе; кого и в каких случаях можно не допускать к проведению обыска; почему при проведении обыска нужен адвокат; зачем нужна видеофиксация обыска техническими средствами – мы уже рассказывали раньше (см. «БАЛАНС», 2016, № 5-6, с. 67).
Напомним, что обыск – это следственное действие, проводимое в рамках уголовного производства. Цель обыска – выявить и зафиксировать сведения об обстоятельствах совершения уголовного правонарушения, отыскать орудие уголовного правонарушения или имущество, которые было добыто в результате его совершения, а также установить местонахождение разыскиваемых лиц (ст. 223, 234 Уголовного процессуального кодекса, далее – УПК).
Почему всем сотрудникам предприятия важно знать, как себя вести и действовать при обыске на предприятии?
О дате проведения обыска ни следователь, ни прокурор заранее никого извещать не станут. И поэтому о проведении обыска на предприятии его должностные лица и рядовые сотрудники узнают только тогда, когда к ним придут с обыском. Допустим, на предприятии нет штатного юриста. Или по закону подлости юрист отсутствует на рабочем месте (заболел, уехал в командировку, находится в суде), а адвокат, с которым заключен договор об оказании правовой помощи, не может мгновенно оказаться на предприятии (ему необходимо какое-то время, чтобы доехать). В такой ситуации должностным лицам и другим сотрудникам предприятия придется рассчитывать только на самих себя. Ведь ни следователь, ни прокурор не будут ждать возвращения штатного юриста либо прибытия адвоката, а начнут обыск. И в лучшем случае штатный юрист либо адвокат прибудут тогда, когда обыск уже идет полным ходом. А в худшем их вообще не допустят в обыскиваемое помещение до окончания обыска.
Стоит ли добровольно отдавать сотрудникам правоохранительных органов предметы и документы, указанные в определении следственного судьи о разрешении на проведение обыска?
Добровольно выдать такие предметы и документы следователю или прокурору, уполномоченному на проведение обыска, – это право предприятия. И воспользоваться этим правом можно только при условии, что такая выдача не навредит интересам предприятия и его должностным лицам.
Что это даст предприятию? Вполне возможно, что тогда следователь или прокурор откажутся от проведения обыска. Ведь искомые предметы и документы ими уже получены. По крайней мере, такой вывод вытекает из требований ч. 5 ст. 236 УПК. Однако далеко не всегда добровольная выдача поможет избежать обыска. Ведь следователь или прокурор может решить, что ему выдали не все, что он хотел найти. Поэтому на заданный вопрос нет однозначного ответа.
Может ли обыск продолжаться несколько дней?
Нет, не может. Такой вывод вытекает из требований ч. 1 ст. 235 УПК. Там сказано, что проникнуть на территорию предприятия для проведения обыска следователь или прокурор может только один раз. Поэтому если следователь или прокурор уже пришел на предприятие с обыском, то ему придется начать и закончить обыск, не выходя за территорию предприятия. А для того чтобы проникнуть на территорию предприятия с обыском еще раз, следователю или прокурору необходимо иметь новое определение следственного судьи о разрешении на проведение обыска на предприятии.
Что делать сотрудникам предприятия во время обыска?
При обыске необходимо прежде всего сохранять спокойствие и самообладание. Разговаривать со следователем или прокурором, проводящими обыск, а также лицами их сопровождающими (чаще всего это оперативные сотрудники уголовного розыска) нужно корректно и сдержанно. Также советуем выполнять законные требования следователя или прокурора, которому следственный судья разрешил проведение обыска.
Чего при обыске делать не следует?
 ВЫВОДЫ
Если на предприятие пришли с обыском, руководителю и сотрудникам необходимо вести себя спокойно и грамотно с юридической точки зрения, а именно: выполнять законные требования следователя или прокурора, которому следственный судья разрешил проведение обыска; не давать каких-либо письменных либо устных пояснений по вопросам, не касающимся непосредственно обыска; настаивать на проведении обыска в присутствии адвоката предприятия или личного адвоката (если таковой имеется); требовать видеофиксации обыска; потребовать замены понятых, если они могут быть заинтересованы в результатах обыска; занести в протокол обыска все допущенные при проведении обыска нарушения; отразить в протоколе обыска все изъятое – имущество и каждый документ; получить копию протокола обыска
 
Як поводитися під час обшуку: радить досвідчений юрист
Акценти цієї статті: як посадовим особам і співробітникам потрібно діяти під час обшуку на підприємстві, щоб захистити і себе особисто, і своє підприємство.
Про те, у яких випадках можуть прийти на підприємство з обшуком; хто і на якій підставі має право провести обшук; які документи дають право на проведення обшуку; які права має слідчий або прокурор, а які – підприємство і його працівники; у чому слідчий або прокурор відмовити не мають права; кого і в яких випадках можна не допускати до проведення обшуку; чому при проведенні обшуку потрібний адвокат; навіщо потрібна відеофіксація обшуку технічними засобами – ми вже розповідали раніше (див. «БАЛАНС», 2016, № 5-6, с. 67).
Нагадаємо, що обшук – це слідча дія, що проводиться в рамках кримінального провадження. Мета обшуку – виявити і зафіксувати відомості про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукати знаряддя кримінального правопорушення або майно, яке було здобуте в результаті його вчинення, а також установити місцезнаходження розшукуваних осіб (ст. 223, 234 Кримінального процесуального кодексу, далі – КПК).
Чому всім співробітникам підприємства важливо знати, як поводитися і діяти при обшуку на підприємстві?
Про дату проведення обшуку ні слідчий, ні прокурор заздалегідь нікого сповіщати не будуть. І тому про проведення обшуку на підприємстві його посадові особи та рядові співробітники дізнаються тільки тоді, коли до них прийдуть з обшуком. Припустимо, на підприємстві немає штатного юриста. Або за законом підлості юрист відсутній на робочому місці (захворів, виїхав у відрядження, перебуває в суді), а адвокат, з яким укладено договір про надання правової допомоги, не може миттєво опинитися на підприємстві (йому необхідний якийсь час, щоб доїхати). У такій ситуації посадовим особам та іншим співробітникам підприємства доведеться розраховувати тільки на самих себе. Адже ні слідчий, ні прокурор не чекатимуть повернення штатного юриста або прибуття адвоката, а почнуть обшук. І в кращому разі штатний юрист або адвокат прибудуть тоді, коли обшук уже йтиме повним ходом. А в гіршому їх узагалі не допустять до обшукуваного приміщення до закінчення обшуку.
Чи варто добровільно віддавати співробітникам правоохоронних органів предмети і документи, зазначені в ухвалі слідчого судді про дозвіл на проведення обшуку?
Добровільно видати такі предмети і документи слідчому або прокуророві, уповноваженому на проведення обшуку, – це право підприємства. І скористатися цим правом можна тільки за умови, що така видача не нашкодить інтересам підприємства і його посадовим особам.
Що це дасть підприємству? Цілком можливо, що тоді слідчий або прокурор відмовляться від проведення обшуку. Адже шукані предмети і документи ними вже отримані. Принаймні, такий висновок випливає з вимог ч. 5 ст. 236 КПК. Проте далеко не завжди добровільна видача допоможе уникнути обшуку. Адже слідчий або прокурор може вирішити, що йому видали не все, що він хотів знайти. Тому на поставлене запитання немає однозначної відповіді.
Чи може обшук тривати декілька днів?
Ні, не може. Такий висновок випливає з вимог ч. 1 ст. 235 КПК. Там сказано, що потрапити на територію підприємства для проведення обшуку слідчий або прокурор може тільки один раз. Тому якщо слідчий або прокурор уже прийшов на підприємство з обшуком, то йому доведеться почати і закінчити обшук, не виходячи за територію підприємства. А для того щоб потрапити на територію підприємства з обшуком ще раз, слідчому або прокуророві необхідно мати нову ухвалу слідчого судді про дозвіл на проведення обшуку на підприємстві.
Що робити співробітникам підприємства під час обшуку?
При обшуку необхідно перш за все зберігати спокій і самовладання. Розмовляти із слідчим або прокурором, які проводять обшук, а також особами, що їх супроводжують (найчастіше це оперативні співробітники кримінального розшуку), потрібно коректно і стримано. Також радимо виконувати законні вимоги слідчого або прокурора, якому слідчий суддя дозволив проведення обшуку.
ВИСНОВКИ
Якщо на підприємство прийшли з обшуком, керівникові та співробітникам необхідно поводитися спокійно і грамотно з юридичної точки зору, а саме: виконувати законні вимоги слідчого або прокурора, якому слідчий суддя дозволив проведення обшуку; не давати будь-яких письмових або усних пояснень із питань, що не стосуються безпосередньо обшуку; наполягати на проведенні обшуку у присутності адвоката підприємства або особистого адвоката (якщо такий є); вимагати відеофіксації обшуку; зажадати заміни понятих, якщо вони можуть бути зацікавлені в результатах обшуку; занести до протоколу обшуку всі допущені при його проведенні порушення; відобразити у протоколі обшуку все вилучене – майно і кожний документ; отримати копію протоколу обшуку.
Чого при обшуку робити не слід?
 

Приєднуйтесь до нашої сторінки та отримуйте новини першими!

Дякую, я вже з вами!