Ваше передплачене видання Читайте on-line

Баланс группа компаній

Бухгалтерія - це любов!

(056) 370-44-25
Замовити дзвінок

Індексація стипендій: правила залежать від курсу навчання

June 30, 2016

Спеціалісти Uteka надають детальну інформацію про індексацію стипендій студентів та учнів (далі – студенти) навчальних закладів.

Почнемо з першокурсників. Для них діють особливі правила, а саме:

Правило 1. Розрахунок права на індексацію починається з індексу споживчих цін (далі – ІСЦ) місяця призначення стипендії вперше у зв’язку із вступом на навчання, тобто з ІСЦ вересня 2015 р. Довго рахувати не прийшлося – ІСЦ самого вересня 2015 р. у розмірі 102,3 % перевищив діючу на той час величину порога індексації (101 %), і студенти отримали право на індексацію починаючи із стипендії листопада в розмірі 2,3 %.  Нагадаємо, що на цей відсоток щомісячно до наступного випадку виникнення додаткового право на індексацію внаслідок перевищення порога індексації помножується фактичний розмір стипендії, але не більший, ніж розмір прожиткового мінімуму (стосується соціальних стипендій у ВНЗ). Нові розрахунки ІСЦ почалися з індексу жовтня 2015 р, і наступного разу при проведенні розрахунків після 01.01.16 р. (дати початку дії порогу індексації 103 %) перевищення порогу індексації відбулось із включеннями до розрахунку ІСЦ квітня 2016 р. Отже, результат перемноження ІСЦ за жовтень 2015 р. – квітень 2016 р. становить 106,5 %. Поріг індексації перевищено, і це означає виникнення у студентів додаткового права на індексацію, пов’язану з ростом цін. З урахуванням попередніх розрахунків, за якими у 2015 році виникло право на індексацію в розмірі 2,3 %, та на підставі підходу, викладеного в додатку 1 до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.03 р. № 1078 (далі – Порядок № 1078), загальний відсоток індексації, на який мають право студенти починаючи із стипендії за червень (місяць, що настає за місяцем опублікування ІСЦ квітня)  дорівнює 9,0 %. У подальшому нові розрахунки ІСЦ починаються з індексу травня 2016 р., що дорівнює 100,1 %. Поріг індексації поки що не перевищено, розрахунки наростаючим підсумком продовжимо після отримання інформації про ІСЦ червня цього року.

Правило 2. Згідно з п. 101 Порядку № 1078 у разі збільшення студентам за результатами семестрового контролю розміру ординарної академічної або соціальної стипендії обчислення ІСЦ для індексації стипендії продовжує здійснюватись із місяця призначення підвищеного розміру стипендії. Тобто правило визначення відсотка індексації стипендії у зв’язку з цими подіями не змінюється. Отже, на 9,0 %  індексується підвищена стипендія. Інших норм щодо розміру стипендії, яка індексується (до чи після підвищення) законодавство не містить.

Що стосується студентів 2-5-го курсів, то для них діють свої правила.

Правило 1. Оскільки законодавчих актів щодо зміни розмірів стипендій чи порядку визначення їх індексації після вересня 2015 р. прийнято не було, за такими студентами зберігається право на індексацію (яка до 01.12.15 р. називалась фіксованою), визначену для них після законодавчого підвищення стипендій у вересні того ж року. Тепер до неї додасться  індексація, пов’язана з ростом цін, яку прийнято називати поточною індексацією. Отже, поточна індексація для таких студентів визначається виходячи з базового місяця - вересня 2015 р. Розрахунки починаються з ІСЦ жовтня (місяця, що настає після базового), і при залученні до них ІСЦ квітня 2016 р. поріг індексації було перевищено. Наголошуємо, що результати всіх розрахунків, які проводяться після 01.01.16 р., мають порівнюватися з порогом індексації - 103 %. Отже, результат множення показників ІСЦ за жовтень 2015 р. – квітень 2016 р. становить 106,5 %. Це означає, що у таких студентів виникло право на поточну індексацію починаючи із стипендії за червень 2016 р. у розмірі 6,5 %. Як і у випадку з першокурсниками, у подальшому нові розрахунки ІСЦ починаються з індексу травня 2016 р., що дорівнює 100,1 %.

Правило 2. Для індексації студентів 2-5-го курсів, яким підвищується стипендія у зв’язку з успішним проходженням семестрового контролю, не може бути застосована наведена вище норма (яка діє для першокурсників), щодо продовження індексації підвищеної стипендії, прив’язуючись до ІСЦ місяця вступу на навчання. Для них ця подія уже в минулому. І наразі ми маємо справу лише з визначеною у вересні 2015 р. абсолютною сумою індексації (у грн.), що колись мала назву «фіксованої». Коригувати її розмір на підставі останньої редакції п. 101 Порядку № 1078 (діє з 01.12.15 р.) підстав немає, оскільки закон зворотної сили не має.

Інша справа – коригування вказаної суми індексації у бік зменшення на підставі діючої на сьогодні норми абзацу четвертого п. 5 Порядку № 1078, що передбачає зменшення суми індексації на розмір підвищення доходу (у нашому випадку - на розмір підвищення стипендій за успішне навчання).

У результаті зазначена категорія студентів у червні 2016 р. матиме право на абсолютну суму індексації, визначену у вересні 2015 р.  (як варіант, зменшену в разі підвищення стипендії за успішне складання іспитів), та поточну суму індексації (підстава – абзац шостий п. 5 Порядку № 1078).

Джерело: https://uteka.ua/ua/publication/Indeksaciya-stipendij-pravila-zavisyat-ot-kursa-obucheniya

Приєднуйтесь до нашої сторінки та отримуйте новини першими!

Дякую, я вже з вами!