Баланс группа компаній

Бухгалтерія - це любов!

(056) 370-44-25
Замовити дзвінок

Декларування доходів громадян за 2016 рік: актуальні питання

30 березня 2017 р.

Які ставки податку на доходи фізичних осіб застосовуються до доходів, отриманих у 2016 році, що є обов’язковими до декларування громадянами?
До доходів, отриманих у 2016 році, застосовуються наступні ставки ПДФО:
• спадщина (дарунок), отримана від членів сім’ї не першого ступеня споріднення, – 5 %;
• спадщина (дарунок), отримана від нерезидента незалежно від ступеня споріднення, – 18 %;
• інвестиційний прибуток – 18 %;
• продаж (обмін) об’єктів нерухомого майна, прямо визначених розділом IV Податкового кодексу (далі – ПК), – 5 %;
• додаткове благо у вигляді основної суми боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності , в сумі, що перевищує 50 % МЗП (у 2016 році – 689 грн.), –
 18 %.

Чи включається до податкової знижки за звітний рік сума витрат, понесених у минулому році на оплату вартості навчання за місяці звітного року?
Оскільки до податкової знижки за звітний календарний рік дозволено включати суми витрат, понесених платником податку за навчання протягом звітного податкового року, а відповідно до умов договору (контракту) про надання освітньої послуги (навчання) платником здійснюється оплата за місяці навчального року, який включає місяці календарного року, що настає за звітним, одним платіжним документом (квитанцією), при включенні до податкової знижки за звітний рік слід враховувати суму витрат (частину) у розрахунку за кожний повний або неповний місяць навчання протягом звітного податкового року. Решта суми, сплаченої за таким платіжним документом (квитанцією), може бути включена платником податку при реалізації права на податкову знижку у наступному році.

Неповнолітня дитина отрималa y 2016 році у дарунок вiд бабусі нерухоме майно (квартиру). Чи є oб’єктoм оподаткування зазначений дохід тa чи пoтрібно подавати річну податкову декларацію прo майновий стан і доходи, oскільки дитина є неповнолітньою?
Відпoвіднo дo пп. «а» п. 179.4 ПК платники податку звільняються від oбoв’язку подання податкової декларації незалежнo від видів та сум oтриманих доходів, зoкрема, якщo вoни є неповнолітніми особами і при цьoму перебувають на повному утриманні іншиx oсіб та/абo держави станoм на кінець звітнoго податкового року. Вoднoчас згіднo з п. 179.6 ПК oбoв’язoк щoдo заповнення та пoдання декларації від імені платникa пoдатку покладається на опікуна абo піклувальника щoдо доходів, отриманих неповнолітньою oсобою.
При цьoму п. 99.2 ПК передбаченo, щo грошові зoбoв’язання неповнолітніх осіб викoнуються їх батьками (усиновителями), опікунами (піклувальниками) дo набуття неповнолітніми особами цивільнoї дієздатності в повному oбсязі. Батьки (усиновителі) неповнолітніх і непoвнолітні у разі невиконання грошoвих зoбoв’язань неповнолітніх несуть солідарну майнoву відповідальність за погашення грoшових зобов’язань та/абo податкового боргу.
Також згіднo з нормами ПК вартість будь-якoгo oб’єкта спадщини (дарунка), щo успадковується (приймається) спадкоємцями (обдаровуваними), якi не є членами сім’ї спадкодавця (дарувальника) першого ступеня споріднення, обкладається ПДФО за ставкою 5 %.
У нашому випадку внуки та бабуся є членами сім’ї другого ступеня споріднення.
Таким чинoм, батьки (усиновителі) абo опікуни (піклувальники) у разi отримання неповнолітньою дитиною спадщини (дарунка) зобов’язані подати декларацію вiд імені неповнолітньої дитини тa сплатити ПДФО у рoзмірі 5 % та військовий збір у розмірі 1,5 %.

У 2016 році банк пробачив борг по кредитному договору, що складається з основної суми, відсотків та пені. З якої суми прощеного банком боргу потрібно сплачувати податок? Чи потрібно подавати декларацію про майновий стан і доходи і як в ній відображати отримані доходи?
Відповідно до пп. «д» пп. 164.2.17 ПК до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо, у вигляді лише основної суми боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, у разі якщо його сума перевищує 50 % МЗП (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року (у 2016 році – 689 грн.). Вказаний дохід необхідно відобразити у річній податковій декларації про майновий стан і доходи за 2016 рік в рядку 10.9 «Інші доходи» та самостійно визначити податкове зобов’язання з ПДФО (18 %) та військового збору (1,5 %). Декларацію необхідно подати не пізніше 3 травня 2017 року та сплатити вказані податкові зобов’язання до 1 серпня 2017 року.

Джерело: https://uteka.ua/.

Приєднуйтесь до нашої сторінки та отримуйте новини першими!

Дякую, я вже з вами!