Ваше передплачене видання Читайте on-line

Баланс группа компаній

Бухгалтерія - це любов!

(056) 370-44-25
Замовити дзвінок

Бухоблік «спецрежимного» ПДВ: закриваємо розрахунки з бюджетом за спецдекларацією

October 5, 2016

2016 рік є, мабуть, найтяжчим для бухгалтерів сільгосппідприємств, які є платниками ПДВ за спецрежимом, передбаченим ст. 209 Податкового кодексу (далі – ПК). Адже бухгалтеру треба не лише забезпечити своєчасне виписування та реєстрацію податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, не лише правильно скласти податкову звітність зі «спецрежимного» ПДВ та розрахуватись із бюджетом, але й звести всі ці операції в бухобліку. Виконати такі завдання допоможе ця консультація.

Ситуація
Сільгосппідприємство протягом звітного періоду – вересня 2016 року для поповнення реєстраційної суми з метою реалізації вирощеної продукції (сої) перераховувало кошти з поточного рахунка на додатковий електронний рахунок (140 000 грн.). Ці кошти наступного дня перераховувалися Казначейством: на основний електронний рахунок (50 %) – 70 000 грн. та на спецрахунок підприємства (50 %) – 70 000 грн. Протягом звітного періоду кошти зі спецрахунка підприємства були повністю використані за призначенням для забезпечення сільгоспдіяльності підприємства (70 000 грн.).
За підсумками звітного періоду була складена звітність із ПДВ, де рядок 18 (додатна різниця між сумою податкових зобов’язань та сумою податкового кредиту) дорівнює 120 000 грн., з яких 60 000 грн. (50 %) підлягає сплаті до бюджету (переноситься до ряд. 18.1 декларації з ПДВ) та 60 000 грн. (50 %) спрямовується на спецрахунок суб’єкта спецрежиму ПДВ (переноситься до ряд. 18.2 декларації з ПДВ).

Відображення в бухобліку
Сільськогосподарське підприємство (суб’єкт спецрежиму з ПДВ), що вирощує та реалізовує сою, за правилами пп. «а» п. 209.2 ПК додатну різницю між сумою податкових зобов’язань та сумою податкового кредиту за звітний період має перераховувати:
• до бюджету – 50 %;
• на спецрахунок, відкритий йому в установі банку, – 50 %.
Поряд із цим платники спецрежиму з ПДВ мають виконувати вимоги п. 2001.2 ПК та п. 4, 23 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою КМУ від 16.10.14 р. № 569. Це означає, що сільгосппідприємство може перераховувати кошти із власних поточних рахунків, відкритих у будь-яких банках, на додатковий електронний рахунок (у бухобліку зазвичай обліковують на рахунку 3154 «Спеціальні рахунки в національній валюті, додатковий електронний рахунок за операціями з іншими сільськогосподарськими товарами/послугами»):
• для поповнення ліміту реєстрації податкових накладних;
• для забезпечення сплати податку до бюджету та на спецрахунок – за результатами поданої декларації.
У будь-якому із цих випадків зазначені кошти наступного операційного дня автоматично перераховуються Казначейством у пропорційному відношенні:
• 50 % – на основний електронний рахунок платника (у бухобліку зазвичай обліковують на рахунку 3151 «Спеціальні рахунки в національній валюті, основний електронний рахунок»);
• 50 % – на спецрахунок платника (у бухобліку зазвичай обліковують на рахунку 313 «Інші рахунки в банках у національній валюті, спецрахунок сільгоспвиробника»).
До бюджету кошти, що відповідають значенню рядка 18.1 декларації за звітний період, перераховуються Казначейством з основного електронного рахунка не пізніше 10-го календарного дня після спливу граничного терміну подання декларації з ПДВ (для місячного податкового періоду – з 21-го до 30-го числа наступного за звітним місяця).
Платникам треба пам’ятати, що вони можуть отримати дані щодо залишку грошових коштів на основному електронному рахунку в будь-який момент, отримавши із СЕА витяг про реквізити електронного рахунка та інформацію щодо залишку коштів на такому рахунку за допомогою спеціального програмного забезпечення (наприклад, M.E.Doc та інші). Якщо в цьому витязі бухгалтер бачить суму залишку коштів за основним електронним рахунком, яка дорівнює або перевищує суму рядка 18.1 декларації, жодних додаткових платежів робити не потрібно – коштів і так достатньо для оплати зобов’язань до бюджету.
Якщо ж залишок коштів менше суми рядка 18.1, то необхідно перерахувати кошти в необхідній сумі з рахунка у будь-якому банку на додатковий електронний рахунок. Зверніть увагу, що перерахування треба робити спочатку на додатковий електронний рахунок, з якого Казначейство за вищеописаною схемою зарахує на основний електронний рахунок лише 50 %, а решту – на спецрахунок підприємства. Тому якщо для оплати зобов’язань в бюджет не вистачає, наприклад, 1 000 грн., на додатковий електронний рахунок доведеться перерахувати 2 000 грн.
Розрахунки з бюджетом за спецрежимом із ПДВ підприємство обліковує на субрахунку 64154 «Розрахунки з бюджетом з ПДВ, спецрежим за іншими сільськогосподарськими товарами/послугами».
Отже, у наведеній ситуації підприємству не довелося додатково перераховувати кошти для сплати зобов’язань із ПДВ до бюджету, що були задекларовані в декларації за вересень 2016 року, оскільки на основному електронному рахунку було і так достатньо коштів.

Повний тест консультації у безкоштовному доступі див. у "Баланс-Агро" № 38, який виходить з друку 10.10.16 р.

Приєднуйтесь до нашої сторінки та отримуйте новини першими!

Дякую, я вже з вами!