Банки зоб’овязані вилучати «хабарі»

Затверджено нові Правила, які визначають платіжні ознаки банкнот, розмінних та обігових монет національної валюти України та критерії, за якими вони можуть використовуватися фізособами, юрособами, у тому числі банками, під час приймання, оброблення та видачі банкнот (монет) за всіма видами платежів, а також для зарахування на рахунки, вклади, акредитиви, для переказів та обміну.
Зазначено, що не придатні до обігу банкноти (монети) поділяються на зношені банкноти (монети), значно зношені банкноти, банкноти (монети) з дефектами виробника.
Значно зношені банкноти - банкноти, що мають одну або більше ознак зношення або пошкодження (незалежно від наявності ознак зношення). Зокрема, перелік таких ознак доповнено, а саме:
- банкноти, що оброблені спеціальними хімічними реактивами під час проведення оперативних заходів чи слідчих дій ("Хабар" тощо);
- банкноти, які склеєні з порушенням установлених вимог, що перешкоджає їх обробленню на автоматизованих системах оброблення банкнот;
- заламіновані банкноти.
Банки зобов`язані вилучати як сумнівні інші значно зношені банкноти, які розірвані (розрізані) на дві або більше частин, та в установленому порядку надсилати для проведення досліджень до уповноважених підрозділів Нацбанку. За результатами цих досліджень експерт Нацбанку оформляє відповідний акт, на підставі якого банкноти можуть бути визнані платіжними, неплатіжними, навмисно пошкодженими з метою вчинення кримінального правопорушення чи підробленими.
Постанова НБУ від 23.10.13 р. № 422 набуде чинності з дня опублікування.