Ваше предоплаченное издание Читайте on-line

Баланс группа компаній

Бухгалтерия – это любовь!

(056) 370-44-25
Заказать звонок

Нацбанк устроит наблюдения за всеми украинскими заемщиками

September 29, 2015

Нацбанк зібрався стежити за всіма українськими позичальниками. У Верховній Раді зареєстровано законопроект («Про внесення змін до деяких законодавчих актів») про створення та ведення регулятором кредитного реєстру. У нього повинні вноситися відомості про всі кредити, що видаються в країні, і про позичальників, які їх отримують.

Якщо депутати проголосують за документ в нинішній редакції, то НБУ зможе збирати інформацію про позичальників без їх згоди. Вона, згідно з пояснювальною запискою до законопроекту, зможе використовуватися центробанком для банківського регулювання і нагляду, а також надаватися іншим організаціям.

Самі чиновники пояснюють необхідність в новій базі даних в загальних рисах, але запевняють, що зможуть поліпшити платіжну дисципліну за кредитами, і не тільки врятувати гроші вкладників, а й життя банкам.

«В умовах якісної трансформації банківського сектора України є необхідність у вдосконаленні інструментів банківського нагляду для зменшення рівня кредитного ризику, забезпечення безпеки банківських операцій, захисту інтересів вкладників та інших кредиторів банку. А, отже, підвищення стабільності банківської системи», – сказав перший заступник голови Нацбанку Олександр Писарук. Крім того, створення Кредитного реєстру – це одна з умов, яку Україна повинна виконати для отримання чергового кредитного траншу від МВФ.

У МВФ і Нацбанку вважають, що інсайдерське кредитування – одна з ключових бід нашої банківської системи. Замість того, щоб кредитувати найбільш перспективні проекти, вітчизняні фінустанови позичають гроші в основному своїм господарям. У разі банкрутства банку вони не тільки не гасять виділені позики, але і використовуються для виведення капіталу – спішно оформляються нові кредити, які після введення тимчасової адміністрації теж не слідкуєш.

Експерти сподіваються, що після створення кредитного реєстру, нацбанківці зможуть оперативніше і ретельніше контролювати процес надання нових кредитів. «Зараз НБУ збирає детальну інформацію по активні операції в ході виїзних перевірок, які відбуваються один раз на 1-3 роки. А після створення реєстру – це буде онлайн контроль », – сказала директор кредитного департаменту банку «Південний» Вікторія Скоч.

Вона зазначила, що кредитний реєстр потрібно було створити ще в 2005-2008 рр. – Під час кредитного буму. Тоді не позичальники бігали б за кредиторами, а фінансисти вмовляли взяти у них побільше позик. У кредитній гонці, банкіри по верхах перевіряли клієнтські дані, а одержувачі позик вичавлювали максимум із ситуації. «Користуючись цим, позичальники давали неповну або неправдиву інформацію, що призводило до проблем в банках. Якщо доступ до реєстру буде також доступний комерційним банкам, а інформація буде повною та актуальною – це допоможе фінустановам проаналізувати дані про позичальників і їх бенефіціарів», – запевняє Скоч.

Однак юристи не поділяють оптимізму банкірів. Приміром, старший партнер адвокатської компанії «Кравець і партнери» Ростислав Кравець вважає, що поява такого реєстру не додасть стабільності банківській системі і не підвищить довіру клієнтів до українських фінустанов. У той час як витрати на створення нової бази даних, швидше за все, ляжуть на плечі самих же позичальників. «Також надання НБУ права затвердження положення про реєстр без відповідної експертизи Мін’юсту призведе до зловживань та зростання корупції. Крім того, формально витрати на отримання кредиту будуть збільшені», – нарікає юрист.

Кравець вважає, що зараз слід створювати не кредитний, а депозитний реєстр, щоб захистити права вкладників і контролювати своєчасність банківських виплат. Юрист нагадав, що вся інформація про позичальників вже збирається в єдину базу даних спеціальними структурами – Бюро кредитних історій. І тісну співпрацю з ним Нацбанку могло б зняти з порядку денного питання про створення нової інформаційної бази.

(Публикуется на языке оригинала)

Источник: http://uteka.ua/channels_store/publication/Nacbank-vlashtuye-stezhennya-za-vsima-ukrainskimi-pozichalnikami-9928

Присоединяйтесь к нашей странице и получайте новости первыми!

Спасибо, я уже с вами!