ТТН: відповідаємо на запитання

Розглянемо деякі запитання, які виникли на практиці при оформленні товарно-транспортноъ накладної (далі – ТТН). Детальніше з порядком оформлення ТТН і наочними зразками її заповнення ви можете ознайомитися в добірці «ТТН як підтвердження реальності перевезення (правила та зразки заповнення)».
Чи потрібно завіряти ТТН печаткою?
У Правилах перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Мінтрансу від 14.10.97 р. № 363 (далі – Правила № 363) наразі немає обов'язкової вимоги про проставляння на ТТН печатки вантажовідправника, перевізника і вантажоотримувача.
Зверніть увагу! Наказом Мінінфраструктури від 10.08.18 р. № 368 «Про внесення змін до Правил перевезень вантажів автомобільним транспротом по території України» унесені зміни до Правил № 363: з тексту Правил взагалі забирається згадка про печатку. Зміни до Правил № 363 набудуть чинності з моменту їх опублікування.
Чи вважається ТТН неправильно заповненою, якщо як відповідальна особа вантажовідправника зазначений комірник або інша відповідальна особа, а не бухгалтер, як того вимагає типова форма ТТН?
Ні, це не порушення. Типова форма ТТН наведена в додатку 7 до Правил № 363, і в ній, дійсно, як особа, відповідальна за відпускання вантажу, зазначений бухгалтер.
Проте суб'єкт господарювання може оформляти ТТН як за типовою формою, так і в довільній формі. Єдина умова: довільна форма повинна мати всі реквізити, перелічені в п. 11.1 Правил № 363. А саме:
- назва документа, дата і місце його складання;
- найменування (П. І. Б.) перевізника та/або експедитора, замовника, вантажовідправника, вантажоотримувача;
- найменування і кількість вантажу, його основні характеристики й ознаки, що дозволяють однозначно ідентифікувати вантаж;
- дані про автомобіль та/або причіп/напівпричіп (за наявності): марка, модель, тип, реєстраційний номер;
- пункти навантаження і розвантаження із зазначенням повної адреси;
- посади, прізвища і підписи відповідальних осіб вантажовідправника, вантажоотримувача, водія та/або експедитора.
Як бачите, у Правилах № 363 чітко не сказано, які саме посадові особи сторін зазначаються в ТТН. Крім того, логічно зазначати в ТТН прізвище і підпис тієї особи, яка безпосередньо відвантажує вантаж (наприклад, комірник), а не бухгалтера, який фактично цю операцію не здійснює.
Вантажовідправник уклав договір з експедитором, але для перевезення вантажу експедитор наймає перевізника. Чиї дані повинні бути зазначені в ТТН: перевізника чи експедитора?
У типовій формі ТТН відображається інформація про перевізника (найменування/П. І. Б.) і водія (П. І. Б., номер водійського посвідчення). Типова форма ТТН не передбачає відображення даних про експедитора.
Разом з тим замовник перевезення укладає договір з експедитором і, відповідно, платить за послугу перевезення саме йому. І якщо експедитор не має власної машини для надання послуг перевезення, він наймає перевізника. Тому в ТТН можна зазначити як автоперевізника експедитора і навести дані про водія перевізника.
Якщо ТТН заповнюється в довільній формі, то в ній можна зазначити дані і про експедитора, і про перевізника. Тим більше, що саме таке формулювання міститься і в п. 11.1 Правил № 363.
Джерело: "Баланс" № 78, який вийшоз з друку 01.10.18 р.