Реєстрація договору про СД у податковому органі

Із цієї статті ви дізнаєтеся: чи обов’язково реєструвати договір про спільну діяльність (далі – договір про СД) у податковому органі та яким є порядок такої реєстрації, зокрема окремим платником ПДВ.
Чи потрібно ставити договір про СД на облік у податковому органі?
Так, потрібно, але не завжди.
Згідно з п. 64.6 Податкового кодексу (далі – ПК) договори про СД мають перебувати на обліку в органі ДФС. Але тут є застереження. На обліку в контролюючих органах перебувають договори про СД, за якими здійснюються операції з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розд. V ПК (п. 3.5 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.11 р. № 1588, далі – Порядок № 1588). Нагадаємо, розд. V ПК регулює питання сплати ПДВ.
Таким чином, реєструвати договір про СД у податковому органі слід лише тоді, коли цей договір реєструється як окремий платник ПДВ.
У яких випадках договір про СД підлягає реєстрації платником ПДВ як окрема особа?
Згідно з пп. 14.1.139 ПК для цілей обкладення ПДВ дві чи більше особи, які здійснюють спільну діяльність без створення юрособи, уважаються окремою особою в межах такої діяльності.
Реєстрація платником ПДВ договорів про СД здійснюється в загальному порядку. Тобто відповідно до п. 181.1, 182.1 ПК така особа може бути зареєстрована платником ПДВ в обов’язковому або добровільному порядку.
Добровільно можна зареєструвати договір про СД як окремого платника ПДВ у будь-який момент після укладення цього договору.
А от обов’язкова ПДВ-реєстрація здійснюється після того, коли загальна сума від здійснення операцій із постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню, у межах СД за останні 12 місяців сукупно перевищить 1 млн грн. (п. 181.1 ПК).
Чи варто реєструвати договір про СД як окремого платника ПДВ на добровільних засадах?
Це залежить від запланового обсягу постачання продукції, вирощеної в рамках договору про СД, та від умов її реалізації.
Очевидно, що варто зареєструвати договір про СД платником ПДВ, якщо передбачається, що постачання продукції, вирощеної (виробленої) в рамках СД, здійснюватиметься періодично і сума постачання перевищуватиме 1 млн грн.
Чому періодично? Тому що обов’язок реєструватися платником ПДВ виникає після досягнення від постачання товарів за останні 12 місяців 1 млн грн. Тобто, якщо реалізація буде здійснена одноразово (навіть на суму понад 1 млн грн.), така операція не підлягатиме обкладенню ПДВ. І якщо реалізації в рамках СД більше не буде, то реєструвати договір про СД платником ПДВ уже немає потреби.
А от якщо реалізація вирощеної в рамках СД продукції буде здійснюватися періодично і передбачається, що така сума перевищить 1 млн грн., тоді договір про СД краще зареєструвати платником ПДВ одразу після укладення. Адже в такому разі в обліку СД почне одразу накопичуватися податковий кредит – при отриманні внесків у вигляді товарів/послуг від учасників, придбанні товарів/послуг для здійснення господарської діяльності в рамках СД тощо.
Отже, накопичені суми податкового кредиту згодом будуть зменшувати суми податкових зобов’язань від реалізації продукції.
Як реєструється договір про СД в органі ДФС?
Взяття на облік договору про СД здійснюється шляхом додаткового взяття на облік учасника такого договору як платника податків – відповідального за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договору.
Аби поставити договір про СД на облік в органі ДФС, а також одночасно зареєструватися платником ПДВ (як добровільно, так і в обов’язковому порядку), уповноважена особа має подати до органу ДФС за місцем своєї реєстрації (п. 4.6 Порядку № 1588):
- реєстраційну заяву за формою № 1-ПДВ (додаток 1 до Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 14.11.14 р. № 1130, далі – Положення № 1130). У цій заяві слід зазначити, що вона подається учасником договору про СД, указати дату, місяць та рік закінчення строку дії договору тощо);
- заяву про взяття на облік за формою № 1-ОПП (додаток 6 до Порядку № 1588);
- засвідчену копію договору.
Крім того, якщо стороною договору про СД є іноземний інвестор або договором передбачено використання нерухомого майна державної власності, що перебуває в господарському віданні чи оперативному управлінні учасника договору про СД, або надр, то для взяття на облік договору про СД уповноважена особа має додати до вищезазначених документів (п. 4.6 Порядку № 1588):
- або інформаційну картку договору з відміткою органу, що здійснив його державну реєстрацію,
- або засвідчені копії документів, які підтверджують погодження договору уповноваженим органом управління відповідно до законодавства,
- або копії спеціальних дозволів на користування надрами.
Такі документи подаються у строк:
- при обов’язковій ПДВ-реєстрації – не пізніше 10-го числа календарного місяця, що настає за місяцем, у якому обсяг операцій із постачання досяг 1 млн грн.;
- при добровільній реєстрації – не пізніше ніж за 20 календарних днів до початку податкового періоду, з якого така особа вважатиметься платником податку.
За результатами розгляду заяв орган ДФС спочатку реєструє особу платником ПДВ: присвоює їй 9-значний індивідуальний податковий номер, а потім на підставі такої реєстрації видає довідку про взяття на облік за формою № 34-ОПП (додаток 2 до Порядку № 1588) (п. 1.6 Положення № 1130, п. 3.10 Порядку № 1588).
Після взяття на облік договору про СД інформація про нього вноситься до відповідного Реєстру.
Зверніть увагу: якщо на уповноважену особу покладено обов’язок вести облік за декількома договорами про СД, то податковий номер видається на кожний із договорів при взятті їх на облік. Цей номер не змінюється протягом усього періоду перебування договору на обліку, у тому числі в разі:
- призначення уповноваженою іншої особи (якщо договір не припиняється);
- зміни місцезнаходження уповноваженої особи;
- зміни контролюючого органу, у якому уповноважена особа перебуває на обліку.
Які особливості заповнення заяви за формою № 1-ОПП?
Роз’яснення із цього питання надали податківці в ЗІР (категорія 119.03). Так, заява за формою № 1-ОПП заповнюється з урахуванням таких особливостей:
- поля «Номер взяття на облік у контролюючому органі» та «Дата взяття на облік у контролюючому органі» не заповнюються;
- у полі «Облік за основним місцем обліку» проставляється відповідна позначка;
- поле «Податковий номер» не заповнюється;
- у полях «Повне найменування українською мовою» та «Скорочене найменування українською мовою» наводяться слова «Договір про спільну діяльність від __.__.____ № __ – уповноважена особа» та найменування та код за ЄДРПОУ уповноваженої особи.
Крім того, у розділі заяви «Дані про реєстрацію» відображається інформація про орган, що здійснив реєстрацію, та дані про реєстрацію – для договорів про СД за участю іноземного інвестора.
У розділі «Адресні дані платника податків» вказується місце провадження діяльності за договором про СД.
Перелік усіх сторін (учасників) договору про СД міститься у розділі «Інформація про засновників».
Коли договір про СД знімається з податкового обліку? Як анулюється ПДВ-реєстрація?
Підставами для зняття з обліку договору про СД є (п. 67.4 ПК):
- припинення, розірвання, закінчення строку дії договору;
- досягнення мети, для якої було укладено договір;
- визнання договору недійсним у судовому порядку;
- анулювання реєстрації договору про СД платником ПДВ.
Якщо договір про СД укладено на певний строк, ПДВ-реєстрація діє до його закінчення. Якщо ж договір буде продовжено, то платник ПДВ підлягає перереєстрації.
ПДВ-реєстрація анулюється за заявою платника в разі припинення дії договору про СД або закінчення строку його дії. Окрім того, реєстрація може бути анульована за ініціативою органу ДФС у разі отримання ним документів, які підтверджують припинення дії договору про СД. Після анулювання ПДВ-реєстрації договір знімається з обліку в органах ДФС.
Джерело: "Баланс-Агро" № 28, який вийшов з друку 23.07.18 р.