Відображення в декларації з податку на прибуток помилок, виявлених податковим органом

Розповімо, як платнику податку на прибуток відобразити в декларації виправлення помилки, яку виявив контролюючий орган.
Головне правило: якщо помилки, виявлені в ході документальної податкової перевірки, вплинули на об’єкт оподаткування, то вони виправляються тільки в бухобліку й не підлягають виправленню в декларації. |
У такому випадку суми заниження/завищення податкових зобов'язань, а також штрафів і пені автоматично проводяться в ІПК на підставі податкового повідомлення-рішення (далі – ППР), виписаного за результатами перевірки (ЗІР, категорія 102.23.02). При цьому якщо помилка, допущена в минулих періодах і виявлена в ході перевірки, вплинула на зобов'язання наступного звітного періоду, то декларація за такий наступний період (включаючи період, у якому була завершена перевірка) заповнюється з урахуванням результатів цієї перевірки.
ПРИКЛАД 1
За результатами документальної перевірки з податку на прибуток за I квартал 2018 року платнику було донараховано податкове зобов'язання в сумі 17 000 грн., штраф – 4 250 грн. і пеня – 43 грн.
У декларації за півріччя 2018 року платник повинен урахувати наростаючим підсумком донарахований об'єкт оподаткування та податок. Суми штрафу та пені, нараховані за результатами перевірки, у звітній декларації не відображаються.
А як унести виправлення до декларації, якщо в результаті документальної перевірки зменшена/збільшена сума збитку за минулі звітні роки?
У такому випадку правильна сума збитку відображається у звітній декларації за наступний звітний період. При цьому до декларації потрібно подати доповнення згідно з п. 46.4 ПК із відповідним поясненням. У ньому потрібно вказати суму збитку, визначену за результатами перевірки.
ПРИКЛАД 2
У ході документальної перевірки за 2017 рік, проведеної в березні 2018 року, з'ясувалося, що платник неправильно визначив збиток за 2017 рік – його сума 100 000 грн. була відображена в рядку 04 декларації за 2017 рік. Згідно з актом перевірки та ППР правильна сума становила 85 000 грн.
У цьому випадку в рядку 3.2.4 додатка PI до декларації за I квартал 2018 року платник повинен відобразити суму 85 000 грн., а в спеціальному полі декларації «Наявність доповнення» написати пояснення, наприклад: «Суму збитку 85 000 грн. у рядку 3.2.4 додатка РІ визначено згідно з податковим повідомленням-рішенням від 29.03.18 р. № 24».
Висновки
Помилки при обчисленні податку на прибуток, які виявив податковий орган у ході перевірки, а також штрафи та пеня за результатами такої перевірки в декларації окремо не відображаються.
Але якщо помилка минулих періодів вплинула на зобов'язання поточного звітного періоду, то в найближчій звітній декларації платник повинен урахувати результати її виправлення.
Джерело: Практичне керівництво № 9.