Чи може ФГ орендувати земельну ділянку, призначену для ведення особистого селянського господарства?

Чи може фермерське господарство (далі – ФГ) укласти із фізичною особою договір оренди земельної ділянки з видом цільового призначення – для ведення особистого селянського господарства (далі – ОСГ)? Чи установлено мінімальний строк оренди таких земель?
Так, може, і мінімальний строк оренди такої ділянки існує. Пояснимо нашу відповідь.
Норма ст. 33 Земельного кодексу (далі – ЗК) прямо вказує, що земельні ділянки, призначені для ведення ОСГ, можуть передаватися фізособами у користування юрособам (у нашому прикладі – ФГ) та використовуватися ними для ведення товарного сільгоспвиробництва, ФГ без зміни цільового призначення ділянки. Аналогічною є норма ст. 5 Закону від 15.05.03 р. № 742-IV «Про особисте селянське господарство».
Землі ФГ можуть складатися, зокрема, із ділянок, які використовуються таким господарством на умовах оренди (ст. 31 ЗК).
Питання оренди землі регулюються Законом від 06.10.98 р. № 161-XIV «Про оренду землі» (далі – Закон № 161). Згідно із цим документом сторони правовідносин, які бажають оформити договір оренди землі приватної власності, домовляються про його умови та вільні зазначити в ньому все, що забажають, не забуваючи при цьому про істотні умови, установлені ст. 15 Закону № 161. Однією з істотних умов якраз і є строк дії договору. Згідно зі ст. 19 Закону № 161 мінімальний та максимальний строки дії договору оренди земельних ділянок сільгосппризначення (для ведення товарного сільгоспвиробництва, ФГ, ОСГ) становить не менше 7 років та не більше 50 відповідно.
Отже, взяти в оренду земельну ділянку приватної власності сільгосппризначення для ведення ОСГ можна не менш ніж на 7 років.
Якщо вас цікавить, як оформити оренду землі на менший строк, див. статтю «Чи можна орендувати землю для фермерського господарства менш ніж на 7 років?».
Джерело: "Баланс-Агро" № 21, який вийшов з друку 04.06.18 р.