Як платнику сформувати податковий кредит без податкової накладної, зареєстрованої в ЄРПН?

Бюджетна установа надає платні послуги й зареєстрована платником ПДВ. Компанія, яка постачає електроенергію цій бюджетній установі, з вересня 2017 року не реєструє податкових накладних (далі – ПН) у ЄРПН. Чи може така установа включити до податкової декларації суму податкового кредиту без ПН, якщо електроенергія постачається за показниками приладів як товар (код УКТЗЕД 2716000000), а не послуга?
Згідно з пп. «а» п. 198.1 Податкового кодексу (далі – ПК) до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій із придбання або виготовлення товарів та послуг.
Датою віднесення сум податку до складу податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше, а саме (п. 198.2 ПК):
- або дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;
- або дата отримання платником податку товарів/послуг.
Для товарів/послуг, постачання (придбання) яких контролюється приладами обліку, факт постачання (придбання) таких товарів/послуг засвідчується даними обліку.
У п. 198.6 і 201.10 ПК визначено, що для покупця (отримувача товарів/послуг) підставою для нарахування сум податку, що відносяться до складу податкового кредиту, є ПН, зареєстровані в ЄРПН.
Крім того, підставою для нарахування сум податку, що відносяться до складу податкового кредиту без отримання ПН, також можуть бути документи, визначені в п. 201.11 ПК, зокрема рахунок, що виставляється платнику податку за надані послуги, вартість яких визначається за показниками приладів обліку, і містить загальну суму платежу, суму податку та податковий номер продавця.
Водночас не відносяться до складу податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв’язку із придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН ПН/розрахунками коригування до таких ПН чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими п. 201.11 ПК.
Отже, якщо рахунок, що виставляється платнику податку за надані послуги, вартість яких визначається за показниками приладів обліку, містить загальну суму платежу, суму податку та податковий номер продавця, то такий рахунок для покупця/отримувача товарів/послуг є підставою для нарахування сум ПДВ, що відносяться до складу податкового кредиту без отримання ПН.
Якщо суми ПДВ не включалися до податкового кредиту з вересня 2017 року, то як буде правильно їх включити: зробити уточнюючі декларації за кожний місяць чи врахувати в поточній декларації всі періоди одразу?
Підстави для формування податкового кредиту з ПДВ без отримання ПН на підставі документів, визначених пп. «а» п. 201.11 ПК, виникають виключно в тому звітному (податковому) періоді, в якому відбулося придбання товарів/ послуг.
Отже, суми ПДВ, що не включалися отримувачем до податкового кредиту в минулі періоди через те, що постачальник товару не реєстрував ПН в ЄРПН, не можуть бути віднесені до складу податкового кредиту у звітному (податковому) періоді.
Джерело: "Баланс-Бюджет" № 22, який вийшов з друку 29.05.18 р.