Ваше передплачене видання Читайте on-line

Баланс группа компаній

Бухгалтерія - це любов!

(056) 370-44-25
Замовити дзвінок

ВСУ визначив підвідомчість земельних спорів

March 29, 2016

Верховний Суд України дійшов висновку, що в разі прийняття суб'єктом владних повноважень рішення про передачу земельних ділянок у власність (тобто ненормативного акта, який вичерпує свою дію після його реалізації) подальше оскарження правомірності придбання фізичною або юридичною особою спірної земельної ділянки має вирішуватися в порядку цивільної (господарської) юрисдикції, оскільки виникає суперечка про цивільне право. Про це йдеться в Постанові Судової палати в адміністративних справах ВСУ від 9 лютого 2016 року № 21-5465а15.
Так, згідно з п. 1 ч. 2 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС) (в редакції, чинній на момент звернення позивача до суду), юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Вжитий в цій процесуальній нормі термін «суб'єкт владних повноважень» позначає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в т.ч. на виконання делегованих повноважень (п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС).
Отже, до компетенції адміністративних судів відносяться спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їх посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Суперечка в цій справі стосується права власності третіх фізичних осіб на земельні ділянки, що підтверджується свідоцтвами про право власності на земельні ділянки, тобто цивільного права. Отже, суди дійшли помилкового висновку щодо вирішення його в порядку адміністративного судочинства. Оскаржуване рішення відповідача по суті є реалізацією волі власника на відчуження належних йому земельних ділянок фізичним особам.
Аналогічна правова позиція вже була висловлена, зокрема, в постанові верховного СУДУ України від 4 листопада 2015 року (справа № 21-3296а15).
Така правова позиція членів палати Верховного Суду обґрунтована тим, що, оскільки суди помилково розглянули справу в порядку адміністративного судочинства, то відповідно до п. «Б» ч. 2 ст. 243 КАС всі ухвалені у справі судові рішення підлягають скасуванню, а провадження у справі - припиненню.
З повним текстом судового рішення можна ознайомитися за посиланням.

Джерело: http://uteka.ua/ua/publication/VSU-opredelil-podvedomstvennost-zemelnyx-sporov.

Приєднуйтесь до нашої сторінки та отримуйте новини першими!

Дякую, я вже з вами!