Ваше передплачене видання Читайте on-line

Баланс группа компаній

Бухгалтерія - це любов!

(056) 370-44-25
Замовити дзвінок

Верховний Суд назвав три ознаки несправедливих умов договору

June 29, 2016

Умови договору кваліфікуються як несправедливі, якщо вони, по-перше, порушують принцип сумлінності, по-друге, призводять до суттєвого дисбалансу договірних прав та обов'язків сторін, по-третє, завдають шкоди споживачеві.
До такого висновку прийшов Верховний Суд, аналізуючи положення п.6 ч.1 ст.3 і ч.3 ст.509 Цивільного кодексу і норми ст.18 закону №1023-XII «Про захист прав споживачів» від 12.05.91 щодо несправедливих умов договору в постанові від 8.06.2016 (справа № 6-330цс16).
Так, визначення відповідного поняття закріплено в частині другій зазначеної статті. Зокрема, умови договору є несправедливими, якщо всупереч принципу добросовісності його наслідком є ​​істотний дисбаланс договірних прав та обов'язків на шкоду споживача.
Згідно ч.3 ст.18 закону №1023-XII несправедливими є також умови договору про:
1) виключення або обмеження прав споживача стосовно продавця, виконавця, виробника або третьої особи у разі повного або часткового невиконання або неналежного виконання продавцем, виконавцем, виробником договірних зобов'язань, включаючи умови про взаємозалік, зобов'язання споживача з оплати та його вимог у разі порушення договору з боку продавця, виконавця, виробника;
2) встановлення жорстких обов'язків споживача, тоді як надання послуги обумовлене лише власним розсудом виконавця (пп.2, 3);
3) надання можливості продавцю, виконавцю, виробнику не повертати кошти на оплату, здійснену споживачем, у разі його відмови укласти або виконати договір, без встановлення права споживача на одержання відповідної компенсації від продавця, виконавця, виробника в зв'язку з розірванням або невиконанням ним договору ( п.4).
У справі, яке переглядалося, апеляційний суд, з висновками якого погодився суд касаційної інстанції, приймаючи рішення про відмову в задоволенні позову, виходив з того, що суд не встановив наявності одночасно всіх ознак, які свідчать про те, що умови договору є несправедливими згідно з приписами ст.18 закону №1023-XII, тому правові підстави для визнання цього договору недійсним відсутні.

Джерело: https://uteka.ua/ua/publication/Verxovnyj-Sud-nazval-tri-priznaka-nespravedlivyx-uslovij-dogovora

Приєднуйтесь до нашої сторінки та отримуйте новини першими!

Дякую, я вже з вами!