Ваше передплачене видання Читайте on-line

Баланс группа компаній

Бухгалтерія - це любов!

(056) 370-44-25
Замовити дзвінок

В Україні ліквідують низку земельних схем

February 23, 2016

Парламент прийняв зміни до Земельного кодексу, які виключають роздачу ділянок без аукціонів.

Тепер отримати землю під сільгоспугіддя можна буде тільки через аукціон. Верховна Рада внесла відповідні зміни до Земельного кодексу в частині проведення земельних торгів. Причому, це правило поширюється на всіх, починаючи з комунальних і державних підприємств і закінчуючи приватними фермерами.

Ділянки, які перебувають у комунальній та державній власності і зараз можна реалізовувати на аукціонах. Однак у Земельному кодексі існує ряд винятків, які дозволяють уникнути продажу угідь на торгах за ринковою ціною.

"Прийнятим законом серйозно проріділи список випадків, коли земля виділялася без аукціону, що створювало можливості для корупції. Найсерйозніша схема, яка була ліквідована — не конкурентна і непрозоре виділення під фермерство земельних ділянок, та ще й без обмеження по площі", — розповів UBR.ua президент Асоціації "Земельний союз України" Андрій Кошиль.

Земельні схеми

Сільрада без аукціону міг виділити, наприклад, 100 га сільгоспземлі на строк до 50 років за самою мінімальною ставкою 3% від нормативної оцінки, а міг 10 га на 7 років за ставкою 12%.

"Найпопулярніша схема — виділення ділянки "своїй" людині за мінімальною ставкою на максимальний термін. І цей чоловік сам господарство не вів, а здавав землю в суборенду. Ось такий простий і вигідний бізнес", — навів приклад Кошиль.

Яка частка земель була виведена подібним чином з обігу, оцінити складно. "Загального реєстру договорів оренди немає, перевіряти вручну, на скільки років і за якими ставками вони були підписані, були субдоговора — дуже довго. Але за рік за такими схемами йшло не менше сотні тисяч гектар", — вважає член ради Асоціації "Земельна спілка України Сергій Біленко.

При цьому він нагадав, що зберігається прописана в законі норма про право громадян на 10 соток землі для індивідуального будівництва і до 1 га під ведення сільського господарства.

У населених пунктах донедавна практикувалось і схема отримання землі через комунальне підприємство. Сільська або міська рада виділяв безкоштовно ділянка землі якомусь КП, а той передавав його в суборенду комерційної організації. Найрезонансніший випадок за останній час було зафіксовано в Борисполі, де восени минулого року депутати прийняли рішення про виділення землі місцевим КП "Виробниче управління комунального господарства", яке передало її у суборенду компанії "Рошен" під будівництво бісквітного комбінату.

"Так, Бориспіль у виграші, він отримає великі інвестиції плюс нові робочі місця, але комерційне підприємство такого масштабу цілком могло купити ділянку землі на аукціоні, а не отримувати його в суборенду", — переконаний Беленко.

Як буде

Після прийняття закону подібна схема буде неможлива, оскільки виключений із списку "поза аукціонних" пункт про виділення земельних ділянок державним та комунальним підприємствам, бюджетним установам, вищим навчальним закладам і господариським товариствам, в яких частка державного або комунального капіталу перевищує 60%. Немає в документі і пункту про створення озеленених територій загального користування.

"Мова не йде про заборону розбивки нових парків і будівництва нових навчальних корпусів. Вони створюються за гроші громади і управляються КП зі стовідсотковою часткою комунальної власності. Але ситуація, коли якійсь фірмі виділяється безкоштовно земельну ділянку під парк, а насправді там просто встановлюються пивні кіоски, виключається", — пояснив Беленко.

Спірну норму про безкоштовне виділення землі підприємствам і організаціям, що працюють у сфері культури, у тому числі національним творчим спілкам та їх членам під творчі майстерні поки залишили.

Експерти сподіваються, що найближчим часом президент підпише цей закон і він набуде чинності. "Гроші від продажу та оренди землі наповнюють місцеві бюджети. Механізм земельних аукціонів дозволить збільшити надходження і створить здорову конкуренцію на ринку", — вважає Андрій Кошиль.

Джерело: http://uteka.ua/ua/publication/V-Ukraine-likvidiruyut-ryad-zemelnyx-sxem.

Приєднуйтесь до нашої сторінки та отримуйте новини першими!

Дякую, я вже з вами!