Баланс группа компаній

Бухгалтерія - це любов!

(056) 370-44-25
Замовити дзвінок

Урегульовано норми щодо оплати праці робітників

13 травня 2017 р.

Продовжується приведення у відповідність до законодавства нормативно-правових документів, що стосуються умов оплати праці деяких категорій працівників. Наказом Мінсоцполітики від 24.03.17 р. № 466 «Про внесення змін до деяких наказів Міністерства праці України, Міністерства праці та соціальної політики України» (далі – Наказ № 466) вирішено питання щодо визначення найнижчого посадового окладу працівників.

Потреба в такому впорядкуванні випливає з того, що Законом від 06.12.16 р. № 1774-VІІІ (далі – Закон № 1774) змінено визначення поняття такої державної соціальної гарантії, як мінімальна заробітна плата (далі – МЗП), шляхом унесення змін до КЗпП та до Закону від 24.03.95 р. № 108/95-ВР «Про оплату праці» (далі – Закон № 108).

Нагадаємо: до набуття чинності таких новацій було визначено, що МЗП – це законодавчо встановлений розмір заробітної плати за просту, некваліфіковану працю, нижче якого не може провадитись оплата праці за виконану працівником місячну, погодинну норму праці (обсяг робіт). Галузеві умови оплати праці (для медпрацівників, педпрацівників, науковців, працівників культури, соцзахисту тощо) передбачали, що найнижчий розмір посадового окладу працівника не може бути меншим за встановлений розмір МЗП.
Починаючи з 01.01.17 р. ст. 95 КЗпП передбачено інше, а саме: МЗП – це встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці. Тобто вже не йдеться про заробіток некваліфікованого працівника, який раніше був мінімальною межею оплати праці. Аналогічні новації містить також оновлений Закон № 108.
На відміну від раніше чинної гарантії щодо обмеження найменшого посадового окладу розміром МЗП, з початку поточного року мінімальний посадовий оклад (тарифна ставка) не мають бути меншими за прожитковий мінімум, установлений для працездатних осіб станом на 1 січня календарного року (далі – ПМ). За ст. 7 Закону від 21.12.16 р. № 1801-VІІІ «Про Державний бюджет України на 2017 рік» ПМ на 01.01.17 р. становить 1 600 грн., а за ст. 8 цього Закону місячний розмір МЗП дорівнює 3 200 грн.
Виходячи з того, що згідно зі ст. 96 КЗпП схема посадових окладів бюджетників формується на основі мінімального посадового окладу, установленого Кабміном, із початку поточного року вже ухвалено низку урядових рішень із цього питання.

Водночас залишились неврегульованими в цій частині норми наказів, що встановлюють умови оплати праці деяких категорій працівників, якими раніше передбачалось таке: якщо посадові оклади є менші ніж розмір МЗП, у штатному розписі вони встановлюються на рівні МЗП.
З метою урегулювання зазначеного питання Наказом № 466 таку норму вилучено з наказів:
· Мінпраці від 02.10.96 р. № 77 «Про умови оплати праці робітників, зайнятих обслуговуванням органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів» (далі – Наказ № 77);
· Мінсоцполітики від 01.03.07 р. № 75 «Про впорядкування умов оплати праці працівників Автопідприємства Господарсько-фінансового департаменту Секретаріату Кабінету Міністрів України, Автобази Управління справами Апарату Верховної Ради України, Державної організації «Автобаза Державного управління справами», Автобази Конституційного суду України».

Аналогічні зміни внесено й до наказів, якими встановлено умови оплати праці працівників регіональних центрів інноваційного розвитку, а також сховища дорогоцінних металів та дорогоцінного каміння.
Крім того, зазнали редакційних змін норми наказів Мінсоцполітики, згідно з якими затверджені схемами посадові оклади мали бути встановлені на рівні МЗП. Тож відтепер оновлені нормативно-правові акти передбачають таке: якщо розміри посадових окладів є нижчими від законодавчо визначеного ПМ, то вони встановлюються на рівні відповідного розміру ПМ. Звертаємо увагу, що йдеться виключно про ПМ станом на 1 січня календарного року.
Такі новації дозволяють урегулювати умови оплати праці працівників:
· структурних підрозділів територіальних органів державної статистики, які утримуються за рахунок спеціальних коштів держбюджету;
· Школи вищого корпусу державної служби;
· державної установи «Урядовий контактний центр».

Аналогічні зміни стосуватимуться й осіб, що тимчасово залучатимуться до виконання робіт із підготовки та проведення пробного та Всеукраїнського перепису населення, оброблення, узагальнення та поширення його результатів.
Зауважимо ще про таке. Хоча Наказ № 466 набув чинності із дня його опублікування, тобто з 03.05.17 р. («Офіційний вісник України» від 03.05.17 р. № 35), застосовувати норми відповідних наказів Мінпраці чи Мінсоцполітики до внесення до них змін не можна. Тобто починаючи з 01.01.17 р. слід застосовувати норми Закону № 1774, виходячи з яких у штатних розписах установ та організацій бюджетної сфери мінімальні посадові оклади встановлюються на рівні 1 600 грн. Установлювати найнижчі посадові оклади в чинному розмірі МЗП (3 200 грн.) для згаданих працівників забороняється.
Ще раз звернімо увагу на особливості встановлення посадових окладів робітників, які працюють у державних органах та органах місцевого самоврядування та оплата праці яких здійснюється відповідно до Наказу № 77.
Отже, згідно з п. 1 Наказу № 77 розміри місячних окладів (тарифних ставок) робітників, посади яких містяться в додатках 1–3 до цього Наказу, підлягають зміні пропорційно до підвищення посадового окладу (тарифної ставки) працівника І тарифного розряду. З 01.01.17 р. згідно з постановою КМУ від 28.12.16 р. № 1037 «Про оплату праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» посадовий оклад (тарифна ставка, ставка заробітної плати) розраховується виходячи з розміру ПМ на 1 січня календарного року, тобто 1 600 грн.
Оскільки на 01.12.16 р. найменший посадовий оклад робітника І розряду становив 1 635 грн., з 01.01.17 р. його слід збільшити на коефіцієнт підвищення 1,19850 (1 600 грн. : 1335 грн.). Результатом буде посадовий оклад у розмірі 1 960 грн., який і фіксується у штатному розписі.

Джерело: "Баланс-Бюджет" № 20, який виходить з друку 15.05.17 р.

Приєднуйтесь до нашої сторінки та отримуйте новини першими!

Дякую, я вже з вами!