Ваше передплачене видання Читайте on-line

Баланс группа компаній

Бухгалтерія - це любов!

(056) 370-44-25
Замовити дзвінок

Роздрібна торгівля алкоголем і тютюном: нова звітність

April 22, 2016

Ситуація. З 22 квітня набуває чинності наказ Мінфіну від 11.02.16 р. № 49 (далі – Наказ № 49), яким оновлено деякі форми звітів для виробників і продавців спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, а також запроваджено нові форми звітності. Заповнення нових форм звітності, зокрема форм № 1-РА та № 1-РТ, викликало багато запитань у роздрібних торговців цими товарами. Адже ніколи раніше їм не доводилося подавати звітність. А штрафи за неподання звітів – значні. Відповімо на виниклі запитання.

Хто подає форми № 1-РА та № 1-РТ?

Форму № 1-РА «Звіт про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у роздрібній мережі» і форму 1-РТ «Звіт про обсяги придбання та реалізації тютюнових виробів у роздрібній мережі» подають виключно роздрібні торговці алкоголем і тютюном – до органу ДФС за місцем своєї податкової реєстрації.

Багато хто сподівався, що законодавці дозволять відзвітувати за новими формами вперше не за квітень, а за травень цього року (зважаючи на дату набуття чинності цих форм). Проте, судячи з усього, цього не станеться. Згідно з роз'яс­нен­ням у ЗІР (категорія 115.03), вперше форма № 1-РА подається за квітень 2016 року, а граничний строк її подання – 10 травня (вівторок). Мабуть, аналогічна вимога діятиме і стосовно форми № 1-РТ. А як же норма п. 46.6 Податкового кодексу, яка свідчить, що звітність за новими формами починає подаватися за період, що настає за датою їх набуття чинності? У даному випадку цю норму застосувати не можна. Адже форми № 1-РА та № 1-РТ не пов'язані з оподаткуванням і не є податковими деклараціями.

Як заповнити нові форми?

Одиниця виміру, що використовується при заповненні форми № 1-РА, тисяча декалітрів. Один декалітр – це 10 л рідини. Відповідно, у формі будуть відображені об'єми залишків на початок і кінець місяця, а також оборот алкоголю у розмірі 10 000 л і більше (з урахуванням округлень). Наприклад, у підприємства є в залишках на початок місяця 9 000 л коньяку. Протягом квітня було придбано 13 000 л, реалізовано – 18 000 л. Залишок на кінець місяця – 4 000 л. Таблиця у формі № 1-РА буде заповнена таким чином:

Код про-
дукції

Вид про-
дукції

Залишок
на початок
звітного місяця

Усього надійшло продукції
у звітному місяці

Усього реалізовано продукції
у звітному місяці

Залишок
на кінець
звітного місяця

Примітки

1

2

3

4

5

6

7

67

Коньяк

1

1

2

Принцип заповнення форми № 1-РТ – аналогічний. Заповнюється в мільйонах штук сигарет або в тоннах.

Які штрафи передбачено за неподання нових форм або за допущені в них помилки?

Штраф досить істотний – 17 000 грн. (ст. 17 Закону від 19.12.95 р. № 481/95-ВР). Проте, як завважує ДФС у своєму роз'ясненні (див. ЗІР, категорія 115.05), якщо при заповненні звіту була допущена помилка, то можна письмово звернутися до ДФС з обґрунтуванням виникнення помилки і з проханням про невизнання такого звіту. А потім подати новий звіт із правильними даними. Хоча це роз'яснення стосується інших форм звітності, але ми вважаємо, що аналогічна думка буде у фіскального органу і стосовно нових форм.

Джерело: "БАЛАНС", 2016, № 33-34.

Приєднуйтесь до нашої сторінки та отримуйте новини першими!

Дякую, я вже з вами!