Ваше передплачене видання Читайте on-line

Баланс группа компаній

Бухгалтерія - це любов!

(056) 370-44-25
Замовити дзвінок

Проблеми нарахування та сплати за газ для побутових споживачів: знайте про свої права

February 11, 2016

Що потрібно зробити споживачу щоб сплатити лише за фактично спожитий газ?
Для того, щоб сума в рахунку повністю відповідала спожитому об'єму газу, споживач повинен протягом п'яти діб після завершення звітного періоду (з 1 по 5 число наступного місяця включно) надати інформацію про фактичні покази лічильника газу станом на кінець звітного місяця. Тобто до 5 лютого – показники за січень, до 5 березня показники за лютий і так далі.
Це можна зробити в кілька способів: Зателефонувати Оператору газорозподільчих мереж. Або написати йому електронного листа. Або внести дані в «особистому кабінеті» на сайті. Або внести покази у квитанцію чи в абонентську книжку.
І сплатити за газ.

Що відбувається, якщо до 5 числа не внести дані?
Постачальник виставить рахунок виходячи з об’єму споживання, розрахованого шляхом множення річного споживання абонента за останні 12 календарних місяців на місячний коефіцієнт, встановлений кодексом мереж для групи споживання абонента. Дані в такому рахунку можуть відрізнятися (і в плюс, і в мінус) від реально спожитих за розрахунковий період. Це пов’язано як зі зміною споживання природного газу кожним домогосподарством  з року в рік, так і з застосуванням середнього (типового) місячного коефіцієнту, затвердженого кодексом мереж. Правила нарахування можна побачити в додатку 1 та додатку 2
Якщо виникне переплата, гроші будуть використані для оплати наступного місяця.

Чи повинен споживач здійснювати обов’язкову передоплату за газ, авансом?
Ні, не повинен
Інформація про те, що побутовим споживачам можуть нараховувати обов’язкові авансові платежі за газ не відповідає дійсності. Споживач має право сплачувати тільки за спожиті об'єми газу, і ні копійки більше.
Сплачує споживач або за лічильником або за плановими величинами середньомісячного споживання в опалювальний або між опалювальний період. Як йому зручніше.
Споживач має право сплатити авансом, але не зобов’язаний цього робити. Сплата авансом - лише тоді, коли споживачу зручно робити саме так. Це його рішення, заборона на авансові платежі відсутня.

Як сплачують ОСББ?
Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), які заключають договори на постачання газу працюють вже як юридичні особи. На них розповсюджуються ті самі правила сплати рахунків. що і на промислових споживачів. Теоретично постачальник може вимагати в ОСББ передоплату.
Міністерство енергетики та вугільної промисловості звернулося з проханням до постачальників не застосовувати практику авансування для ОСББ, оскільки мешканці будинків будь-яких форм власності повинні мати однакові права і сплачувати за фактично спожитий газ. Міненерговугілля також звернулося до НКРЕКП з проханням ініціювати розробку змін до Кодексу мереж, скерованих на захист споживачів.

Що змінилося?
У листопаді 2015 р. набрало чинності вторинне законодавство щодо реформи ринку природного газу. У зв’язку з цим, на зміну тристоронньому типовому договору про надання населенню послуг з газопостачання затверджено окремі форми публічного договору постачання природного газу побутовим споживачам (Постанова НКРЕКП № 2500 від 30.09.15 р.) та договору розподілу природного газу (Постанова НКРЕКП 2498 від 30.09.15 р.).
Незважаючи на це, до 01 квітня 2016 р. постачальники природного газу зі спеціальними обов’язками для зручності побутових споживачів забезпечують друк та доставку одного рахунку за надані послуги з газопостачання. Завдяки цьому:
- cпоживач не сплачує банку чи іншій фінансовій установі подвійну комісійну винагороду за прийняті платежі;
- за розрахунковий період нарахування, у т.ч. за пільговою ціною (визначеною КМУ на період із 01.10.15 до 31.03.16 ) 3,60 грн., пільги та субсидії, визначення сальдо розрахунків проводиться узагальнено по одному особовому рахунку споживача, відкритому на одне домоволодіння
- cпоживач не чекає на отримання двох платіжних документів, строк доставки яких може бути різним.

Для чого всі ці зміни, яка від них користь?
Новий спосіб оплати – це лише початок великих змін. В Європі споживач платить окремо за мережі а окремо за газ – тоді з'являється можливість конкуренції за постачальника. Вже скоро побутові споживачі в Україні теж зможуть обирати постачальника газу.
Підприємства вже зараз можуть обирати в кого купувати газ – на ринку є багато продавців.
Це дозволяє зменшувати ціни – адже постачальники конкурують між собою. І через деякий час, коли Закон України «Про ринок природного газу» запрацює повністю, Ви зможете обирати з кількох постачальників газу, адже держава взяла на себе зобов’язання ліквідувати монополію.
Тому зберігайте спокій і відстежуйте фактичні показники споживання газу – Ви маєте право сплачувати лише за спожиті об'єми. Якщо підприємство-постачальник має іншу думку – роздрукуйте та покажіть офіційне роз'яснення департаменту нафтогазового комплексу Міністерства енергетики та вугільної промисловості або кодекс мереж, ухвалений НКРЕКП який це регламентує.

Джерело: http://uteka.ua/channels_store/publication/Problemi-naraxuvannya-ta-splati-za-gaz-dlya-pobutovix-spozhivachiv-znajte-pro-svoi-prava-13447.

Приєднуйтесь до нашої сторінки та отримуйте новини першими!

Дякую, я вже з вами!