Баланс группа компаній

Бухгалтерія - це любов!

(056) 370-44-25
Замовити дзвінок

Порядок обліку платників податків спрощено

17 березня 2017 р.

Мінфін наказом від 21.12.16 р. № 1125 (далі – Наказ № 1125) вніс зміни до Порядку обліку платників податків і зборів, затверджений наказом Мінфіну від 09.12.11 р. № 1588 (далі – Порядок № 1588), і до Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 14.11.14 р. № 1130 (далі – Положення № 1130). Наказ № 1125 набуває чинності через 30 днів з дня його опублікування. Оскільки наказ був опублікований 17.02.17 р., він набуває чинності з 20.03.17 р. Розглянемо суть найбільш важливих змін і нововведень.

Зміни до Порядку № 1588

1. Затверджено нову форму № 34-ОПП «Довідка про взяття на облік платника податків, відомості про якого не підлягають включенню до Єдиного державного реєстру» замість форми № 4-ОПП «Довідка про взяття на облік платника податків», яка застосовувалася раніше суб'єктами, відомості про яких не містяться в ЄДР. Довідки за формою № 4-ОПП, видані платникам податків, застосовуються і далі (як довідки за формою № 34-ОПП) і підлягають заміні при внесенні до них змін. Завважимо, що зміст полів нової довідки практично нічим не відрізняється від змісту старої довідки – помінялася тільки її назва.
2. Затверджено нову форму № 17-ОПП «Заява про взяття на облік за неосновним місцем обліку» замість форми 16-ОПП «Повідомлення про взяття на облік за неосновним місцем обліку», що діяла раніше. Цікаво, що повідомлення видавалося контролюючим органом за письмовим запитом платника податків. За новими правилами платник податків зобов'язаний самостійно протягом 10 робочих днів після створення відокремленого підрозділу, реєстрації рухомого чи нерухомого майна або відкриття об'єкта чи підрозділу, через які провадиться діяльність або які підлягають оподаткуванню чи пов'язані з оподаткуванням, подати до контролюючого органу (як за основним, так і за неосновним місцем обліку – на свій вибір) заяву за формою № 17-ОПП.
Стати на облік за неосновним місцем обліку можна і без подання заяви за формою № 17-ОПП. Для цього можна використовувати:
· або форму № 20-ОПП «Повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність», – якщо в повідомленні платник зазначить контролюючий орган, у якому він бажає стати на облік за неосновним місцем обліку за місцезнаходженням відповідного об'єкта оподаткування;
· або форму № 5-ОПП «Заява (для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність)» – якщо в заяві платник зазначив, що бажає стати на облік за неосновним місцем обліку в контролюючому органі за місцезнаходженням робочого місця.
3. Заява за формою № 1-ОПП зазнала невеликих змін. Зокрема, у Порядку № 1588 зазначено, як заповнювати заяву при внесенні (зміні) відомостей про особу, відповідальну за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку.
4. Оновлено форму № 20-ОПП. Таблицю розд. 3 «Відомості про об'єкти оподаткування платників податків» спрощено і краще структуровано. Правильно заповнити цю форму можна за допомогою пам'ятки, яка є додатком до форми. Підкреслимо деякі важливі моменти.
Інформацію про місцезнаходження об'єкта оподаткування (адміністративна одиниця відповідно до КОАТУУ) можна знайти на офіційному сайті Державної служби статистики України.
Графа «Тип об'єкта оподаткування» заповнюється згідно з рекомендованим довідником типів об'єктів оподаткування, оприлюдненим на офіційному сайті ДФС (розділ «Довідники»). Станом на 26.01.17 р. у цьому довіднику 696 об'єктів, пронумерованих з 1 до 696 (не за абеткою, а, очевидно, у порядку, що історично склався, у міру додавання нових об'єктів оподаткування).
Показник графи «Ідентифікатор об'єкта оподаткування» становить ціле число (це очевидно), де перші цифри – це код типу об'єкта з вищезазначеного довідника, останні 5 цифр – внутрішній ідентифікатор об'єкта (підприємство повинне самостійно пронумерувати свої об'єкти оподаткування, незрозуміло тільки, якою повинна бути нумерація – наскрізною чи окремою за типом кожного об'єкта). У пам'ятці наведено приклад: для кіоску може бути встановлений ідентифікатор 00200010, де 002 – ідентифікатор із рекомендованого довідника, а 00010 – мабуть, кіоск № 10 згідно з внутрішньою нумерацією підприємства.
Завважимо, що відповідно до п. 3 Наказу № 1125 протягом місяця з дня набуття чинності цього документа ДФС зобов'язана забезпечити на доповнення до поданої раніше (до набуття чинності Наказу № 1125) інформації про об'єкти оподаткування й об'єкти, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, внесення ідентифікаторів об'єктів, які є унікальними для об'єктів оподаткування платника податків.
Якщо платник податків уклав із контролюючим органом договір про визнання електронних документів і має ЕЦП, то він може подавати форми № 1-ОПП, № 17-ОПП та № 20-ОПП в електронному вигляді (див. відповідно п. 7.2, 8.4, 9.4 Порядку № 1588).
У разі взяття на облік окремих категорій платників податків, визначених у розд. IV, VI Порядку № 1588, наприклад відокремлених підрозділів нерезидентів, самозайнятих осіб, одночасно з поданням заяви і копій відповідних документів пред'являються оригінали документів. Якщо вищезгадані документи подаються:
· поштовим відправленням, то їх копії повинні бути посвідчені нотаріально або органом, який здійснив реєстрацію платника податків, легалізацію документів;
· представником платника податків, то додатково подається примірник оригіналу (нотаріально посвідчена копія) документа, що засвідчує його повноваження.
Інформацію про об'єкти оподаткування (у т. ч. про ідентифікатор кожного об'єкта, присвоєний ДФС) можна отримати в особистій частині Електронного кабінету платника (п. 4 Наказу № 1125).
5. З Порядку № 1588 повністю виключено розд. XII «Установлення місцезнаходження (місця проживання) платників податків». Нагадаємо, нормами цього розділу податківцям були надані повноваження перевіряти місцезнаходження платників податків, які вчасно не подали податкову звітність, мають податковий борг або підозрюються в приховуванні доходів. Якщо платника податків не знайшли за місцем його перебування, інформація про це передавалася до податкової міліції, яка вживала відповідних заходів. Можна припустити, що виключення цього розділу пов'язане з реформуванням контролюючих органів і скасуванням податкової міліції.
6. Змінено порядок обліку в контролюючих органах неприбуткових організацій, які повністю фінансуються з бюджету (п. 3.12 Порядку № 1588). Тепер централізовані бухгалтерії не повинні подавати контролюючим органам інформацію про те, які неприбуткові організації вони обслуговують.

Зміни в Порядку № 1130
До Порядку № 1130 унесено в основному технічні правки. Також завважимо, що вдосконалено і спрощено форму № 1-ПДВ. Зокрема, у новій формі заяви не зазначаються: найменування контролюючого органу, у якому реєструється (перереєструється) платник; місцезнаходження (місце проживання) платника, за винятком перереєстрації у зв'язку зі зміною місцезнаходження; контактні телефони заявника і відповідальних осіб платника (для юридичних осіб); кількість працівників.
У разі добровільної ПДВ-реєстрації або перереєстрації платником ПДВ особа подає тільки один аркуш заяви. Два аркуші заяви подаються тільки при обов'язковій реєстрації і при ПДВ-реєстрації інвесторів (операторів) за угодою про розподіл продукції, учасників договорів про спільну діяльність, керуючих майном.
Крім того, варто сказати, що витяги з Реєстру платників ПДВ більше не видаватимуться – тільки довідки з Реєстру (нова редакція п. 2.4 Порядку № 1130).

Джерело: "Баланс" № 23-24, який виходить з друку 20.03.17 р.

Приєднуйтесь до нашої сторінки та отримуйте новини першими!

Дякую, я вже з вами!