Баланс группа компаній

Бухгалтерія - це любов!

(056) 370-44-25
Замовити дзвінок

Купівля іноземної валюти: за яким із двох можливих курсів НБУ (на 0.00 годин або на кінець дня) відображати цю операцію?

22 серпня 2014 р.

Це запитання було хітом нашої консультаційної лінії. Багато ваших колег (а мабуть, і ви самі, та й ми також) довго сумнівалися, чому надати пріоритет:
– або загальній рекомендації для розрахунку податків і зборів із Листа Міндоходів від 10.04.14 р. № 8414/7/99-99-19-03-01-17 (далі – Лист № 8414) та обліковувати за курсом НБУ на 0.00 годин (хоча цей лист, адресований місцевим подактовим адміністраціям – зовсім не узагальнююча та не індивідуальна податкова консультація;)
– або банківським випискам (документам банку), у яких надходження валюти відображається за курсом НБУ на кінець дня (у деяких банках – за курсом НБУ залежно від часу здійснення операції)?
Те саме стосується й операції продажу валюти.
Зараз у нас з`явилася точка опори! З 19.08.14 р. до П(С)БО 21 було внесено довгоочікувані зміни, згідно з якими ВСІ операції в іноземній валюті під час їх первісного визнання відображаються за курсом НБУ на 0.00 годин (п. 5 П(С)БО 21)! Тобто зауважте: курси НБУ (тобто гривневий еквівалент валюти) в обліку та в банківській виписці не збігатимуться, і це буде правильно (головне, щоб збігалася сума валюти)!
Щоправда, Мінфін передбачив для операцій за безготівковими розрахунками (а це якраз і є наші операції купівлі та продажу валюти) можливість їх визнання за курсом банківських документів (п. 5 П(С)БО 21). Але це – усього лише МОЖЛИВІСТЬ, і підприємство має повне право її не використовувати.
Чи можна користуватися курсом НБУ на 0.00 в операціях купівлі або продажу валюти в податковому обліку? Безумовно, так, оскільки:
1. у тексті ПК (пп. 153.1.4 ПК) щодо курсу НБУ для цілей податку на прибуток досі немає визначеності (зазначено, що курс НБУ має бути на дату здійснення операції, але конкретний час не вказується). А оскільки норми ПК практично повторюють бухгалтерські, значить, у разі їх застосування можна сміливо спиратися на П(С)БО 21 (опосередковано це вирішує пп. 14.1.84 ПК);
2. Лист № 8184 все-таки є, і він хоча й не залізний, але аргумент;
3. в умовах невизначеності (а з валютним курсом вона очевидна) діє презумпція правомірності рішення платника податків (пп. 4.1.4 ПК).
Чи можна користуватися курсом НБУ на 0.00 за операціями купівлі або продажу валюти, учиненими в період з 04.04.14 р. і до 19.08.14 р.?
Уважаємо, що так. Див. пункти 2 і 3 попереднього запитання. Варіант із застосуванням курсу НБУ на 14.00 (тобто за банківською випискою) також можливий. У будь-якому разі рекомендуємо зафіксувати обраний вами варіант в обліковій політиці підприємства – це буде для вас додатковим захистом перед перевіряючими.

Детальніше про облік операцій купівлі валюти (з урахуванням сплати збору до Пенсійного фонду) зі схемою бухгалтерських проведень див. в ПК, 2014, № 13, с. 48.

Новини за темою:
До 21.11.14 р. вводиться 100%-вий продаж інвалюти
Зміни у обліку курсових різниць: оновлено П(С)БО

Приєднуйтесь до нашої сторінки та отримуйте новини першими!

Дякую, я вже з вами!