Ваше передплачене видання Читайте on-line

Баланс группа компаній

Бухгалтерія - це любов!

(056) 370-44-25
Замовити дзвінок

Переробка зерна на давальницьких умовах: оподаткування

August 10, 2017

Для кого ця стаття: для суб’єктів господарювання, які передають зерно на переробку на давальницьких умовах, і тих, хто його переробляє.

Із цієї статті ви дізнаєтеся: як оподатковувати операції з переробки давальницького зерна.

ПДВ

При отриманні зерна на переробку на давальницьких умовах право власності до переробника не переходить. Тому ніяких податкових наслідків не буде. Тобто замовник не виписує податкову накладну (далі – ПН) на вартість зерна, а переробник не має права на податковий кредит.

А от надання млином послуг з переробки є поставкою послуг, а отже операцією, що обкладається ПДВ. Базою оподаткування буде договірна вартість таких послуг, але не менше їх звичайної вартості (п. 188.1 Податкового кодексу, далі – ПК).При цьому переробник на дату першої події (підписання акта наданих послуг чи отримання від власника зерна коштів в оплату послуг) має виписати ПН (пп. 14.1.185, п. 185.1 ПК).

Така ПН складається в загальному порядку. Причому, оскільки це ПН на поставку послуг, у графі 3.3 розділу Б слід указати код послуги відповідно до Державного класифікатору продукції та послуг ДК 016:2010, затвердженого наказом Держспоживстандарту від 11.10.10 р. № 457 (далі – ДК 016:2010). Який же код має навести переробник на послуги з перобки давальницької сировини?

Аби відповісти на це запитання, звернемося до Методологічних основ та пояснень до позицій Класифікації видів економічної діяльності, затверджених наказом Держкомстату від 23.12.11 р. № 396. Так, у п. 81 цього документа сказано, що підрядники (тобто одиниці, які провадять діяльність за винагороду або на контрактній основі) класифікуються як одиниці, що виробляють ту саму продукцію.

Це означає, що код послуги на переробку давальницької продукції слід шукати в тому самому розділі (секції, класі) ДК 016:2010, що й коди продукції, яку виробляють у результаті того чи іншого виду діяльності. Так, діяльність із переробки зерна підпадає під код 01.61 «Продукція борошномельно-круп’яної промисловості». Отже, у графі 3.3 ПН, складеної на поставку послуг із переробки зерна, слід указати саме цей код.

Відповідно замовник на підставі ПН, виписаної переробником і зареєстрованої в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – єрпн), відносить суму ПДВ до податкового кредиту.

На практиці розрахунки за переробку зазвичай здійснюють не за гроші, а в натуральній формі (зерном або продукцією переробки). У такому разі ця операція для замовника є поставкою товарів. Отже, на дату оформлення документа, що підтверджує перехід права власності на зерно чи борошно (зважаючи на те, як розраховується замовник за послуги з переробки), замовник має виписати ПН на договірну (але не менше звичайної) вартість такої продукції. У графі 3.1 розділу Б указується код товару згідно з УКТЗЕД, який передають в оплату послуг із переробки.

Переробник на підставі ПН, виписаної замовником і зареєстрованої в ЄРПН, включає суму ПДВ до складу податкового кредиту.

Податок на прибуток

У платників цього податку об’єктом оподаткування є фінрезультат від операцій із переробки та розрахунків за такі послуги, визначений за правилами бухобліку (пп. 134.1.1 ПК). Як відображаються послуги з переробки та розрахунки за них у бухобліку, читайте на с. 14 цього номера.

Єдиний податок

Єдиний податок для платників четвертої групи

Для платників єдиного податку (далі – ЄП) операція з переробки давальницького зерна не впливає на об’єкт оподаткування ні в замовника, ні в переробника, адже об’єктом оподаткування є площа сільгоспугідь та/або земель водного фонду (п. 2921.1 ПК). А от на частку сільгоспвиробництва, яку єдинники четвертої групи визначають для підтвердження свого статусу в наступному році, цілком впливає.

Нагадаємо, для визначення цієї частки сільгосппідприємства складають Розрахунок за формою, затвердженою наказом Мінагрополітики від 26.12.11 р. № 772 (далі – Розрахунок).

Так, переробник не включає дохід від послуг з переробки в рядок 1 Розрахунку, тобто в дохід від реалізації сільгосппродукції власного виробництва. Дохід від таких послуг потрапляє тільки в рядок 2 «Загальна сума доходу сільськогосподарського товаровиробника», що зменшує в кінцевому результаті дохід від сільгоспвиробництва, а отже, і шанси залишити надалі статус єдинника.

Для замовника продукція переробки (борошно, крупа, висівки тощо) є сільгосппродукцією власного виробництва. А згідно з пп. 298.8.3 ПК реалізація сільгосппродукції, виробленої із сировини власного виробництва на давальницьких умовах, включається в дохід від реалізації сільгосппродукції та продуктів її переробки. Тобто при реалізації такої продукції замовник включає отриману суму виручки (без ПДВ) у рядок 1 Розрахунку, а саме в рядок 1.7.

ЄП для платників третьої групи

Якщо переробник є єдинником третьої групи, то він має включити кошти, отримані від замовника за переробку зерна, до оподатковуваного доходу і сплатити з такої суми ЄП за ставкою 3 % (5 %).

А от розраховуватися за послуги переробки сировиною (зерном) чи продукцією переробки єдинникам третьої групи не дозволяється. Адже така операція є бартерною, а їм заборонено проводити розрахунки в негрошовій формі (п. 291.6 ПК). У разі порушення цього правила єдинник має перейти на загальну систему оподаткування з наступного кварталу, а суми доходу, отриманого від забороненої операції, доведеться обкласти подвійною ставкою ЄП (п. 293.5 ПК).

Приєднуйтесь до нашої сторінки та отримуйте новини першими!

Дякую, я вже з вами!