Баланс группа компаній

Бухгалтерія - це любов!

(056) 370-44-25
Замовити дзвінок

Пенсія держслужбовців у запитаннях та відповідях

28 жовтня 2016 р.

Ми вже неодноразово повідомляли, що з 01.05.16 р. діють нові засади функціонування органів влади та відповідно застосовуються інші підходи до визначення статусу, повноважень, виконуваних функцій працюючих у цих органах осіб. Це передбачено Законом від 10.12.15 р. № 889-VІІІ «Про державну службу» (далі – Закон № 889). Щодо пенсійного забезпечення держслужбовців, то воно здійснюється на загальних підставах (ст. 90 Закону № 889). Зазначимо, що Закон від 16.12.93 р. № 3723-ХІІ «Про державну службу» (далі – Закон № 3723), який є базовим у частині визначення порядку обчислення та призначення пенсії особам, на яких він поширюється, діяв лише до 01.05.16 р. (за винятком деяких норм). Сьогодні ми на прикладі конкретних ситуацій детальніше розглянемо правила одержання пенсії держслужбовця, що випливають із норм чинних нормативно-правових актів.

Колишній держслужбовець, який набув стажу держслужби протягом 1981–2013 років (загалом – 32 роки), з 2013 року працює завідувачем дитсадка. Чи має він право на пенсію держслужбовця?
Звернемося до розд. XI «Прикінцеві і перехідні положення» Закону № 889 та постанови КМУ від 14.09.16 р. № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» (далі – Постанова № 622). За їх нормами на право на пенсію держслужбовця згідно зі ст. 37 Закону № 3723 можуть розраховувати ті, хто має не менше 20 років держслужбового стажу роботи на посадах, визначених у ст. 25 Закону № 3723 та відповідних рішеннях Кабміну. Умовами отримання такої пенсії є досягнення особою віку, установленого ст. 28 Закону від 09.07.03 р. № 1058-ІV «Про загальнообов‘язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон № 1058), та наявність мінімального страхового стажу для чоловіків – 35 років, для жінок – 30 років.
Розрахунок пенсії має здійснюватися виходячи із суми заробітку, до якого включено всі види оплати праці, з якої було сплачено ЄСВ (п. 4 Порядку призначення пенсії деяким категоріям осіб, затвердженого Постановою № 622, далі – Порядок № 622). Пенсія призначається в розмірі 60 % від вищезгаданої суми заробітку. До розрахунку входитимуть виплати починаючи із травня поточного року за посадою держслужби, яку обіймала особа на день звільнення із держоргану, або за прирівняною посадою.

Жінка працювала бібліотекарем у ВНЗ, а починаючи з червня 2006 року – спеціалістом відділу культури райдержадміністрації. У листопаді поточного року вона досягає пенсійного віку, має загальний стаж роботи понад 37 років. Чи є в неї підстави для одержання пенсії держслужбовця?
Ні, вона не може розраховувати на пенсію держслужбовця з таких причин. Згідно з п. 10 розд. XI Закону № 889 право на пенсію держслужбовця за нормами раніше діючого законодавства мають особи, які станом на 01.05.16 р. мають стаж роботи на держслужбових посадах не менше 10 років та на цю саму дату продовжують обіймати посади держслужбовців. У наведеній ситуації одну з цих умов не дотримано – на 01.05.16 р. жінка не має 10 років спеціального держслужбового стажу. Тож претендувати на пенсію держслужбовця вона не може.

Колишній держслужбовець, який має 14 років стажу роботи на посаді керівника відділу міської держадміністрації, після звільнення з 28.10.16 р. через набуття ним права на пенсію держслужбовця звернувся до відділення Пенсійного фонду за призначенням йому такої пенсії. Починаючи з травня 2016 року складовими його заробітку були: посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років. У жовтні він одержав надбавку за виконання особливо важливої роботи в розмірі 25 % посадового окладу та місячну премію в розмірі 15 % посадового окладу. Чи можна включати до розрахунку для призначення пенсії цій особі всі вищеперелічені виплати, включаючи нараховані та виплачені в жовтні?
Правильним буде розрахунок, здійснений виходячи з виплат, що передують місяцю звернення за призначенням пенсії. Згідно з п. 4 Порядку № 622 посадовий оклад, надбавка за ранг та вислугу років при цьому мають ураховуватись у розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою держслужби. Що стосується інших виплат (за винятком вищезгаданих надбавок та окладу), то в нашій ситуації вони враховуватимуться за період до вересня включно, але не за жовтень.
Якщо б особа звернулася за призначенням пенсії в листопаді 2016 року, то до заробітку для розрахунку пенсії правомірно було б включено як надбавку за виконання особливо важливої роботи, так і премію, виплачені в жовтні цього року.

Жінка, стаж роботи якої на посаді держслужбовця становить 20 років, має намір звернутися за призначенням пенсії в листопаді 2016 року. Протягом травня – жовтня цього року вона щомісячно отримувала премію в розмірі 30 % установленого посадового окладу та надбавку за високі досягнення в праці в розмірі 40 % посадового окладу. У якому розмірі їй буде призначено пенсію, якщо на кінець жовтня поточного року вона обіймає посаду керівника самостійного управління облдержадміністрації?
Для обчислення пенсії використовуватимуться такі вихідні дані:
• посадовий оклад – зважаючи на юрисдикцію держоргану (обласний рівень, 4-та група оплати праці), посадовий оклад керівника самостійного управління становить 6 547 грн.;
• надбавка за ранг (четвертий) – 700 грн. (це випливає з додатків 1, 2, 3 до постанови КМУ від 06.04.16 р. № 292);
• надбавка за вислугу років – 3 273,50 грн. (50 % посадового окладу, див. ст. 52 Закону № 889).
• щомісячна премія – 1 964,10 грн. (6 547 грн. х 30 %);
• надбавка за високі досягнення в праці – 2 618,80 грн. (6 547 грн. х 40 %).
Зауважимо, що надбавка за високі досягнення в праці та щомісячна премія враховуватимуться при розрахунку пенсії у вищенаведених розмірах.
Отже, загальна сума заробітку для обчислення пенсії становить:
6 547,00 грн. + 700,00 грн. + 3 273,50 грн. + 1 964,10 грн. + 2 618,80 грн. = 15 103,40 грн.
Тож пенсію буде призначено в сумі:
15 103,40 грн. х 60 % = 9 062,04 грн.

Колишньому держслужбовцеві призначено пенсію за нормами ст. 37 Закону № 3723 у серпні 2016 року як такому, що має стаж держслужби понад 20 років. Після цього він протягом двох місяців не працював, а з 24.10.16 р. працює в комерційній структурі начальником відділу охорони, про що повідомив орган Пенсійного фонду. Чи продовжується виплата пенсії цій особі?
Так, виплата «держслужбової» пенсії в такій ситуації має продовжуватися, але у зменшеному розмірі. Тобто з 24.10.16 р. особа, як і всі інші працюючі пенсіонери, отримуватиме лише 85 % призначеної пенсії. Таке обмеження не стосується пенсії, розмір якої становить менше 150 % ПМ (прожитковий мінімум) для осіб, які втратили працездатність. Нагадаємо, що розмір такого ПМ становить: у жовтні 2016 року – 1 130 грн., з 01.12.16 р. – 1 208 грн. Тобто обмеження не стосується пенсії, розмір якої в жовтні не перевищує 1 695 грн., а з 01.12.16 р. – 1 812 грн.

Відповіді на інші питання див. у "Баланс-Бюджет" № 44, який виходить з друку 31.10.16 р.

Приєднуйтесь до нашої сторінки та отримуйте новини першими!

Дякую, я вже з вами!