Ваше передплачене видання Читайте on-line

Баланс группа компаній

Бухгалтерія - це любов!

(056) 370-44-25
Замовити дзвінок

Про розмір ЄСВ, ПДФО та військового збору з декретних

March 14, 2016

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДФС У КИЇВСЬКІЙ ОБЛАСТІ
ЛИСТ
від 26.02.2016 р. № 373/14/10-36-17-02

Щодо розміру єдиного соціального внеску, податку з доходів фізичних осіб та військового збору з лікарняних по вагітності та пологах

Головним управлінням ДФС у Київській області розглянуто Вашу заяву щодо розміру єдиного соціального внеску, податку з доходів фізичних осіб та військового збору з лікарняних по вагітності та пологах та повідомляємо наступне.
Відповідно до змін, внесених Законом України від 24.12.2015 № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» (далі – Закон № 909), єдиний внесок, зокрема, для фізичних осіб – підприємців, в тому числі тих, які обрали спрощену систему оподаткування, з 01.01.2016 встановлюється у розмірі 22 відсотки до бази нарахування єдиного внеску.
Згідно з частиною другою статті 9 Закону України від 08.07.2010 № 2464 „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” (далі – Закон № 2464) єдиний соціальний внесок нараховується на підставі бухгалтерських і інших документів, відповідно до яких здійснюється нарахування або який підтверджує нарахування та виплату (доходу), на який нараховується єдиний внесок.
Частиною четвертою статті 9 Закону № 2464 визначено, що нарахування єдиного внеску за попередні періоди (окрім випадків одноразової сплати особою ЄCВ за попередні періоди згідно з договорами про добровільну участь в страхуванні) здійснюється виходячи з розміру єдиного внеску, що діяв на день нарахування (обчислення, визначення) заробітної плати (доходу), на яку нараховується ЄCВ.
Отже, враховуючи викладене, розмір єдиного соціального внеску залежить від того, у якому місяці Вам нарахований дохід (у Вашому випадку лікарняний лист по вагітності та пологах). Якщо дохід нараховано у січні 2016 року за минулі місяці, то незалежно від того, за який місяць здійснюють нарахування, застосовують ставку єдиного внеску у розмірі 22 відсотки. При цьому утримання єдиного внеску не проводяться.
При нарахуванні доходу
 в грудні 2015 року за місяці 2016 року розмір ставки ЄСВ не переглядається і ЄСВ нараховується й утримується за ставками, які діяли у грудні.
Крім того, відповідно до Закону № 909, особи, які отримують допомогу по тимчасовій непрацездатності, перебувають у відпустці у зв’язку з вагітністю і пологами та отримують цю допомогу, виключені з переліку платників єдиного внеску (пункт 11 частини першої статті 4 Закону № 2464 виключено). Тобто, з 1 січня 2016 року єдиний внесок із зазначених виплат не утримується.
Згідно із внесеними змінами, з 01.01.2016 року фізичні особи – підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, виключені із переліку платників, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску (абзац другий частини першої статті 10 Закону № 2464 виключено).
З огляду на викладене, територіальним органом державної фіскальної служби з Вами в односторонньому порядку буде достроково розірвано договір, у зв’язку із виникненням обставин, що не відповідають визначеним Законом № 2464 вимогам до осіб, які мають право брати добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Разом з тим, останнім звітним періодом (місяцем), за який фізичні особи – підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, сплачують єдиний внесок у розмірі та в строки, передбачені Договором, є грудень 2015 року.
При цьому, фізичні особи – підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, подають до фіскальних органів обов’язкову звітність за 2015 рік, відображаючи у звіті про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за формою згідно з додатком 5 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 № 435 (далі – Порядок № 435), ставку відповідно до обраного виду страхування.
Сплачені суми єдиного внеску у разі дострокового розірвання договору поверненню не підлягають, при цьому період, за який сплачено єдиний внесок, враховується до страхового стажу тільки за умови подання звіту (пункт 8 розділу V Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449).
В свою чергу, фізичні особи – підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, з якими розірвано Договори, продовжують сплачувати єдиний внесок на рахунки, що були передбачені такими Договорами.
Додатково повідомляємо, що роз’яснення з даного питання надано листом Державної фіскальної служби України від 17.02.2016 № 5556/7/99-99-17-03-01-17.
Що стосується утримання та сплати податку з доходів фізичних осіб та військового збору повідомляємо наступне.
Відповідно до пп. 292.11.4 п. 292.11 ст. 292 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) до складу доходу платника єдиного податку, визначеного ст. 292 ПКУ, не включаються суми коштів цільового призначення, що надійшли від Пенсійного фонду та інших фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з бюджетів або державних цільових фондів, у тому числі в межах державних або місцевих програм.
Статтею 19 Закону України від 28.12.2014 року № 77-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов’язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці» (далі – Закон № 77) встановлено, що особи, які забезпечують себе роботою самостійно (займаються підприємницькою, адвокатською, нотаріальною, творчою та іншою діяльністю, пов’язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, в тому числі члени творчих спілок, творчі працівники, які не є членами творчих спілок), мають право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги відповідно до цього Закону за умови сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування України згідно із законом.
Одним із видів матеріального забезпечення та соціальних послуг за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності є допомога по вагітності та пологах (ст. 20 Закону № 77).
Згідно п. 1 ст. 25 Закону № 77, допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.
Відповідно до пп. 164.2.1 п. 164.2 ст. 164 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку згідно з умовами трудового договору (контракту).
Враховуючи те, що допомога по тимчасовій непрацездатності у зв’язку із вагітністю та пологами надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу), то сума отриманої допомоги не є доходом від провадження господарської діяльності фізичної особи — підприємця, а отже, оподатковується податком на доходи фізичних осіб на загальних підставах, тобто за ставкою визначеною п. 167.1 ст. 167 ПКУ (18 відсотків).
При цьому, згідно з пп. 168.1.3 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу, якщо окремі види оподатковуваних доходів (прибутків) не підлягають оподаткуванню під час їх нарахування чи виплати, але не є звільненими від оподаткування, платник податку зобов’язаний самостійно включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати річну декларацію з цього податку.
Відповідно до пункту 161 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, об’єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 ПКУ, зокрема загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Виходячи з того, що допомога по тимчасовій непрацездатності у зв’язку із вагітністю та пологами є оподатковуваним доходом, то військовим збором вона також оподатковується.
Ставка військового збору становить 1,5 відсотка від доходів, визначених статтею 163 ПКУ.

Заступник начальника                                                                               О.М. Форосенко

Джерело: http://uteka.ua/ua/publication/O-razmere-ESVNDFL-i-voennogo-sbora-s-dekretny.

Приєднуйтесь до нашої сторінки та отримуйте новини першими!

Дякую, я вже з вами!