Ваше улюблене видання Читайте on-line

Баланс группа компаній

Бухгалтерія - це любов!

(056) 370-44-25
Замовити дзвінок

Про деякі правила проведення індексації. Порада від експерта редакції!

2 жовтня 2015 р.

Сьогодні хочемо нагадати бухгалтерам, які відповідають за нарахування зарплати, деякі правила проведення індексації.

1.  Індексація зарплати проводиться тільки у тому випадку, коли індекс інфляції (індекс споживчих цін) перевищує поріг індексації, установлений на рівні 101 %.
Індекс інфляції за кожний місяць публікується Держслужбою статистики в офіційних виданнях до 10-го числа наступного місяця. Крім того, індекс інфляції щомісяця публікується на сторінках «БАЛАНСУ». Наприклад, індекс інфляції за серпень становив 99,2 % (опублікований у «БАЛАНСІ», 2015, № 74-75, с. 62).  
Важливий нюанс: індекс інфляції для проведення індексації застосовується з наступного місяця після публікації.

2.  Індексації підлягають доходи тільки в межах прожиткового мінімуму, установленого для працездатних осіб. Частина грошових доходів, що перевищує прожитковий мінімум, індексації не підлягає. При цьому, якщо зарплата працівника:  

  • перевищує такий мінімум – її індексують тільки у зазначених межах;  
  • менша від прожиткового мінімуму – індексації підлягає вся сума зарплати.  

З вересня 2015 року прожитковий мінімум для працездатних осіб установлений у розмірі 1 378 грн. Отже, до кінця року максимальний індексований розмір зарплати становитиме 1 378 грн.  

3.  З метою нарахування індексації важливо визначити базовий місяць. Базовим уважається кожний місяць, у якому відбулося підвищення доходу (окладу, ставки) конкретного працівника, причому незалежно від суми такого підвищення.  
Зверніть увагу! У вересні відбулося підвищення мінімальної зарплати до 1 378 грн. Для працівників, у яких оклад установлено на рівні мінімальної зарплати, вересень буде базовим місяцем. Тобто доходи, отримані такими працівниками у вересні, не індексуються.  
Якщо індекс інфляції місяця, що настає за базовим:  

  • перевищить поріг індексації, то його використовують для індексації зарплати за наступний місяць;  
  • не перевищить – тоді індекс для проведення індексації розраховують наростаючим підсумком починаючи з місяця, що настає за базовим. Роблять це шляхом перемножування місячних індексів інфляції. Від результату залежить відповідь на запитання, треба індексувати зарплату чи ще ні. Коли поріг інфляції буде перевищено, тоді й потрібно буде індексувати зарплату.  

4.  На думку органів Мінсоцполітики (лист Мінсоцполітики від 03.10.14 р. № 219/10/136-14), непроведення індексації вважається виплатою зарплати в неповному обсязі. Тому, якщо інспектор з праці встановить такий факт, до посадових осіб і підприємства може бути застосована:  

  • адміністративна відповідальність – у вигляді штрафу в розмірі від 30 до 100 НМДГ (від 510 до 1 700 грн.) на підставі ст. 41 КУпАП;  
  • фінансова відповідальність згідно зі ст. 265 КЗпП – у вигляді штрафу в розмірі трьох мінімальних заробітних плат. З вересня 2015 року це 4 134 грн. (1 378 грн. х 3).  

Нагадаємо, що зведену таблицю індексів інфляції, індекси для визначення компенсації громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати, а також для індексації заробітної плати можна знайти на сайті «БАЛАНСУ» (у Правовій базі в розділі «Оплата праці» в теці «Індексація і компенсація»), а також на сторінках «БАЛАНСУ» в першому номері кожного місяця.

Людмила Артем’єва, 
редактор журналу «БАЛАНС» 

[p2650]

из

Приєднуйтесь до нашої сторінки та отримуйте новини першими!

Дякую, я вже з вами!