Баланс группа компаній

Бухгалтерія - це любов!

(056) 370-44-25
Замовити дзвінок

Оподаткування середнього заробітку мобілізованого працівника: держава не компенсує - як бути роботодавцю

24 лютого 2016 р.

Чи нараховується військовий збір на середній заробіток мобілізованого працівника? І які податки нараховуються, адже з бюджету повертати кошти не будуть?

З 1 січня 2016 року Законом № 911 викладено в новій редакції ч. 3 та 4 ст. 119 КЗпП. Нагадаємо, що саме цими нормами встановлені гарантії мобілізованим працівникам.
Так, основні гарантії залишаються без змін. А саме на термін до завершення особливого періоду або до дня фактичної демобілізації зберігається місце роботи, посада та середній заробіток.
При цьому такі гарантії мобілізованим працівникам поширюються на працівників, які працювали до мобілізації на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування і форми власності та у фізичних осіб - підприємців, у яких вони працювали на час призову. Перераховані гарантії від роботодавця поширюються на працівників, які після демобілізації продовжують військову службу у зв'язку з прийняттям на військову службу за контрактом, але не більше ніж на строк укладеного контракту.
Також мобілізованим працівникам буде здійснюватись виплата грошового забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України відповідно до Закону № 2011.
Зміни відбулися лише щодо джерела фінансування середнього заробітку, який повинен зберігатися за мобілізованими працівниками, а ось нараховувати і виплачувати середній заробіток мобілізованим працівникам роботодавці повинні обов'язково. Тобто зі згаданої вище статті КЗпП видалили норми, які передбачали компенсацію такого середнього заробітку з бюджету.
Це означає, що роботодавців позбавили можливості з 2016 року отримувати компенсацію з бюджету у межах середнього заробітку працівникам, призваним на військову службу в особливий період.
Таким чином, фактично на роботодавців перенесли весь тягар по забезпеченню гарантій працівникам, призваним на військову службу, адже ч. 2 ст. 265 КЗпП передбачено відповідальність у вигляді штрафу в 10 мінімальних зарплат за кожного працівника, щодо якого не забезпечено гарантії, зазначені в ч. 3 та 4 ст. 119 КЗпП.
Обов'язок нараховувати і виплачувати середній заробіток мобілізованим залишилася, але тепер платити такий середній заробіток роботодавцям доведеться з власних коштів.
Ще раз підкреслимо, що новий порядок нарахування та виплати середнього заробітку мобілізованим працівникам за рахунок роботодавця починає застосовуватися з 1 січня 2016 року.

Порядок оподаткування середнього заробітку
Як наслідок, якщо компенсаційні виплати з бюджету роботодавці не будуть отримувати, то і не буде діяти звільнення від оподаткування виплат, нарахованих у межах середнього заробітку мобілізованим працівникам.
Так, починаючи з 1 січня 2016 року не діяти норми щодо неоподаткування середнього заробітку мобілізованим:

  • ПДФО (пп. 165.1.1 ПКУ);
  • Відповідно і військовим збором (пп. 1.2 п. 161 підрозд. 10 розд. XX ПКУ);
  • А також ЄСВ (ч. 7 ст. 7 Закону про ЄСВ *).

* Згідно зі змінами, внесеними Законом № 909, ця норма передбачає ненарахування та неутримання ЄСВ з виплат, що компенсуються з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятих на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації. Тобто не встигла нова редакція норми набрати чинності, як застосовувати її більше ні до чого.

Таким чином, при нарахуванні середнього заробітку мобілізованим працівникам в 2016 році потрібно пам'ятати, що він підлягає нарахуванню "зверху" ЄСВ за ставкою 22 %, утриманню "знизу" ПДФО за ставкою 18 % і військового збору за ставкою 1,5 %.
Відповідно, в обліку нарахований середній заробіток буде відображатися як звичайна нарахована зарплата:

  • нараховано середній заробіток мобілізованому працівникові: Д-т 23, 92, 93, 94, 97 К-т 661;
  • нараховано ЄСВ на середній заробіток: Д-т 23, 92, 93, 94, 97 К-т 651;
  • утримано ПДФО і військовий збір: Д-т 661 К-т 641; 642;
  • сплачено до бюджету нарахований ЄСВ і утриманий ПДФО та військовий збір: Д-т 651; 641; 642 К-т 311;
  • перераховано на картковий рахунок суму середнього заробітку мобілізованому працівникові: Д-т 661 К-т 311.

Джерело: http://uteka.ua/ua/publication/Nalogooblozhenie-srednego-zarabotka-mobilizovannogo-rabotnika-gosudarstvo-ne-kompensiruet-%E2%80%93-kak-byt-rabotodatelyu.

Приєднуйтесь до нашої сторінки та отримуйте новини першими!

Дякую, я вже з вами!