Ваше передплачене видання Читайте on-line

Баланс группа компаній

Бухгалтерія - це любов!

(056) 370-44-25
Замовити дзвінок

Чи можуть підприємці–єдинники першої – третьої груп надавати поворотну фінансову допомогу?

August 21, 2015

Підприємці (платники єдиного податку першої – третьої груп) бажають допомогти один одному, надавши поворотну фінансову допомогу шляхом укладення договору безпроцентної позики. Чи можуть вони здійснити таку операцію без ризику бути звинуваченими в наданні фінансової послуги і позбутися права застосовувати спрощену систему оподаткування?

Чому в цьому випадку виникають побоювання? Тому що підприємцям – єдинникам першої – третьої груп заборонено провадити діяльність у сфері фінансового посередництва. Якщо заборону порушено, підприємець-єдинник буде зобов`язаний перейти на загальну систему оподаткування.
А що таке посередницькі послуги на ринках фінансових послуг? Це діяльність юридичних осіб і підприємців, якщо інше не передбачено законом, яка включає консультування, експертно-інформаційні послуги, роботу з підготовки, укладення і виконання (супроводу) договорів про надання фінансових послуг, інші послуги, визначені законами з питань регулювання окремих ринків фінансових послуг.

Так чи можна розцінювати надання ПФД у вигляді безпроцентної позики як фінансову послугу? Звичайно, ні. Адже за договором безпроцентної позики немає отримання прибутку у вигляді процентів, немає ніякої іншої компенсації за користування коштами. Наприклад, за договором безпроцентної позики підприємець у 2015 році позичив іншому підприємцеві 10 000 грн. У 2016 році йому повернуть 10 000 грн. Проте з огляду на інфляцію підприємець на цю суму зможе придбати менше товару, ніж він придбав би у 2015 році. Як бачите, замість прибутку наявний збиток.
Таким чином, надання ПФД у вигляді безпроцентної позики не є фінансовою послугою в тлумаченні Закону № 2664, оскільки не спрямоване на отримання прибутку або збереження реальної вартості фінансових активів. Отже, підприємець не займається забороненим пп. 6 пп. 291.5.1 ПК видом діяльності. Тобто підприємець – єдинник першої – третьої груп має право надати безпроцентну позику як підприємству, так і іншому підприємцеві, не ризикуючи позбутися права на застосування спрощеної системи оподаткування.

Детальніше див. «Баланс» № 68-69, який виходить з друку 25.08.15 р.

Приєднуйтесь до нашої сторінки та отримуйте новини першими!

Дякую, я вже з вами!