Ваше передплачене видання Читайте on-line

Баланс группа компаній

Бухгалтерія - це любов!

(056) 370-44-25
Замовити дзвінок

Світ майбутнього або коли аграріїв замінять роботи?

February 23, 2016

Кількість земель у світі обмежена, клімат постійно змінюється, а світові ціни на продукцію — мінімальні. Щоб залишатися прибутковими, аграріям доводиться знижувати собівартість продукції, у чому значну роль відіграють інновації.
Цьому і присвятили в 2016 році Британсько-український агробізнес форум, який пройшов під темою «Агробізнес майбутнього: інновації та підвищення ефективності».
І якщо в минулому році експерти щосили засуджували переробку відходів сільгоспвиробництва, альтернативні види палива, використання біомаси, то в цьому році аграрії ділилися власним досвідом входження в світ нових технологій.
«Український агропромисловий сектор має величезний потенціал, який перевищує внутрішні потреби країни. Цей потенціал здатний прискорити розвиток національної економіки та сприятиме її інтеграції в Євросоюз і світову економіку», — вважає тимчасово повірений у справах Посольства великої Британії в Україні Мартін Дей.

Європейський підхід
І Україні є чому повчитися у Великобританії, яка активно розвиває нові технології: вони підвищують продуктивність сільгосптехніки за допомогою it-рішень, використовують лазери для точного внесення пестицидів, а своїх корів довіряють роботам.
«До 2050 р. населення землі досягне, як мінімум 9 млрд людей. Це створює певні виклики для харчової індустрії. До 2050 р. залишилось зібрати всього 34 врожаю. Щоб забезпечити всіх їжею, ми повинні зуміти збільшити виробництво на цілих 65%», — розповідає експерт по точному землеробству з Великобританії Клайв Блекер.

Щоб справиться з такими викликами у сільського господарства є кілька чудових «помічників»:
Точне землеробство
Дистанційне зондування
Технології підвищеної точності внесення добрив та ЗЗР
Авто - і роботические системи
Системи збору та аналізу величезних масивів інформації
Бездротові технології
Нові системи підтримки прийняття рішень та ін.
Прораховуємо ризики

Впроваджувати нові технології — добре, але це має бути ще й економічно ефективно, вважає директор Baker Tilly в Україні Сергій Сизоненко.
«Старий знайомий мені нещодавно сказав: «Слухай, я побачив комбайни – гарні, зелені, хочу купити». Коли я запитав про окупності, а також прораховував він варіант використання найманої техніки, виявилося, що ні», — розповідає експерт.
Отже, при впровадженні інновацій необхідно враховувати деякі рекомендації. Насамперед — визначити основні цілі проекту, розрахувати економічні показники, вивчити технічну сторону питання. Також варто визначити чутливість проекту до зміни різних параметрів, визначити чіткий проектний графік і обов'язково — мати план Б.

Практичне впровадження
Багато агрохолдинги в Україні вже активно зайнялися внедренем it-технологій.
«Астарта — один з найбільш інноваційних агрохолдингів. Ми не номер один у впровадженні інновацій, але входимо в трійку лідерів», — говорить операційний директор компанії Желько Эрцег.
Сьогодні «Астарта» успішно використовує IT-системи аналізу та управління виробничими процесами. Зокрема, довела свою ефективність комплексна система GPS-моніторингу, що дозволяє в режимі реального часу відслідковувати виконання польових робіт, місцезнаходження техніки, контролювати витрату палива і вести автоматизований облік процесів. Крім того, в «Астарта» впроваджується система точного землеробства для підвищення продуктивності кожного окремого поля в обробці. Активно розвиваються системи автоматизованої звітності у тваринництві та контролю за рухом продукції на елеваторах.
«Це, з одного боку, дуже добре, але, з іншого боку, розрахунок глобальності показує нам, що в Україні не всі технології можуть швидко окупиться. Тим більше, що більшість наших колег з агрохолдингів стикаються з іншими фундаментальними проблемами в плані брак техніки, поганої якості засобів захисту рослин. Є багато інших напрямків інвестування, які сьогодні конкурують з впровадженням інновацій», — констатує операційний директор «Астарти».
Українські сільгоспвиробники поки тільки на порозі впровадження інновацій. «Ми вже зробили величезний крок, але якщо подивитися вперед — кінця ще не видно. Ми поки не говоримо про технології big-data, лазерах, ми розуміємо, що це для нас фантастика», — додав він.
З іншого боку, агросектор користується доступними можливостями поліпшити свою діяльність за рахунок інновацій. Наприклад, «Миронівський хлібопродукт» у співпраці з Vodafone Україна впровадив смс-розсилки, які забезпечують миттєве інформування робочих груп про зміни термінів і часу доставки продукції.
«Це вирішило проблему постійної необхідності оперативного контролю за перевезеннями і відвантаженням продукції, щоб уникнути простоїв транспорту і персоналу. А необхідність контролю переміщення транспорту була вирішена за допомогою М2М технології (GSM, CDMA)», — говорить директор департаменту бізнес-ринку Vodafone Україна Леонід Полупан.
Додатковими перевагами користуються аграрії і за рахунок технологій точного землеробства. Адже, за словами голови правління AgrinovaSolutionsLLC Людека Новака, немає значної різниці між засобами захисту рослин. Але є значна різниця в тому, як ми їх робимо.
Його підтримав і директор компанії «Агродар ЛТД» Роман Лещенко: «Саме інноваційні підходи до енергозбереження, використання органічних добрив, впровадження IT-рішень дозволять конкурувати на ринку і формувати додану вартість».

Джерело: http://uteka.ua/ua/publication/Mir-budushhego-ili-kogda-agrariev-zamenyat-roboty.

Приєднуйтесь до нашої сторінки та отримуйте новини першими!

Дякую, я вже з вами!