Баланс группа компаній

Бухгалтерія - це любов!

(056) 370-44-25
Замовити дзвінок

Кредитні парадокси в економіці України

3 березня 2016 р.

Голова правління ВТБ Банку Костянтин Вайсман на банківському форумі CIS bankers розповів про рівень закредитованості української економіки.

Голова правління ВТБ Банку Костянтин Вайсман на банківському форумі CIS bankers розповів про рівень закредитованості української економіки.

Номінальна закредитованность економіки України становить 51% ВВП або 1,0 трлн грн. Це значно нижче рівня західноєвропейських країн і відповідає середньому рівню східноєвропейських країн. При допущенні списання з балансу валютного роздрібного портфеля і 50% корпоративного портфеля рівень проникнення кредитів в економіці знизиться до 25% ВВП. Цей показник буде вже досить низьким. У інших європейських країн діапазон показника від 31% до 125%, в середньому - 64%.

Але тут насправді починаємо мати справу з парадоксом. З одного боку ми бачимо, в роздробі економіка недокредітована. А в корпоративному секторі все навпаки - перекредитована.

Почнемо з роздробу. Показник закредитованості роздробу становить 10% ВВП. У цьому сегменті коефіцієнт може доходити до 70%. Тому я бачу, що як мінімум є потенціал зростання в 2-3 рази. Але основу роздрібного кредитування в інших країнах становить іпотека. І, це жахливо, що в Україні її немає. Вся іпотека закінчилася в кризу 2008 року. Коли можна було брати кредит по умовно низькими ставками, доступним для населення у валюті. Коли я приїхав в Україну, для мене було дивно, що заборонили валютну іпотеку.

З одного боку валютне кредитування несе ризик. Але в той же час валюта - це довгий ресурс і ставки по ній низькі. Якщо національна валюта досить стабільна і довгий ресурс відсутній, то валютна іпотека може мати місце. Але вийшло, то, що вийшло.

У 2012-2013 роках, коли кредитування відновлювалося після кризи 2008 року, ставки по іпотеці опустилися до 14% річних. Але все одно це було багато. 12% річних це той мінімальний рівень, на якому починається іпотека. Тому, напевно, про іпотеку кілька років нам варто тільки мріяти.

Споживчі кредити мають хороший потенціал зростання. За два останні роки загальний обсяг споживчих кредитів знизився на 36%. Близько восьми місяців назад почалося зростання по обсягів видані споживчих кредитів в середньому на 8-10% на місяць. Профіль ризику за такими позиками досить непоганий, а ставки трохи підняли. Незважаючи на дороге фондування цей бізнес зараз має значну привабливість як в мережах, так і споживче кредитування, кредитні карти.

Якщо ми говоримо про кредитування бізнесу, то тут картина абсолютно протилежна. Номінальна заборгованість компаній становить 788 млрд грн або 41% ВВП. Це вище всіх європейських країн. Тому в корпоративному сегменті у нас дуже високий рівень перекредитування.

Всі кредити носять довгостроковий характер, ставки по них необхідних знань і кредитне навантаження на позичальника відповідно також велика. Для будь-якого корпоративного позичальника буде досить складно обслуговувати цей борг.

Сама високий перекредитування спостерігається в будівельній галузі. Так високий рівень в машинобудуванні, промисловості і в торгівлі. Через погіршення кон'юнктури ринку кредитування традиційних для України галузей: машинобудування і металургія - це дуже небезпечно.

Зараз банки обходять стороною валютних позик для бізнесу. Але все одно поступово ринок буде повертатися до валютного кредитування експортерів мають валютну виручку. Але, тим не менше, кредитування великих компаній буде дуже сильно утруднено.

І тому перший висновок, який напрошується - це відсутність кредитування корпоративного сектора в найближчий рік. Але це не так. Воно буде, але дуже селективно. В основному кредити будуть видаватися середньому бізнесу.

Які передумови потрібні, щоб відновилося кредитування. По-перше - це зниження інфляції і ставок. І хоча прогноз інфляції на цей рік обчислюватися двозначними цифрами (12-19%), але загальний тренд іде на зниження. З серпня минулого року почався перелом у падінні депозитів. Ми побачили зростання по гривневих депозитах. За валюті ми росту так і не побачили. Але хоча б відбулася стабілізація. Тому ми сподіваємося на зниження ставок.

Джерело: http://uteka.ua/ua/publication/Kreditnye-paradoksy-v-ekonomike-Ukrainy.

Приєднуйтесь до нашої сторінки та отримуйте новини першими!

Дякую, я вже з вами!