Баланс группа компаній

Бухгалтерія - це любов!

(056) 370-44-25
Замовити дзвінок

Як розрахувати відпусткові, якщо в розрахунковому періоді співробітниця знаходилася у відпустці для догляду за дитиною?

18 травня 2017 р.

Працівниця перебуває в трудових відносинах із роботодавцем із 2001 року. Вона 11 березня 2017 року вийшла з відпустки для догляду за дитиною до 3 років. Їй була нарахована зарплата: за частину березня – 3 000 грн, за квітень – 4 400 грн. За період березень – квітень 2017 року відпустки без збереження заробітної плати цій працівниці не надавалися. У травні 2017 року вона йде в чергову щорічну відпустку строком на 5 календарних днів (далі – к. д.). Як розрахувати їй відпусткові?

Час, протягом якого працівники згідно з діючим законодавством або з інших поважних причин не працювали і за ними не зберігався заробіток або зберігався частково, виключається з розрахункового періоду (абзац шостий п. 2 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100, далі – Порядок № 100).
Таким чином, календарні дні розрахункового періоду, які припадають на період відпустки для догляду за дитиною до 3 (6) років, повинні бути виключені із загальної кількості календарних днів, що беруть участь у розрахунку середньої зарплати.
Періодом для розрахунку середньої зарплати в даному випадку буде травень 2016-го – квітень 2017 року.
До березня 2017 року в працівниці не було доходу у вигляді зарплати, тому при розрахунку середнього заробітку необхідно нараховану зар­плату за березень – квітень 2017 року в розмірі 7 400 грн., поділити на 50 к. д. (21 к. д. – за березень 2017-го і 29 к. д. – за квітень 2017-го). Отриманий результат треба помножити на кількість днів відпустки:

· розмір середньої зарплати:

7 400 грн. : 50 к. д. = 148 грн/к. д.;

· сума відпусткових:

148 грн/к. д. х 5 к. д. = 740 грн.

Крім того, важливо пам'ятати, що період відпустки для догляду за дитиною до 3 (6) років не впливає на стаж роботи, що дає право на щорічну відпустку (п. 3, 4 ст. 9 Закону від 15.11.96 р. № 504/96-ВР, далі – Закон № 504).
Це означає, що при визначенні кількості календарних днів відпустки, на які може претендувати співробітниця (або співробітник, оскільки в такій відпустці може перебувати і батько дитини), необхідно від загальної кількості календарних днів, за які визначаємо належні дні відпустки, відняти не тільки дні свят, відпусток без збереження зарплати (у межах норм, установлених діючим законодавством), але й кількість календарних днів відпустки для догляду за дитиною до 3 (6) років.

Приклад

Припустимо, що перед виходом у декрет працівниця могла претендувати на 7 днів щорічної відпустки. Із 01.01.14 р. по 06.05.14 р. вона перебувала у відпустці по вагітності та пологах, а з 07.05.14 р., – у відпустці для догляду за дитиною до 3 років. Стала до роботи 11.03.17 р. Визначимо, на скільки днів відпустки має право претендувати співробітниця на момент її виходу з відпустки для догляду за дитиною до 3 років.

На період декретної відпустки за робітницею зберігалося місце роботи (посада) і виплачувалася допомога з державного соціального страхування. Значить, такий період входить у стаж роботи, що дає право на відпустку. І ми вже сказали, що відпустки для догляду за дитиною до 3 (6) років не впливають на стаж роботи, що дає право на відпустку.
Відповідно, кадровику необхідно розрахувати кількість днів відпустки тільки за період знаходження співробітниці у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами. І отриманий результат додати до вже зароблених раніше 7 днів відпустки.
Таким чином, на момент виходу працівниці з відпустки для догляду за дитиною до 3 років вона може претендувати на 15 днів щорічної відпустки:

120 к. д. : 355 к. д. х 24 к. д. + 7 к. д. = 15 к. д.


Джерело: "Баланс" № 40-41, який виходить з друку 22.05.17 р.

Приєднуйтесь до нашої сторінки та отримуйте новини першими!

Дякую, я вже з вами!