Баланс группа компаній

Бухгалтерія - це любов!

(056) 370-44-25
Замовити дзвінок

Як правильно відзвітувати податківцям, щоб уникнути перевірки

1 квітня 2016 р.

Експерти проаналізували досвід з трансфертного ціноутворення.
У 2015 р. законодавство про трансфертне ціноутворення зазнало ряд змін. Податківці і правознавці роз'яснили найбільш типові питання, які можуть виникнути при здачі звітності до 1 травня 2016 р. "Важливо пам'ятати, що закон № 609, який набрав чинності 13 серпня 2015 року передбачає, що його дія поширюється на весь звітний період, тобто 2015 рік", — повідомив начальник управління методології податку на прибуток підприємств департаменту методологічної роботи з питань оподаткування Державної фіскальної служби Олексій Задорожний.

Що змінилося
Зокрема, були змінені критерії контрольованих операцій. Їх кілька, і операції потрапляють під контроль ТЦУ, тільки якщо вони відповідають всім критеріям відразу. Нагадаємо, контроль трансфертного ціноутворення стосується компаній, чий річний дохід (без непрямих податків) більше 50 млн грн (раніше було 20 млн грн). Тобто, це великий і середній бізнес. Дохід визначається за правилами бухобліку.
Друга умова — ТЦУ застосовується тільки до зовнішньоекономічними операціями (раніше це стосувалося і деяких угод між резидентами України). Ці операції також мають свій вартісний критерій — тепер 5 млн грн за рік (теж без урахування непрямих податків) замість 1 млн грн. Йдеться про загальну суму угод з конкретним нерезидентом, перевищення якої робить операцію контрольованою.
Третій критерій пов'язаний зі статусом контрагента за кордоном. Їх може бути три види: пов'язані з компанією особи; компанії в офшорах; компанії-посередники або комісіонери.
У розумінні Податкового кодексу пов'язана особа — це не тільки участь української компанії в його капіталі, але й кредитна залежність материнської компанії від нерезидента. Тепер компанії визнаються пов'язаними, якщо сума залучених кредитів і позик від нерезидента в 3,5 рази перевищує капіталу української компанії (для банків — в 10 разів).
Є свої тонкощі і у визначенні нерезидентів у низькоподатковій юрисдикції (офшорі). Їх перелік затверджує Кабмін. "Проблема в тому, що цей перелік змінюється досить часто. Наприклад, Австрія була з квітня по серпень у цьому переліку, а угоди з нерезидентом йшли весь рік", — пояснює Олексій Задорожний. За його словами, потрібно вважати тільки обсяг угод, укладених в період, коли країна значилася в офшорі.

Як перевіряють і карають
Партнер, керівник групи трансфертного ціноутворення КПМГ в Україні Костянтин Карпушин розповів, що запити щодо ТЦУ від податківців вже далеко не поодинокі. "На кінець минулого року було близько 60-70 запитів на отримання документації. Деякі запити перейшли до перевірки ціноутворення. Є вже і перші акти. Я особисто бачив акт на 40 млн грн податкових донарахувань. Він зараз оскаржується", — говорить представник KPMG в Україні.
Тому, від того, наскільки якісно підготовлена документація, залежить успіх у справі захисту підприємством своїх інтересів у суді.
"Це як шахова партія, тільки перед її початком фігури розставляєте ви самі. Якщо ваш звіт — це дві сторінки, де сказано, що ваші ціни відповідають ринковим, це може тільки роздратувати податківців і ніяк не допоможе захиститися в разі перевірки", — пояснює Карпушин.
Представник ГФС повідомив, що перевірки майже завершені і є вже перші рішення. Покарання передбачено за неподання звіту за ТЦУ, так і за не включення в нього яких-небудь операцій. Штрафи в цьому році також зросли. Наприклад, за неподання звіту або запізнення зі здачею звітності загрожує покарання у розмірі 300 мінзарплати (зараз 413,4 тис. грн, а з 1 травня 435 тис. грн) замість колишніх 100 мінзарплат.
"Штраф за незадекларовані контрольовані операції навпаки зменшено з 5% до 1% від суми таких операцій. Гранична сума штрафу обмежена 300 мінімальними зарплатами", — пояснив Олексій Задорожний.
Після подання звіту до платника може прийти запит на подачу документації, що підтверджує дані звіту. За неподання такої документації розмір штрафу залишився колишнім 3% від суми операцій, по яких документація не подана. Але обмеження суми штрафу інше — 200 мінімальних зарплат.
"Важливо пам'ятати, що в Податковий кодекс повернули норму, за якої сплата штрафу не звільняє платника від обов'язку подати звіт або документацію", — нагадують в ГФС.
Форма звіту також зазнала деяких змін, її новий вигляд затверджено наказом Мінфіну під №8 у цьому році. Вона вже оцифрована і може подаватися в електронному вигляді. "Ми настійно рекомендуємо користуватися саме цією електронною формою", — говорить Олексій Задорожний.

Що важливо знати
Звіт про контрольованої операції — технічна процедура, з якої тільки починаються можливі проблеми підприємства. Порівняно з виникаючими ризиками штраф за неподання звітності може бути зовсім невеликим. Як зазначає старший менеджер групи трансфертного ціноутворення KPMG в Україні Володимир Чижиков, після появи інтересу податківців до операцій з трансфертного ціноутворення, майже напевно стануть перевіряти і за іншими податками.
При цьому компанії недооцінюють ці ризики. Наприклад, часто форвардні контракти є такими лише на папері, але не за своєю економічною суттю (наприклад, не відповідають принципам GAFTA – Міжнародної асоціації торгівлі зерном і кормами). Або операції відбуваються з контрагентами, яким не властива така діяльність або вони не мають потрібних активів, щоб її проводити.
Але в справі контролю ТЦУ суть операції превалює над її оформленням. "Це те, що можна прочитати між рядків ст. 39 НК. Часто компанії забувають, що дата переходу прав власності — це не дата вантажної митної декларації. Перехід такого права повинен відповідати правилам Інкотермс. Часто виникають непорозуміння, якщо операція фактично пройшла, наприклад, в 2015 р., а документальне оформлення угоди відбулося в 2016 р. Податківці можуть звинуватити в неповному наданні інформації", — пояснює Володимир Чижиков.
Тому він радить провести аналіз структур, моделей ціноутворення і бізнес-процесів. Перевірити підхід до ціноутворення. Виявити і оцінити ризики. Внести зміни і налаштувати контроль за оформленням угод так, щоб у податківців виникало якомога менше запитань.

Джерело: http://uteka.ua/ua/publication/Kak-pravilno-otchitatsya-nalogovikam-chtoby-izbezhat-proverki.

Приєднуйтесь до нашої сторінки та отримуйте новини першими!

Дякую, я вже з вами!