Баланс группа компаній

Бухгалтерія - це любов!

(056) 370-44-25
Замовити дзвінок

Як оподатковувати дохід, отриманий фізособою в разі відчуження майнового паю?

12 травня 2016 р.

Як оподатковувати дохід, який виплачується фізичній особі при укладанні з нею договору про відчуження майнового паю.

Відповідно до пп. 165.1.40 Податкового кодексу (далі – ПК) до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума доходу, отриманого ним унаслідок відчуження акцій (інших корпоративних прав), одержаних ним у власність у процесі приватизації в обмін на приватизаційні компенсаційні сертифікати, безпосередньо отримані ним як компенсація суми його внеску до установ Ощадного банку СРСР або до установ державного страхування СРСР, або в обмін на приватизаційні сертифікати, отримані ним відповідно до закону, а також сума доходу, отриманого таким платником податку внаслідок відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення, земельних часток (паїв) за нормами безоплатної передачі, визначеними ст. 121 Земельного кодексу (далi – ЗК) залежно від їх призначення, та майнових паїв, безпосередньо отриманих ним у власність у процесі приватизації.

Зверніть увагу, що умовою неоподаткування доходу, який виплачується особі при продажу майнового сертифіката (який, як ми вже з’ясували в попередніх консультаціях, є документом, що підтверджує право власності на майновий пай), є отримання майнового паю у власність у процесі приватизації та відчуження сертифіката безпосередньо власником паю.

Зазначена норма застосовується як до доходу, який отримується від податкових агентів, так і до доходу, який отримується від інших фізосіб.

Зауважимо, що відчужуватися може саме майновий пай, а не майновий сертифікат. Майновий сертифікат не є цінним папером відповідно до законодавства, оскільки він не засвідчує взаємовідносин між особою, яка його випустила (місцевою радою) та його власником, не передбачає виплати доходу та, що головне, його не включено до переліку видів цінних паперів, що використовуються в Україні. Таким чином, придбання свідоцтв (майнових сертифікатів) по аналогії з акціями – незаконне.

Якщо відчуження майнового паю здійснюється фізособою, яка отримала його у власність не в процесі приватизації, дохід від такого продажу оподатковуватиметься на загальних підставах як дохід від продажу майна. Причому дохід оподатковуватиметься незалежно від того, хто відчужує майновий пай: спадкоємець чи особа, яка набула право власності на пай іншим шляхом.

У разі якщо майновий пай представлено як нерухомість, дохід від його відчуження підлягає оподаткуванню в порядку, визначеному в ст. 172 ПК, а якщо майновий пай є рухомим майном, – у ст. 173 ПК.

Нагадаємо, що відповідно до п. 172.1 ПК дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об'єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної ст. 121 ЗК залежно від її призначення, та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується. Умова щодо перебування такого майна у власності платника податку понад три роки не поширюється на майно, отримане таким платником у спадщину. Доходи від відчуження більше ніж одного із зазначених або інших об’єктів нерухомості підлягають оподаткуванню.

Що стосується рухомого майна, то дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року одного з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, не підлягає оподаткуванню. Доходи від продажу більше ніж одного із зазначених або іншого рухомого майна підлягають оподаткуванню.

Ставка податку, яка застосовується податковим агентом при виплаті таких видів доходів (від продажу нерухомого та/або рухомого майна), визначена в п. 167.2 ПК і становить 5 %.

Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в ст. 167 ПК (пп. 168.1.1 ПК). Згідно з пп. 168.1.2 ПК податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом.

Якщо майновий пай отримано не в процесі приватизації і він відчужується фізичною особою на користь іншої фізособи, то такий дохід включається до складу загального річного оподатковуваного доходу (пп. 164.2.4 ПК) такого відчужувача, який після закінчення року зобов’язаний не пізніше 1 травня подати податкову декларацію про майновий стан і доходи, самостійно нарахувати та сплатити відповідні суми податку не пізніше ніж до 1 серпня року, що настає за звітним. 

Джерело: «БАЛАНС-АГРО», 2016, № 18-19.

Приєднуйтесь до нашої сторінки та отримуйте новини першими!

Дякую, я вже з вами!