Баланс группа компаній

Бухгалтерія - це любов!

(056) 370-44-25
Замовити дзвінок

Як уникнути фінансової безграмотності

26 лютого 2016 р.

Зверніть увагу на найпоширеніші помилки фінансово неосвіченої людини та уникайте їх!

1. Переплачувати з-за любові до акцій і знижок
Привабливі слова "акція", "розпродаж" і "знижка" збільшують обсяги продажів і прибуток компаній, а не допомагають економити покупцям. Згідно з даними аналітичних агентств, компанії-виробники одягу мас-сегмента витрачають на рекламу і маркетинг від 6 % прибутку — сотні мільйонів євро в рік. Ми так добре піддаємося впливу слова "знижка", що покриваємо ці витрати з власного гаманця і приносимо додатковий прибуток виробникам і продавцям.
Показовий приклад — використання прийомів, що змушують нас купити більше: "четверта річ в подарунок", "отримай -20% на наступну покупку" та інші. Але ось тільки мало хто звертає увагу, що така знижка найчастіше поширюється на купівлю товарів "тільки з нової колекції" або "на суму не менш Х грн". "Жонглювання" шрифтами і гаслами часом блискавично діє на покупців, які перебувають у стані ейфорії від уявної економії. І ми виходимо з магазинів з непотрібними покупками, залишаючи там потрібні нам гроші.
Ще один приклад — традиція "чорної п'ятниці", яка прийшла зі США в Україну —традиція знижок перед Різдвом. Але якщо з Штатах продавці влаштовують знижки до 90%, то в Україні це обман — вони спеціально завищують ціни на 30-50% і вішають ярлики "знижка". Тільки от знижка в 50% від ціни, завищеною на 50%, непорівнянна з цим зменшенням ціни а Заході.

2. Втрачати гроші на конвертації валют, розраховуючись банківської картою
Скарги на брак грошей або скасування платежів при розрахунку в інших країнах трапляються із-за того, що ми не розуміємо, як діє механізм оплати.
Для платіжної системи Visa основна валюта — американський долар. Це означає, що операції, пов'язані з конвертацією валют, будуть проходити через долар. Для платіжної системи MasterCard основна валюта — долар і євро.
Будь-яка банківська карта — це ще не рахунок, а ключ до рахунку. Рахунок може бути або в національній валюті або в доларах, або в євро. Є й мультивалютні картки, але рахунки на них все одно різні. При нестачі євро продавець спише гроші з гривневого рахунку і навпаки, але вже з конвертацією. Конвертація відбувається за курсом банку на момент здійснення операції.
Крім звичайної конвертації, банки накладають додатковий відсоток на конверсію платіжних систем. Це так звана Enter Bank Fee. Банк сам визначає відсоток, зазвичай це 0 до 5%.
Розглянемо декілька типових ситуацій:
Рахунок UAH/купівля EUR. При оплаті карткою Visa буде подвійна конвертація: UAH > USD > EUR, а при оплаті MasterCard тільки одна: UAH > EUR.
Рахунок EUR /купівля EUR. При оплаті карткою Visa буде подвійна конвертація: EUR > USD > EUR, а при оплаті MasterCard конвертації не буде.
Рахунок USD /купівля USD. При оплаті карткою Visa конвертації не буде, а при оплаті MasterCard буде потрійна конвертація: USD > EUR > USD.
Рахунок UAH /купівля GBP (або будь-якій іншій валюті, крім UAH, USD , EUR). При оплаті карткою Visa буде подвійне або навіть потрійне конвертація: UAH > USD > EUR > GBP чи UAH > USD > GBP, а при платі MasterCard — тільки подвійна: UAH > EUR > GBP
Кожна конвертація коштує грошей, тому запам'ятайте, що в єврозоні краще використовувати MasterCard, у США — Visa, в Україні користуємося будь платіжною системою.

3. Купувати в кредит товари, які не допомагають нам заробляти
Сенс купівлі — її корисність. Якщо річ не просто піднімає настрій, а допомагає, то вона необхідна. Купити дорогий мобільний телефон в розстрочку, якщо щомісячні платежі дорівнюють бюджету на харчування — дурість. Кредит на авто, яке ти будеш використовувати для бізнесу — хороша мета кредиту
Брати експрес-кредити під величезні відсотки
Якщо звичайний кредит все-таки може бути корисним, то експрес-кредити не вирішують проблеми, а посилюють їх.
Дрібні кредити, до 100 тисяч гривень, дають під високий відсоток — 2-2,5% на добу, на короткий термін — 3-4 тижні. Якщо порахувати річну ставку, то вона іноді досягає 700%! На такі умови людина йде тільки в самих крайніх випадках. Часто частка "поганих" кредитів постійно зростає — позичальник змушений брати новий кредит на погашення раніше узятих. І кожен наступний буде з гіршими умовами.
Ну а поки ринок влаштований таким чином, то за всі прострочені кредити платять добросовісні платники.

4. Вибирати депозитну програму в банку, орієнтуючись на розмір процентної ставки
У п'яти найбільших українських банках вам запропонують на вибір більше 40 варіантів розміщення коштів. Тому люди губляться і вибирають неправильний депозит.
Які є варіанти вкладів?
Депозити бувають "термінові" — у них є дата закінчення строку розміщення вкладу, і безстрокові — до запитання — гроші ви можете зняти в будь-яку секунду. Існують три варіанти виплати відсотків: щомісячно, щомісячно з капіталізацією, коли відсотки будуть додаватися до вкладу, і ви будете отримувати відсотки на відсотки", і в кінці терміну.Банк також підносить можливість поповнення вкладу як вигідне умова.
Який депозит вибрати?
Щоб це зрозуміти, треба знати, як працює банк. Якщо спростити, банк купує гроші, в основному у населення, і продає їх бізнесу.
Якщо ви принесли банку Х гривень на А днів, то він з великою часткою ймовірності ці гривень видасть у вигляді кредиту на А днів комусь ще. Коли вкладників багато, терміни і суми депозитів накладаються один на одного, і банк бачить загальну картину — скільки яких по довжині грошей у нього в розпорядженні. Так він розуміє, на які терміни може кредитувати з мінімальним ризиком. Суть всього цього дає нам розуміння, що найдорожчим — тому що найнадійнішим — для банку буде внесок, термін закінчення якого фіксований. Можливість поповнювати вклад ви можете замінити для себе відкриттям нових вкладів на конкретний строк.
Для вкладника найбільш безризиковим буде вклад з можливістю зняти гроші в будь-який момент, умови якого передбачають, що відсотки будуть перераховуватися на той же рахунок, де розміщений вклад.

5. Платити декільком операторам мобільного зв'язку одночасно, хоча достатньо
У одного користувача зазвичай кілька телефонів або сім-карт, але це рідко пов'язане з реальною необхідністю розмежувати домашні і робочі дзвінки. Найчастіше ми так робимо з-за бажання економити, адже дзвінки всередині мережі безкоштовні. Абонплату, правда, потрібно платити за обидва пакети, але на це вже мало хто звертає увагу. Зате оператор дає ще і безкоштовні СМС! Це ж здорово!
Щоб зрозуміти, скільки номерів вам потрібно, слід проаналізувати дзвінки, смс та інтернет-активність, зрозуміти, чи дійсно два номери економлять гроші. Може статися, що один номер покриває ваші потреби — ви даремно витрачаєте гроші на другий. Щоб отримати цю інформацію, зверніться до контакт–центру або в особистий кабінет на сайті оператора. Аналіз займе не більше години. 2-3 графіка дадуть розуміння того, наскільки ефективний кожен з телефонних номерів, можна відмовитися від одного.
Зараз тарифи у різних операторів мало відрізняються, різниця тільки в обсязі послуг, що відбивається на ціні пакета. Важливо зрозуміти, абонентам якої мережі ви дзвоніть частіше і як актуальний для вас ліміт використання 3G.

6. Сліпо довіряти лоукостам — вони не завжди дешевше
Лоукости допомагають економити, але до них варто ставитися обережно: буває, вартість перельоту бюджетної компанією не відрізняється від перельоту "звичайної" за рахунок додаткових витрат.
Ось приклад. Ви запланували поїздку в Гамбург. Вартість перельоту компанією-лоукостером з Києва становить 83 євро. З Любека, містечка під Гамбургом, де знаходиться аеропорт лоукостера, в Гамбург їде автобус — 3,5 євро, а потім поїзд — 6 євро. Поїздка обійдеться в 92,5 євро. Вартість перельоту "звичайної" авіакомпанії Київ-Гамбург на ці ж дати — 101 євро. Економія — 8,5 євро. Але це уявна економія. Ви витратите близько години на те, щоб дістатися з аеропорту до залізничного вокзалу Любека, там доведеться чекати електричку, поїсти і ще три години їхати в поїзді. Виходить, ви втратили половину робочого дня. З'являється "бонусна" можливість подивитися ще і Любек, але у вас буде на це час? А якщо літак прилітає вночі? Потрібно здати багаж, походити по порожніх вулицях центру міста і повернутися на вокзал, щоб продовжити поїздку. Сумнівне задоволення, якщо ви не студент або нещадний романтик, який "живе" подорожами. Сумнівна економія.
Схожа ситуація і якщо вам пропонують поїздку в Європу, спочатку на поїзді до Львова, а далі на автобусі. Час, витрачений у дорозі, витрати на харчування, некомфортна поїздка не окупаються уявній економією, до якої в дорозі додадуться додаткові витрати.

7. Купувати про запас всього і побільше
Домогосподарки купують продукти на місяць, вважаючи себе економними, але половина потім не стежить за тим, як довго зберігаються товари. Ми забуваємо, що зберігається вдома, купуємо нове, а потім розуміємо, що вже купили це раніше. Плюс дуже дешеві товари здатні зіпсувати здоров'я рідним — часто дешевше значить гіршої якості. Та й тчобы зберігати запаси, потрібно місце. Це ж правило поширюється і на покупку дитячого одягу "на виріст".
Якщо ви чітко розумієте витрата того або іншого продукту в тиждень/місяць, можете створити будинку невеличкий запас, але на строк не більше 2-3 місяців. Якщо у вашій родині не прийнято їсти каші, то купити 5 кілограм круп — не ефективний спосіб протистояти інфляції, а зайва трата сотні гривень.

Джерело: http://uteka.ua/ua/publication/Kak-izbezhat-finansovoj-bezgramotnosti.

Приєднуйтесь до нашої сторінки та отримуйте новини першими!

Дякую, я вже з вами!