Баланс группа компаній

Бухгалтерія - це любов!

(056) 370-44-25
Замовити дзвінок

Як індексувати зарплату відрядженим працівникам?

4 грудня 2015 р.

Працівники нашого підприємства часто їздять у відрядження. Як їм індексувати зарплату в місяці відрядження: включати оплату праці за час відрядження до індексованої суми чи не включати?

Відповідь на це запитання залежить від того, як оплачувався час відрядження: виходячи зі «звичайної» зарплати чи із середньої. У першому випадку сума оплати праці за час відрядження включається до складу індексованої зарплати, а в другому – ні.

Пояснимо докладніше, чому це так.

1. Оплата часу відрядження. Згідно зі ст. 121 КЗпП оплата праці відрядженого працівника здійснюється відповідно до умови трудового або колективного договору і при цьому розмір такої оплати не може бути нижче від середнього заробітку. Тобто час відрядження оплачується:

·          або виходячи з фактичного одноденного заробітку працівника (розраховується згідно з тарифною ставкою (окладом) плюс доплати, премії та індексація за цей місяць);

·          або виходячи із середньоденного заробітку за два останні місяці.

Ці дві величини треба розрахувати, порівняти і вибрати з них більшу, на підставі якої й оплачувати час відрядження.

2. Індексація в місяці відрядження. Якщо час відрядження оплачується виходячи з фактичного одноденного заробітку, то індексація проводиться як завжди, тобто індексується сума зарплати (включаючи оплату часу відрядження) у межах прожиткового мінімуму – 1 378 грн.

Якщо час відрядження оплачується за середнім заробітком, тоді ця оплата до розрахунку індексації не включається. Адже суми, розраховані виходячи із середнього заробітку, не індексуються (п. 3 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 17.07.03 р. № 1078, далі – Порядок № 1078).

Але це не все. У місяці відрядження індексація зарплати розраховується як для неповністю відпрацьованого місяця – згідно з абзацом сьомим п. 4 Порядку № 1078. А саме: сума індексації визначається з розрахунку повного робочого часу, а виплачується – пропорційно до відпрацьованого часу. Пояснимо на числовому прикладі.

Приклад

Оклад працівника – 1 500 грн. У листопаді він був у відрядженні 12 робочих днів, і цей час йому оплатили:

·          варіант 1: виходячи з фактичного одноденного заробітку. Усього зарплата за листопад, включаючи оплату часу відрядження, становить 1 500 грн.;

·          варіант 2: виходячи із середньоденного заробітку. При цьому зарплата в листопаді становить: за 9 робочих днів – 643 грн, за 12 днів відрядження – 900 грн. Усього – 1 543 грн.

Базовий місяць для проведення індексації – грудень 2014 року. Необхідно розрахувати суму індексації за листопад.

Варіант 1. Сума індексації становитиме:

1 378 грн. х 40,1 : 100 = 552,58 грн.,

де 40,1 % – індекс для проведення індексації в листопаді 2015 року.

Варіант 2. Сума індексації становитиме (виплачується пропорційно до відпрацьованих робочих днів):

552,58 грн. : 21 р. д. х 9 р. д. =
= 236,82 грн.,

де 21 р. д. – кількість робочих днів у листопаді.

За матеріалами журналу „БАЛАНС” від 07.12.15 р. № 100.

Приєднуйтесь до нашої сторінки та отримуйте новини першими!

Дякую, я вже з вами!