Ваше передплачене видання Читайте on-line

Баланс группа компаній

Бухгалтерія - це любов!

(056) 370-44-25
Замовити дзвінок

Де в Україні найбільші зарплати: інфографіка та тенденції

March 28, 2016

Знизивши ставку Єдиного соціального внеску (ЄСВ) до 22 %, в уряді очікують, що бізнес підніме зарплати і зменшить частку виплат "в конвертах". Влада розраховує, що з часом почнеться зростання фонду оплати праці, а отже відбудеться збільшення відрахувань до Пенсійного фонду. До цього моменту дефіцит ПФ буде покриватися за рахунок держбюджету. У деяких компаніях підтверджують підвищення окладів вже в цьому році. Але лише частково пов'язують це рішення зі зниженням податкового навантаження. Перш за все, зарплати виростуть в компаніях з іноземними інвестиціями, а також в секторі телекомунікацій та сільського господарства. А ось в промисловості справи йдуть не кращим чином.
На засіданні Кабінету міністрів 23 березня прем'єр-міністр Арсеній Яценюк закликав бізнес підвищити зарплати персоналу і вивести фонд оплати праці з "тіні". Прем'єр нагадав, що з 1 січня поточного року була знижена ставка ЄСВ до 22 % з 36,76-49,7 %. Отже, вважає Яценюк, бізнес отримав додаткові кошти для підвищення окладів своїм працівникам.
За оцінками експерта "реанімаційному пакету реформ" Іллі Несходовського, загальні витрати на оплату праці у підприємств знизилися на 10,8 % (при мінімальній ставці ЄСВ 36,76 %), і на 18,5 % (при максимальній ставці 49,7 %) .
Надходження від ЄСВ - це один з основних джерел наповнення Пенсійного фонду (ПФ). Знизивши соцвнесок, в Кабміні змушені були закласти в держбюджеті понад 144 млрд грн для компенсації ПФ. У січні-лютому в порівнянні з аналогічним періодом минулого року, надходження з ЄСВ знизилися на 6 млрд грн - до 19,8 млрд грн, повідомили в Державній фіскальної службі. Хоча плановий показник на цій період був навіть перевиконано на кілька відсотків.
У Кабміні дають зрозуміти, що від дій бізнесу буде залежати збереження поточних ставок ЄСВ. Нещодавно міністр соціальної політики Павло Розенко заявив, що ставки можуть переглянути, якщо компанії не будуть створювати нові робочі місця і підвищувати зарплати. Залишати дірку в бюджеті Пенсійного фонду на рівні 150 млрд грн уряд не ризикне, впевнений Розенко.
У підприємців дещо інший погляд на цю ситуацію. За словами директора департаменту соціальної політики Федерації роботодавців України (ФРУ) Юрія Кузового, зниження ставки ЄСВ зовсім не означає, що у компаній відразу ж з'явилися додаткові гроші. Швидше, вдасться скоротити витрати в майбутньому. До того ж, в минулому році бізнес, відповідаючи ряду умов, і так мав можливість платити ЄСВ із застосуванням коефіцієнта 0,4, роз'яснив Юрій Кузовой. А з 2016 року повинен був застосовуватися коефіцієнт 0,6. Тобто, ставки в будь-якому випадку були б нижчими, ніж діючі до 1 січня. Скажімо, при ставці 36,76 %, застосовуючи коефіцієнт 0,6, в результаті довелося б платити за ставкою трохи більше 22 %, а при максимальній ставці 49,7 % коефіцієнт дозволив би платити за ставкою менше 30 %. Отже, компанії припускали, що витрати на фонд оплати праці і так знизяться.
"В фінансові плани нового бюджетного періоду закладали витрати на зарплати з урахуванням ставки, яка буде знижена. Це один з аспектів, який не дозволяє говорити, що зниження ставки ЄСВ до 22 % однозначно перекочує в підвищення витрат на зарплату", - пояснює Юрій Кузовой. З іншого боку, на думку співрозмовника, більш ймовірно збереження зарплат на поточному рівні зі збільшенням офіційних виплат і скороченням частки "в конвертах".

Жертви кризи
Ситуація з оплатою праці в різних галузях відрізняється. Так, в компаніях з промислового сектора неохоче говорять на тему підвищень. Топ-менеджер великого підприємства з гірничо-металургійному комплексу (ГМК) розповів, що в нинішньому році збільшення зарплат у них не було. Компанія не заперечує можливість перегляду зарплат, але рішення буде прийматися за результатами того, як проживемо другий квартал. Криза в ГМК триває.
У подібному тоні прокоментували ситуацію в прес-службі компанії "АрселорМіттал Кривий Ріг", повідомивши, що в нинішньому році зарплати ще не переглядали. Правда відзначили, що в минулому році розмір середньомісячної заробітної плати на підприємстві перевищив показник 2014 року на 18,7 %. Не дивлячись на те, що зараз підприємство працює в складній фінансово-економічній ситуації, пов'язаної з падінням цін на металопродукцію на світових ринках і з ростом тарифів на енергоносії, керівництво" АрселорМіттал Кривий Ріг "в 2015 році прийняв рішення про підвищення тарифних ставок і окладів для додаткового соціального захисту працівників підприємства.
Крім того, підвищувати оклади підприємства змушені, щоб не допустити витоку персоналу до конкурентам. "У хімічній індустрії як і раніше існує гострий дефіцит кадрів, і ми не можемо дозволити, щоб висококваліфіковані професіонали від нас йшли. В 2015-2016 роках компанія проводила коригування зарплат на своїх заводах. Середня зарплата виросла для робітників та інженерно-технічного персоналу.

Виключення з правил
За оцінками Юрія Кузового, в нинішньому році середня зарплата може вирости на 20 %. Однак складно сказати, яку лепту в цей в зростання внесе зниження ЄСВ, враховуючи, що компанії і так, відштовхуючись від своїх фінансових результатів, проводять перегляд зарплат. Набагато оперативніше бізнес реагує на подорожчання вартості життя, підвищуючи зарплати, скажімо, природним шляхом, незалежним від умов оподаткування. Інше питання, що далеко не кожен бізнесмен може собі це дозволити в умовах падіння платоспроможності громадян.
З тих компаній, які підтвердили зростання зарплат в наприкінці 2015 року або на початку нинішнього, більшість так чи інакше мають іноземне коріння. Як пояснив старший консультант відділу персоналу компанії Макдональдз-Україна Сергій Невмержицький, в минулому році компанія двічі підвищувала оклади своїм співробітникам, в середньому на 26%. При цьому, за словами Невмержицького, зміни в законодавстві також враховуються при перегляді зарплат. Останнє підвищення, коли тарифи працівників ресторанів в середньому зросли на 26 %, а оклади менеджерів - на 16 %, сталося 1 березня нинішнього року.
Начальник відділу економічного аналізу та планування компанії "Нібулон" Євген Дідик каже, що у них в компанії перегляд окладів - також регулярна практика. У 2015 році відбулося підвищення заробітку працівників компанії від 30 % до 90 %. У березні 2016 відбулося чергове підвищення заробітку працівників виробничих підрозділів в діапазоні 30-50 %. При цьому він уточнив, що вся сума вивільнених коштів за рахунок зниження ставки ЄСВ була спрямована на додаткове підвищення зарплат працівників усіх підрозділів компанії.
Як розповіла прес-секретар компанії Vodafone-Україна Вікторія Павловська, всі зміни в законодавстві будуть враховані під час чергового перегляду зарплати. Зараз якраз завершується щорічна оцінка персоналу, за результатами якої зазвичай приймаються рішення щодо перегляду заробітної плати. За її словами, відсоток підвищення зарплати для кожного співробітника індивідуальний і залежить від ряду факторів. Наприклад, як давно підвищували співробітнику зарплату, від поточної позиції окладу в діапазоні, характерному для займаної співробітником посади, і від особистих результатів. Розмір підвищення був динамічним, міг досягати 15 %.
І бізнес, і експерти погоджуються, що зниження ЄСВ полегшило роботу підприємствам, особливо тим, чиї галузі економіки переживають не найкращі часи. Але, як зазначив Юрій Кузовой, незважаючи на жест доброї волі від уряду і парламенту, бізнес все ще з побоюванням ставиться до подібного роду "подарункам". З огляду на раптовість прийняття цього рішення, на думку експерта, відповідна реакція від бізнесу у вигляді збільшення зарплат відбудеться лише з часом. Головне, щоб правила гри знову не поміняли не на користь бізнесу. Поки ж найбільш ймовірно, що компанії, які виплачують частину зарплати "в конвертах", скоротять тіньову складову. Що вже можна буде вважати позитивним ефектом від зниження ЄСВ. Причому виграють від цього, як самі працівники, так і держбюджет.

Джерело: http://uteka.ua/ua/publication/Gde-v-Ukraine-samye-bolshie-zarplaty-infografika-i-tendencii.

Приєднуйтесь до нашої сторінки та отримуйте новини першими!

Дякую, я вже з вами!